Informacije in pomoč

Kraj opravljanja storitev, ki jih opravijo posredniki


18/c člen ZDDV opredeljuje določene posebnosti pri storitvah posrednikov, ki delujejo v imenu in za račun drugih oseb.

Za opredelitev delovanja v tujem imenu in za tuj račun je potrebno upoštevati določila Obligacijskega zakonika. V praksi večkrat prihaja do težav, ker davčni zavezanci ne znajo opredeliti delovanja v tujem imenu in za tuj račun. Obligacijski zakonik določa, da:

  • pri posredniških poslih deluje posrednik v svojem imenu in za svoj račun,
  • pri komisijskih poslih deluje komisionar v svojem imenu in za tuj račun,
  • pri agencijskih poslih deluje agent v tujem imenu in za tuj račun.

Temeljna razlika med posredniško pogodbo in agencijsko pogodbo (agencijska pogodba se imenuje tudi pogodba o trgovskem zastopanju, agent pa zastopnik) je, da agent deluje v tujem imenu in za tuj račun, posrednik pa opravlja posel samostojno, v svojem imenu in za svoj račun. Agent, ki dela v tujem imenu in za tuj račun, ne more ob sklenitvi pogodbe med kupcem blaga ali naročnikom storitve in prodajalcem blaga ali izvajalcem storitve zastopati obe stranki. Posrednik pa lahko posreduje na podlagi naročila, ki ga je dobil od obeh strank, ki sta mu dali v istem času sicer nasprotno naročilo.

Za sklenitev pogodbe v tujem imenu in za tuj račun mora imeti posrednik posebno pooblastilo. Posrednik pa ne more biti pooblaščen za zastopanje drugih dveh subjektov, torej v njunem imenu in za njun račun in ne more skleniti pogodbe. Takšna pogodba ni veljavna oz. ne moremo govoriti o agencijski pogodbi, temveč le o posredniški pogodbi, kjer deluje posrednik v svojem imenu in za svoj račun.

Ne glede na to, da se v osnovi šteje kot kraj opravljanja prometa storitev pri posredniških storitvah kraj, kjer ima davčni zavezanec svoj sedež (prvi odstavek 17. člena ZDDV), veljajo pri posredniških storitvah, izvršenih v tujem imenu in za tuj račun, naslednje posebnosti:

  • vsa pravila, ki veljajo za določitev kraja opravljanja storitev pri prevozu blaga znotraj Skupnosti, veljajo tudi za določitev kraja opravljanja storitev pri posredovanju pri prevozu blaga znotraj Skupnosti,
  • vsa pravila, ki veljajo za določitev kraja opravljanja pomožnih storitev pri prevozu blaga znotraj Skupnosti, veljajo tudi za določitev kraja opravljanja storitev pri posredovanju pri pomožnih storitvah pri prevozu blaga znotraj Skupnosti,
  • pri posredovanju v prometu storitev, navedenih v tretjem odstavku 17. člena ZDDV, veljajo za določitev kraja opravljanja posredniških storitev (npr. posredovanje pri poslovnem svetovanju ipd.) ista pravila, kot za določitev kraja opravljanja storitev pri izvajanju storitev iz tretjega odstavka 17. člena ZDDV, tako znotraj kot tudi izven Skupnosti,
  • pri posredovanju v prometu ostalih storitev, če izvzamemo navedene posebnosti pri prejšnjih alineah, se kot kraj opravljanja storitev šteje kraj, kjer se transakcije opravijo, tako znotraj kot tudi izven Skupnosti.

Za vse storitve posredovanja, ki niso opravljene v imenu in za račun drugih oseb, se šteje kot kraj opravljanja storitev kraj, kjer ima izvajalec storitve svoj sedež, ne glede na to, za katere storitve se posreduje, kdo je naročnik storitve in ali so storitve opravljene znotraj ali izven Skupnosti.


Avtor: Darko Bohte