Novice


Projekt WBL-Q (Erasmus+, KA2, 10/2020 - 09/2022)

 

Naslov projekta: WBL-Q: From EQAVET principles (building blocks) to real quality in WBL on business and company level – self evaluation, audit and continuous improvement

Trajanje projekta: 01.10.2020 – 30.09.2022

Proračun projekta: 277.527,00 EUR

Cilj projekta

Splošni projektni cilj projekta WBL-Q je pomembno izboljšanje kakovosti učnih procesov, ki temeljijo na delu v podjetjih.

Pregled projekta

Praktično usposabljanje z delom (PUD) je ključni del sistemov poklicnega izobraževanja in usposabljanja (VET) v evropskih državah, njegove različne vrste pa segajo od dualnih sistemov, dolgoročnih pripravništev do kratkoročnega spremljanja dela na delovnem mestu in vsega, kar je vmes. Ta množica vrst PUD je zelo odvisna od izobraževalnega sistema države (včasih se celo razlikuje po regijah!) in vrst udeležencev, ki se učijo. Učenci, ki v PUD sodelujejo v začetnem poklicnem izobraževanju in usposabljanju, so večinoma najstniki ali mladi odrasli. Učenci v nadaljevalnem poklicnem izobraževanju in usposabljanju so običajno višji uslužbenci podjetja, ki sodelujejo v obliki ponudb za nadaljnje usposabljanje.

Projektno partnerstvo WBL-Q bo te procese podprlo z zagotavljanjem dostopnega spletnega samoocenjevalnega orodja, ki bo odgovornemu osebju PUD omogočilo, da oceni trenuten status quo glede na merila, ki veljajo v EU (EQAVET), izvedbo stresnega testa svojih ponudb PUD glede na prihodnje trende, kot so demografski razvoj, digitalizacija in trendi internacionalizacije. Celovit priročnik bo še bolj podpiral te procese ter zagotovil smernice in priporočila za izvajanje odštetih ukrepov za izboljšanje.

Rezultati projekta

Predvideni rezultati WBL-Q projekta so:

1) Preiskovalne raziskave: V vseh partnerskih državah bodo opravljeni intervjuji in dejavnosti, ki temeljijo na vprašalnikih, da bi se pogovorili z odgovornimi in pripravniki PUD v podjetjih, da bi ugotovili ustrezne in ključne kazalnike kakovosti za kakovost v PUD.

2) Razvoj spletnega orodja za samoocenjevanje: Partnerstvo bo nato opredelilo merila in njihovo delovanje v spletnem samoocenjevalnem orodju V transnacionalni učni in pedagoški dejavnosti (LTTA) bo orodje samoocenjevanja preizkušeno z min. 2 predstavnikoma iz vsake partnerske države, ki se ukvarja z vprašanji PUD.

3) Priročnik: „Zagotavljanje kakovosti praktičnega usposabljanja z delom - samoocenjevanje in nenehno izboljševanje“: Poleg orodja za samoocenjevanje bo partnerstvo razvilo kratek priročnik za odgovorne pri PUD, ki naj bi po eni strani deloval kot smernica za izvajanje in uporabo orodja za samoocenjevanje skupaj s konkretnimi koraki in podporo za izboljšanje lastnega sistema PUD.

Partnerji

Avstrija (koordinator): Verein Auxilium

Nemčija: IHK-Projektgesellschaft mbH

Španija: Fondo Formacion Euskadi

Irska: Spectrum Research Centre

Madžarska: START DEVELOPMENT FOUNDATION

Slovenija: Chamber of Commerce and Industry of Slovenia

Avstrija: Wirtschaftskammer Steiermark

 

Spletna stran projekta: https://www.wbl-quality.eu/

FB projekta: https://www.facebook.com/WBLQuality/?ref=page_internal

 

Kontaktna oseba: Željka Kelkedi, zeljka.kelkedi@gzs.si

 

This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. [Project number: 2020-1-AT01-KA202-077966]

 


Fotogalerija