Odgovor:
Vračilo DDV fizičnim osebam opredeljujejo 55. člen ZDDV in členi 155 do 160 Pravilnika o izvajanju ZDDV. Prodajalec mora kupcu izdati račun, na zahtevo kupca pa mu mora izdati tudi obrazec DDV-VP v treh izvodih, enega hrani sam, izvirnik in eno kopijo pa mora dati kupcu. Pogoji, ki morajo biti izpolnjeni za vračilo DDV kupcu so, da mora biti vrednost kupljenega blaga večja od 15.000,00 sit, račun ne sme biti izdan za mineralna olja alkohol in alkoholne pijače ter za cigarete, blago pa mora kupec iznesti iz Slovenije v treh mesecih od dneva nakupa. Kupljeno blago mora kupec dati na vpogled carinskemu organu, ki obrazec DDV-VP in račun overi in vpiše datum iznosa blaga.
Kupcu se plačani znesek DDV vrne, če v šestih mesecih od dneva nakupa prodajalcu predloži overjen obrazec DDV-VP in overjen izvirnik računa. Overjeni obrazec DDV-VP in overjen izvirnik računa so zahtevek za vračilo DDV. DDV lahko prodajalec kupcu izplača v gotovini ali pa se v 15. dneh od dneva prejema zahtevka znesek vplača na račun, ki ga je kupec navedel v zahtevku. V primeru, da prodajalec vrne DDV tujemu kupcu v gotovini, mora kupcu izdati blagajniški izdatek, katerega mu mora kupec podpisati, s čimer potrjuje, da mu je bil znesek DDV vrnjen.
Podpisan blagajniški prejemek predstavlja tudi prilogo k zahtevku za vračilo DDV s strani davčnega organa. Davčni zavezanec pridobi pravico do vračila DDV s strani davčnega organa na podlagi predložitve obrazca DDV-VP, potem ko je v skladu s pogoji iz 157. člena pravilnika kupcu vrnil DDV za blago, ki ga je kupec pri njem nabavil in iznesel iz Skupnosti. Prodajalec predloži zahtevek za vračilo vrnjenega DDV pri pristojnemu davčnemu organu. Poleg že omenjenih listin, obrazca DDV-VP, izvirnika računa in dokazila o vračilu davka, mora vlagatelj predložiti še obrazec DDV-VE. Davčni organ odloči o vračilu DDV na podlagi predloženih dokumentov. Zahtevek se davčnemu organu lahko vloži po preteku meseca, v katerem je prodajalec ali druga oseba vrnila DDV kupcu.
Zneski vračil tako predstavljajo posebno terjatev do države in se ne upoštevajo kot vstopni DDV v obračunih DDV.