POZIV ZA MSP
Testiranje programa usposabljanja na področju korporativne digitalne odgovornosti (CDR) za mikro, mala in srednje velika podjetja (MSP) v okviru projekta COEUS
O projektu
Projekt COEUS (Corporate Digital Responsibility Skills in Central European Smart Specialization) je pobuda, financirana v okviru programa Interreg Srednja Evropa. Osredotoča se na potrebo po odgovorni digitalni preobrazbi mikro, malih in srednje velikih podjetij (MSP) v Srednji Evropi. Projekt spodbuja korporativno digitalno odgovornost (CDR) kot ključni okvir, ki v digitalizacijski proces vključuje etične, družbene in okoljske vidike.
Digitalizacija ponuja številne priložnosti, hkrati pa MSP izpostavlja tveganjem, kot so zloraba podatkov, kibernetske grožnje in okoljski izzivi. Cilj projekta COEUS je zmanjšati ta tveganja in hkrati povečati konkurenčnost, odpornost in trajnost MSP.
Namen javnega poziva
Namen tega poziva je izbrati 10 mikro, malih in srednje velikih podjetji (MSP), ki bodo sodelovala v izobraževalnem in mentorskemu programu COEUS. Izbrani MSP-ji bodo v okviru programa:
1. Sodelovali v brezplačnih izobraževanjih in prejeli strokovno podporo, vključno z delavnicami pod vodstvom izkušenih predavateljev ter individualnimi mentorski srečanji na temo načel korporativne digitalne odgovornosti (CDR).
2. Soustvarjali prilagojene načrte digitalne odgovornosti, ki bodo podjetjem pomagali integrirati etične digitalne prakse v svoje poslovne modele.
3. Vzpostavljali nova poznanstva in sodelovanja, saj bodo povezani z mednarodnimi trenerji, industrijskimi strokovnjaki in drugimi podjetji, ki so na poti digitalne preobrazbe.
Potek izobraževanja in vsebinski sklopi
Program usposabljanja MSP-jem ponuja jasno strukturiran pristop k spoznavanju korporativne digitalne odgovornosti (CDR). Namenjen je krepitvi ključnih znanj in veščin, ki podjetjem omogočajo uvedbo odgovornih digitalnih praks v vsakodnevno poslovanje. Program združuje interaktivna srečanja, praktične naloge ter analizo konkretnih primerov iz prakse.
Sestavljen je iz naslednjih temeljnih vsebinskih sklopov:
Izobraževalni sklop
Format
Trajanje
Opis
Uvodna delavnica
V živo
4 ure
Predstavitev projekta COEUS, uvodno predavanje o CDR,
pričakovanja udeležencev in vstopna anketa.
Uvod
Individualno srečanje med MSP in trenerji za oceno zrelosti CDR in oblikovanje podpornega načrta.
Modul 1
Spletno
6 ur
Osnovna načela digitalne odgovornosti podjetij.
Modul 2
Zasebnost, varnost in etična uporaba podatkov.
Modul 3
Digitalna trajnost, vključenost in dostopnost.
Zaključno srečanje
Skupinska delavnica o študijah primerov MSP, reševanju problemov in povratnih informacijah.
Transnacionalni seminarji
Prvi v živo, ostali spletno
1 uro 4x
Sklopi, ki pokrivajo ključne vidike CDR: odgovorno upravljanje gospodarskih učinkov digitalnih tehnologij, odgovorno ustvarjanje tehnologij, digitalne tehnologije in okolje.
*Vsako podjetje se mora udeležiti 4 mednarodnih seminarjev.
Skupno trajanje programa za MSP: 34 ur.
Opomba: Podroben potek izobraževanja je na voljo v Prilogi 2.
Vrednost opravljene storitve za 34-urni program usposabljanja je 1155 EUR. Strošek usposabljanja bo krit v obliki posredne pomoči podjetjem (GBER).
Osnovni kriteriji za sodelovanje
Prijavitelj mora biti mikro, malo ali srednje veliko podjetje s sedežem v Sloveniji, aktivno v tradicionalnem (npr. konvencionalne industrije) ali inovativnem (npr. digitalna preobrazba, tehnologija) sektorju.
Podjetje mora biti registrirano in neprekinjeno delovati vsaj eno (1) leto pred datumom oddaje prijave.
Posredna pomoč
V okviru tega razpisa bo posredna pomoč namenjena mikro, malim in srednje velikim podjetjem. Veljajo predpisi EU in nacionalni predpisi o državni pomoči. Ta razpis upošteva ta pristop v skladu s smernicami programa Interreg Srednja Evropa, kot je navedeno v programskem priročniku (oddelek I.4.4.3).
V skladu z zahtevami programa Interreg Srednja Evropa je znesek pomoči, dodeljene posameznemu upravičencu, pod pragom programa (znesek posredne pomoči na upravičenca 1155 eur ). Tako se posredna pomoč dodeli na podlagi 20.a člena Uredbe (EU) št. 651/2014 (GBER). Potrjujemo, da veljajo naslednji pogoji:
- Znesek pomoči, dodeljen posameznemu končnemu upravičencu, so partnerji določili pred izvajanjem projektnih dejavnosti (ali njihovega dela), na katere vpliva posredna pomoč, in ga je odobril skupni sekretariat;
- Podjetje, ki prejema pomoč, se ne šteje za „podjetje v težavah“ (od MSP se bodo zahtevale lastne izjave). Ta pojem je opredeljen v členu 2(18) Uredbe (EU) št. 651/2014 (zadnja različica). V skladu s členom 1(4)(c) Uredbe GBER to ne velja za podjetja, ki na dan 31. decembra 2019 niso bila v težavah, vendar so postala podjetja v težavah med 1. januarjem 2020 in 31. decembrom 2021;
- s sodelovanjem na razpisu se podjetja strinjajo, da bodo morala izpolniti obveznosti posredne pomoči, ki jih upravlja odgovorna organizacija (projektni partner).
Popolna prijava vključuje:
Pošiljamo tudi prilogo 2, kjer je opisan celoten potek izobraževanja.
Izobraževanje MSP o CDR bo potekalo v obdobju od junija do decembra 2025.
Izobraževalni sklopi se bodo začeli jeseni 2025, medtem ko bo prvi transnacionalni seminar potekal junija v živo.
Zainteresirano podjetje naj svojo prijavo odda najkasneje do 30. 5. 2025 po e-pošti na naslov: info@dihslovenia.si
V okviru poziva bomo izbrali 10 malih in srednje velikih podjetij (MSP), pri čemer si prizadevamo zagotoviti raznolikost tako glede velikosti podjetij (mikro, mala, srednje velika) kot tudi glede sektorjev, iz katerih prihajajo (npr. proizvodnja, turizem, zdravstvo, kmetijstvo ipd.).
Vsa izbrana podjetja bodo pred začetkom izobraževanja podpisala pogodbo, s katero se zavežejo k polnemu sodelovanju v programu. Podpis pogodbe pomeni obveznost udeležbe na vseh obveznih srečanjih, vključevanja v mentorski proces ter dajanja povratnih informacij. Neopravljen program brez upravičenega razloga lahko vpliva na možnost sodelovanja v prihodnjih programih.