Opis dostopa do posameznih sklopov informacij:
|
Informacije javnega značaja v elektronski obliki so prosto dostopne na spletu. Dokument je objavljen v html obliki. Za dostop je potreben internetni brskalnik.
Dostop do informacij javnega značaja v neelektronski obliki je možen na sedežu GZS (Infopika, Dimičeva 13, Ljubljana) od ponedeljka do petka v času uradnih ur od 9:00 do 15:00 ter na sedežih območnih zbornic GZS.
Vse informacije je mogoče pridobiti tudi v tekstovni obliki.
Namen Zakona o dostopu do informacij javnega značaja (Uradni list RS, št. 24/03, 61/05, 28/2006, 51/2006, 23/2014 in 50/2014; v nadaljevanju: ZDIJZ-A) je zagotoviti javnost in odprtost delovanja organov ter omogočiti uresničevanje pravice posameznikov in pravnih oseb, da pridobijo informacije javnega značaja. Za informacijo javnega značaja se v skladu s 4. členom ZDIJZ šteje vsaka informacija, ki izvira z delovnega področja organa, nahaja pa se v obliki dokumenta, zadeve, dosjeja, registra, evidence ali drugega dokumentarnega gradiva, ki ga je organ izdelal sam, v sodelovanju z drugim organom ali pridobil od drugih oseb.
Če ne gre za katero v 6. členu ZDIJZ-A taksativno določenih izjem, so te informacije pravnim ali fizičnim osebam prosto dostopne. Za primere, ko dokument ali njegov del le delno vsebuje informacije iz 6. člena ZDIJZ, predvidel, da jih pooblaščena oseba organa izloči iz dokumenta, če je to mogoče, in tako prosilca seznani z vsebino oz. mu omogoči ponovno uporabo preostalega dela dokumenta.
Podrobnejšo vsebino delnega dostopa je vlada uredila z Uredbo o posredovanju in ponovni uporabi informacij javnega značaja (Uradni list RS, št. 76/05). Ta v 21. členu določa, da se šteje, da je informacije mogoče izločiti iz dokumenta, ne da bi to ogrozilo njihovo zaupnost, če jih je mogoče na kopiji fizično odstraniti, prečrtati, trajno prekriti ali drugače napraviti nedostopne, kadar gre za dokument v fizični obliki, oziroma v kopiji zbrisati, kodirati, blokirati, omejiti oziroma drugače napraviti nedostopne, če gre za dokument v elektronski obliki. Če bi bilo izločeno informacijo mogoče razbrati iz drugih informacij v dokumentu, se šteje, da takšne informacije ni mogoče izločiti.
|