Informacije in pomoč

Obračunavanje DDV od prevoznih storitev po 1. maju


Odgovor: V Zakonu o davku na dodano vrednost (ZDDV), ki se uporablja od 1. maja dalje, so določena posebna pravila za določitev kraja opravljanja prevoznih storitev in pomožnih storitev pri prevozu blaga, storitev posrednikov in storitev cenitve premičnin in drugih storitev na premičninah. S temi posebnimi pravili je omogočen enoten kraj opravljanja storitev in obdavčitev po načelu namembne drzave. S tem se bo olajšalo likvidnostno breme davčnih zavezancev, ker jim ni potrebno plačati DDV v vsaki državi članici in nato po posebnem administrativen postopku zahtevati vračilo tega davka v vsaki državi članici posebej, ampak se storitev obdavči v celoti le v državi, kjer ima sedež naročnik storitve.

Za kraj opravljanja prometa prevoznih storitev se po 18.a členu ZDDV šteje kraj odhoda, tj. kraj, kjer se prevoz blaga dejansko začne. Prevoz blaga znotraj skupnosti pomeni prevoz, pri katerem sta kraj odhoda in namembni kraj (kraj se prevoz blaga dejansko konča) na ozemlju dveh različnih držav članic. Kot prevoz blaga znotraj Skupnosti se šteje tudi prevoz blaga, kjer sta kraj odhoda (začetek poti) in namembni kraj (konec poti) na ozemlju Slovenije, če je takšen prevoz neposredno povezan s prevozom blaga, kjer sta kraj odhoda in namembni kraj na ozemlju dveh različnih držav članic.

Če se prevoz blaga opravi za naročnika, identificiranega za DDV v državi članici odhoda, se šteje, da je storitev prevoza opravljena na ozemlju države, ki je naročniku izdala identifikacijsko številko za DDV, pod katero je bila zanj storitev opravljena.

Primer 1a: Prevoz se opravi po naročilu slovenskega dobavitelja.
Slovenski prevoznik po naročilu slovenskega dobavitelja opravi prevoz blaga
iz Slovenije v Avstrijo. Slovenski dobavitelj prevozniku predloži identifikacijsko številko za DDV. Kraj obdavčitve je Slovenija, zato slovenski prevoznik za celotno opravljeno pot izda račun z obracunanim 20% DDV.

Primer 1b: Prevoz blaga iz Italije v Slovenijo za naročnika davčnega zavezanca z ID številko iz Slovenije. Po 18. a členu ZDDV je kraj obdavčitve Slovenija, naročnik je davčni zavezanec z ID številko v Sloveniji, zato prevoznik prav tako od celotno opravljene poti obračuna 20% DDV.

Primer 2
: Prevoz se opravi po naročilu kupca v tujini, tj. italijanskega davčnega zavezanca.
Slovenski prevoznik po naročilu kupca iz Italije, ki mu predlož identifikacijsko številko, opravi prevoz blaga iz Italije v Slovenijo. V tem primeru slovenski prevoznik ne obračuna DDV, ker se za kraj obdavčitve po 18.a členu ZDDV šteje kraj naročnika storitve, tj.
Italija. Italijanski naročnik prevozne storitve tako po prejetem računu slovenskega prevoznika sam obračuna DDV po stopnji, ki velja v Italiji, po drugi strani pa lahko, ob izpolnitvi določenih pogojev, ta davek upošteva kot vstopni DDV (t.i. reverse charge sistem).

Slovenski prevoznik se na izdanem računu sklicuje na 3. odstavek 18.a člena ZDDV tako, da navede, da je skladno z določili 3. odstavka 18.a člena ZDDV plačnik DDV naročnik prevoza.


Avtor: Erika Režek