Informacije in pomoč

Na kakšni podlagi izplačati delo prokurista, če ta ni zaposlen v družbi?


S prokuristom sklenete pogodbo o poslovodenju (glej mandatno pogodbo v Obligacijske zakoniku (Uradni list RS št. 83/01 in 32/04)). Izplačilo je obdavčeno z dohodnino, pavšalnim prispevkom za  zdravstvo, ki trenutno znaša 672 SIT, in s prispevkom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 6% od bruto zneska. V osnovo za obdavčitev gredo tudi bonitete (npr. uporaba službenega vozila za zasebne namene). Ker spada izplačilo po pogodbi o poslovodenju v dohodke iz delovnega razmerja, se povračila stroškov v zvez z delom ne vštevajo v osnovo za dohodnino do višine Uredbe o višini stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo (Uradni list RS, št. 142/04, 7/05 in 60/05).

Višina dohodnine je odvisna od tega ali je izplačevalec glavni delodajalec ali ne. Če je glavni delodajalec, se dohodnina obračuna po progresivni lestvici iz 116. člena ZDoh-1 (Uradni list RS, št.70/05-UPB-2 in 115/05)  preračunani na 1/12. Pri obračunu se upošteva splošna olajšava iz 105. člena, osebne olajšave iz 106. člena in posebne osebne olajšave iz 107. člena preračunane na 1/12.

Če izplačevalec ni glavni delodajalec, se dohodnina obračuna od bruto zneska v višini 25%, normiranih stroškov ni, prav tako tudi ni zgoraj navedenih olajšav.        


Avtor: Ana Kosič Mirnik