Informacije in pomoč

Obdavčitev avtorskega honorarja


Odgovor:

 

Da bi ugotovili, na kakšen način se obdavči dohodek profesorja, je potrebno presoditi ali je predavatelj opravil svoje storitve v odvisnem ali v neodvisnem razmerju do svojega naročnika. Od tega je namreč odvisno, ali se njegov dohodek šteje kot dohodek iz zaposlitve ali dohodek iz dejavnosti. Če je storitve opravil v odvisnem razmerju, se dohodek šteje kot dohodek iz zaposlitve. Če pa je profesor opravil storitve v neodvisnem razmerju, se njegov dohodek šteje kot dohodek iz dejavnosti.

Zakon o dohodnini v 18. členu določa kriterije, ki se uporabijo v posameznem primeru za opredelitev narave razmerja. Iz določil pogodbe s profesorjem izhaja, da:

  • je bil predavatelj pri opravljanju svojih storitev samostojen,
  • naročnik ni imel nadzora, kdaj, kje in koliko časa se je predavatelj pripravljal na predavanje,
  • svoje delo je predavatelj opravil osebno,
  • na seminarju je uporabil svoje prosojnice, grafoskop in prostor za seminar je priskrbel naročnik,
  • naročnik je prevzel tveganje za izgubo pri organizaciji seminarja,
  • naročnik honorira predavatelja le za dogovorjeno enkratno predavanje, pokrije mu le dogovorjene stroške, ostale stroške nosi predavatelj sam,
  • predavatelj je vsebino predavanja predstavil tudi drugim naročnikom.

Presojanje glede odvisnosti oz. neodvisnosti izvajalca storitve od naročnika je v posameznih primerih zelo težavno. Konkretni primer predavanja se glede na našteta dejstva bolj nagiba k neodvisnemu razmerju z naročnikom. Res pa je, da obstajajo tudi elementi odvisnega razmerja. Če izhajamo iz ugotovitve, da je profesor opravil svoje delo v neodvisnem razmerju do naročnika, lahko ugotovimo, da se po določbah novega Zakona o dohodnini njegov dohodek šteje kot dohodek iz dejavnosti.

Ker v navedenem primeru ne gre za dohodek, ki bi ga profesor dosegel s trajnim opravljanjem dejavnosti, se dohodek, ki mu pripada, šteje za dohodek, dosežen s posameznim poslom. Za dohodek, dosežen s posameznim poslom se po določbah 55. člena Zakona o dohodnini šteje vsak posamezen dohodek, dosežen z neodvisnim samostojnim poslom, kot je neodvisna samostojna izvršitev storitve oziroma dela za drugo osebo oziroma za račun druge osebe, kamor spada tudi kakšno fizično ali umsko delo ali izvršitev določenega posla. Skladno z določili 56. člena je davčna osnova v tem primeru vsak posamezen dohodek, zmanjšan za normirane stroške v višini 10% posameznega dohodka. Akontacija dohodnine se izračuna in plača po stopnji 25%. Po določilu 266. člena Zakona o davčnem postopku se akontacija dohodnine kot davčni odtegljaj plača hkrati z izplačilom dohodka predavatelju.


Avtor: Maja Dolinar Dubokovič