Izhodišča Nacionalnega raziskovalnega in inovacijskega programa (NRIP) za obdobje 2011-2020, ki jih je 7. julija 2010 potrdil Svet za znanost in tehnolgijo Vlade RS (SZT), je potrdil tudi UO GZS na svoji 16. seji z dne 14.07.2010.
Na podalgi teh smernic bo Mininstrstvo za znanost in visoko šolstvo v sodelovanju s SZT do jeseni pripravilo predlog NRIP 2011-2020, ki naj bi ga obravnaval in sprejel Državni zbor RS do konca tega leta.
GZS je kot aktiven član SZT pri oblikovanju in sprejemu teh izhodišč zastopala stališča, oblikovana v razpravah Strateškega sveta za tehnološko politiko pri GZS, forumu na Gospodarskem portalu GZS in sejah UO združenj GZS na to temo.
Analitične osnove za razpravo o novem NRIP 2011-2020 so zapisane tudi v ažurirani publikaciji 3 resnice in 7 potez za tehnološki preboj Slovenije, ki jih najdete v priponki. Predlogi in cilji izpred dveh let kljub temu, da so se v pomemben delu pričeli izvajati, ostajajo in so v krizi še bolj aktualni kot v času konjunkture. Več v celotnem besedilu 3+7 2010=2020...
Povzetek stališč do NRIP 2011-2020, potrjenih s skelpom UO GZS, je naslednji:
Temeljni strateški cilj NRIP 2011-2020 mora biti izgradnja celovitega in usklajenega razvojno raziskovalnega in inovacijskega sistema, ki bo vzvod za povečanje konkurenčnosti gospodarstva. Prioritetno se mora za to povečati učinkovitost vlaganj sredstev v raziskave in razvoj. Samo povečevanje obsega vlaganj na ciljnih 3% BDP, ob sedanji učinkovitosti, ne more in ne sme biti osnovni cilj NRIP 2011-2020.
NRIP kot osnova za celovito razvojno raziskovalno in inovacijsko politiko države mora biti usmerjen v ustvarjanje in ne zgolj v delitev; v investiranje, ne zgolj v stroške. Zavezovati mora k cilju odlične znanosti za dvig konkurenčnosti gospodarstva, k merljivim kriterijemza redno spremljanje doseženih ciljev. Postaviti mora jasne časovnice in zavezance za njeno uresničevanje.To je ključna podlaga za ustvarjanje nove vrednosti, ki zagotavlja tudi trajen razvoj vseh drugih družbenih podsistemov (šolstvo, zdravstvo, kultura, šport) in tako ustvarja družbo blaginje.
Taka usmeritev zahteva strateški premik od dosedanjega ožjega razumevanja NRIP kot programa za usmerjanje vlaganj v raziskave in razvoj k širšemu konceptu izgrajevanja celovitega inovacijskega sistema, kar naj se odraža tudi v spremembi naziva v Nacionalni razvojno-raziskovalni in inovacijski program.
Za preseganje sedanjega razdrobljenega sistema financiranja, ki raziskovalne institucije in raziskovalce ne motivira za povezovanje z gospodarstvom ter komercializacijo znanja, so nujne sistemske spremembe. Gre za nujne spremembe v načinu financiranja, organiziranja, motiviranja in ponovne opredelitve statusa javne raziskovalno razvojne in izobraževalne sfere.
Zato je treba
Kakšno je vaše mnenje? Še vedno vas vabimo, da svoja stališča opredelite z odgovori na vprašanja v nadaljevanju. Z odgovori nam boste dali pomembno težo argumentom, s katerimi bomo kredibilen partner v pripravi končnega predloga NRIP 2011-2020.