Informacije in pomoč

DDV - vprašanja in odgovori


Objavljamo vprašanja in posredovane odgovore s strani DURS-a. Za celotni tekst posredovanega odgovora si poglejte pripet dokument v priponi tega obvestila.


Vprašanje: Pod kakšnimi pogoji se bo lahko opravil prevoz blaga iz Slovenije v drugo državo EU, če bo naročnik prevoza slovensko podjetje oziroma če bo naročnik tuja pravna oseba?

Če davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Sloveniji, opravi prevoz blaga iz Slovenije v drugo državo članico EU za naročnika iz Slovenije, se v skladu s 1. odstavkom 18.a člena ZDDV šteje, da je prevozna storitev opravljena v Sloveniji. Davčni zavezanec, ki opravi prevozno storitev obračuna in plača DDV od celotne prevozne storitve (pot opravljena v Sloveniji in na ozemlju drugih držav članic).

Kadar davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Sloveniji, opravi prevoz blaga iz Slovenije v drugo državo članico  za naročnika identificiranega za DDV v državi članici, ki ni država članica odhoda, se v skladu s 3. odstavkom 18. a člena ZDDV, šteje, da je prevozna storitev opravljena na ozemlju države, ki je naročniku izdala identifikacijsko številko za DDV, pod katero je bila zanj storitev opravljena. Davčni zavezanec, ki je opravil prevozno storitev, ne obračuna DDV, na računu pa se sklicuje na člen zakona, na podlagi katerega je plačnik davka naročnik storitve. Plačnik davka je prejemnik prevozne storitve in plača DDV od celotne vrednosti prevozne storitve v državi, ki mu je izdala identifikacijsko številko za DDV.

Če se naročnik prevoza ne izkaže z identifikacijsko številko za DDV, pa mora davčni zavezanec, ki opravi prevoz blaga iz Slovenije v drugo državo članico, v skladu s 1. odstavkom 18. a člena obračunati in plačati DDV v Sloveniji, ker se prevoz blaga začne v Sloveniji.

Tudi v primeru, ko davčni zavezanec, identificiran za DDV v Sloveniji, opravi prevoz blaga iz Slovenije v drugo državo članico za naročnika iz tretje države (npr. Hrvaške), mora v skladu s 1. odstavkom 18. a člena obračunati in plačati DDV v Sloveniji, ker se prevoz začne v Sloveniji.

Vprašanje: Pod kakšnimi pogoji se bo lahko opravil prevoz blaga iz države članice EU v Slovenijo, če bo naročnik prevoza slovensko podjetje oziroma če bo naročnik prevoza tuja pravna oseba, prevoz pa opravi davčni zavezanec identificiran za namene DDV v Sloveniji?

Če davčni zavezanec, identificiran za DDV v Sloveniji, opravi prevoz blaga iz druge države članice (npr. kraj odhoda je druga država članica) v Slovenijo za naročnika iz Slovenije, ki je identificiran za namene DDV v Sloveniji, se šteje da je prevozna storitev opravljena v Sloveniji. Davčni zavezanec obračuna in plača DDV od celotne prevozne storitve (pot opravljena v Sloveniji in na ozemlju drugih držav članic).

V primeru, da pa naročnik prevozne storitve ni identificiran za namene DDV, pa se v skladu s 1. odstavkom 18. a člena ZDDV šteje, da je prevozna storitev opravljena v državi članici odhoda. Ta prevozna storitev ni obdavčena v Sloveniji, ampak v državi članici, kjer je kraj odhoda blaga.

V primeru, da davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Sloveniji, opravi prevoz blaga iz druge države članice  (npr. kraj odhoda je Francija) v Slovenijo za naročnika identificiranega za namene DDV v državi članici, ki ni država članica odhoda (npr. naročnik je identificiran na Madžarskem), se šteje, da je storitev prevoza opravljena na ozemlju države, ki je naročniku izdala identifikacijsko številko za DDV, pod katero je bila zanj storitev opravljena (na Madžarskem). Davčni zavezanec, ki je opravil prevozno storitev, ne obračuna DDV, na računu pa navede, da je plačnik davka naročnik storitve prevoza.

Če je naročnik prevoza v primeru iz prejšnjega odstavka oseba, ki ni identificirana za namene DDV v drugi državi članici, se šteje, da je storitev prevoza blaga znotraj Skupnosti opravljena tam, kjer je kraj odhoda. Ta prevozna storitev ni obdavčena v Sloveniji, ampak v državi članici, kjer je kraj odhoda blaga.

Vprašanje: Pod kakšnimi pogoji se bo lahko opravil prevoz iz držav EU v tretje države, če bo naročnik in plačnik prevoza slovensko podjetje in pod kakšnimi pogoji bo opravljen prevoz iz EU v tretje države, če bo naročnik in plačnik prevoza tuje podjetje?

Odgovor na navedeno vprašanje je podan v 17. členu ZDDV, ki v drugi točki 2. odstavka določa, da se za kraj opravljanja storitev šteje kraj, kjer se opravi prevozna storitev, pri čemer se upošteva prevožena razdalja. Tretja točka drugega odstavka 17. člena ZDDV, pa določa, da se za kraj opravljene storitve šteje kraj, kjer so storitve dejansko opravljene, če gre za pomožne prevozne storitve, kot so storitve nakladanja, razkladanja, pretovarjanja in druge storitve v zvezi z navedenimi ali drugimi storitvami v povezavi s prevozom;

Vprašanje: Kako bo z davkom pri prevozu, ki ga bo slovensko podjetje zaračunalo tujemu prevozniku in obratno?

Iz vprašanja sicer ni razvidno, ali se to nanaša na prevoze po Sloveniji, znotraj Skupnosti ali izven Skupnosti, predpostavljamo pa, da gre za zaračunavanje prevoznih storitev med dvema identificiranima davčnima zavezancema znotraj Skupnosti. Torej, ko slovensko podjetje identificirano za namene DDV zaračuna prevozno storitev tujemu davčnemu zavezancu identificiranemu za namene DDV v drugi državi članici EU, velja obdavčitev po kraju opravljene storitve na ozemlju države, ki je naročniku storitve izdala identifikacijsko številko za DDV; naročnik storitve pa je hkrati tudi plačnik DDV v tej državi.  

Vprašanje: Ali bo prevoz pri izvozu blaga neobdavčen za vse udeležence pri prevozu blaga ali bo tudi podprevoznik oproščen.

V skladu s 13. točko 31. člena ZDDV je plačila DDV oproščeno opravljanje storitev, vključno prevoznih storitev in pomožnih storitev, razen opravljanja storitev, ki so oproščene v skladu s 26. in 27. členom tega zakona, če so te neposredno povezane z izvozom oziroma uvozom blaga v smislu drugega in tretjega odstavka 16. člena tega zakona.

Pravilnik v 10. odstavku 86. člena še določa, da so v skladu s 13. točko 31. člena ZDDV plačila DDV oproščene tudi storitve, ki se opravijo v zvezi z odpremo blaga neposredno v izvoz (na primer: prevozne storitve, storitve nakladanja, prekladanja na drugo prevozno sredstvo, storitve organiziranja prevoza blaga ipd.).

Storitve iz prejšnjega odstavka so lahko oproščene DDV, če izvajalec lahko dokaže, da so le-te povezane z odpremo blaga v izvoz, kar izvajalec praviloma dokazuje s pogodbo, sklenjeno z izvoznikom oziroma s prevozno listino ali drugim ustreznim dokumentom. Če bodo izpolnjeni navedeni pogoji, bodo tudi storitve podprevoznika oproščene plačila DDV.

 


Pripeti dokumenti

Avtor: Igor Sep