Informacije in pomoč

Ali lahko najemnik izda račun podnajemniku (tuji firmi) z DDV ali brez DDV ?


Po določilih 2. točke 1. odst. 27. člena Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV),  je najem oz. zakup nepremičnin, oproščen plačila DDV. To določilo skladno z določili 1. odst. 79. člena Pravilnika o izvajanju ZDDV vključuje tudi dajanje nepremičnin v podnajem.

Najem kot tak, je skladno z 2. odst. tega člena lahko obdavčen z DDV, v kolikor je najemnik davčni zavezanec, ki ima pravico do celotnega odbitka vstopnega DDV. Za tako opravljen promet, sta najemnik in najemodajalec po 3. odst. tega člena, dolžna podpisati ustrezno izjavo, ki jo pred opravljenim prometom podata prisojnima davčnima organoma.

V konkretnem primeru sta najemodajalec in najemnik podpisala izjavo o zaračunavanju DDV, zato se posledično od najema poslovnega prostora obračunava in plačuje DDV. Kadar družba tako najete prostore uporablja za namene dejavnosti, si tako zaračunani DDV upošteva kot odbitni (vstopni) DDV.

V kolikor bo slovenska družba najet poslovni prostor občasno dajala v podnajem tuji družbi menim, da za tako opravljen promet ne more biti podana izjava o zaračunavanju DDV, zato je posledično tak podnajem po navedenih določbah ZDDV  oproščen plačila DDV.


Avtor: Erika Režek