Združenje kemijske industrije

SLO/HR POSVET: »RAVNANJE Z ODPADKI IZ PLASTIČNIH MAS«


 

 

SLO/HR POSVET PROIZVAJALCEV IN PREDELOVALCEV PLASTIČNIH MAS

»RAVNANJE Z ODPADKI IZ PLASTIČNIH MAS«,

 torek, 2.10.2012, 9:30 – 15:00,

dvorana A, 1. nadstropje, Gospodarska zbornica Slovenije,

Dimičeva 13, 1000 Ljubljana, Slovenija

 

SPOROČILO ZA MEDIJE

Ljubljana, 2. oktober – Več kot sto predstavnikov slovenskih in hrvaških proizvajalcev izdelkov iz plastičnih mas, proizvodnih podjetij, ki se s plastičnimi materiali srečujejo kot embalerji, podjetij, ki zbirajo in predelujejo odpadke ter pristojnih organov in javnih služb se je v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije zbralo na posvetu o ravnanju z odpadki iz plastičnih mas.

Cilj posveta je bil soočiti vse deležnike, ki v tej verigi sodelujejo in identificirati točke, kjer so možne izboljšave, da se snovni tok odpadkov iz plastičnih mas, zlasti tistih iz splošne uporabe, pravilno sklene. Odpadki iz plastike so namreč zelo dragoceni, zato je pomembno, da se jih v prid okolja in gospodarstva bistveno več ločeno zbere, predela doma in vrne v proizvodni proces. V EU (pa tudi v Sloveniji in na Hrvaškem) jih še vedno preveč konča na odlagališčih, obenem pa se premalo ločeno zbranih odpadkov predela doma in uporabi kot sekundarne surovine.

Evropsko združenje za plastiko PlasticsEurope je na posvetu predstavilo pobudo »Nič plastike na odlagališčih do leta 2020« (Zero plastics to landfill by 2020). Cilj pobude je do leta 2020 ločeno zbrati večino odpadkov iz plastičnih mas in jih uporabiti kot vir sekundarnih surovin ali energije. Udeleženci posveta so se seznanili tudi z nekaterimi dobrimi praksami, novimi tehnikami recikliranja plastike in okolju prijaznimi načini uporabe plastičnih odpadkov kot virom energije. Razprava je potekala o tem, kdo in kako naj ustvari pogoje za preusmeritev toka odpadkov iz odlagališč v predelavo ter kako vzpodbuditi podjetja in jim pomagati, da bodo to situacijo izkoristili kot priložnost. Predelovalci plastičnih mas so pri interni optimizaciji že zelo zmanjšali količine tovrstnih odpadkov in jih v svojih proizvodnih procesih večinoma tudi sami reciklirajo, nekateri izdelujejo reciklate že tudi za trg. Ob primerni vzpodbudi bi bilo mogoče obseg reciklaže še povečati tako, da bi predelali več tovrstnih odpadkov, prav tako pa pri nas še niso izkoriščene vse tehnološke možnosti za večji obseg uporabe reciklatov pri proizvodnji novih izdelkov.

Sporočilo s posveta je, da s spremembo ravnanja prav vsakogar izmed nas kot potrošnikov in s pro-aktivnim doprinosom vseh deležnikov lahko dokaj hitro obrnemo snovnitok v pravo smer, saj je to uspelo že kar nekaj državam članicam EU. To ni le priložnost za okolje ampak tudi za gospodarstvo, kar je v teh časih še kako pomembno.

Projekt WE-EEN, ki ga sofinancira Evropska komisija, naj bi pripomogel k izboljšanemu ravnanju z okoljem v malih in srednjih podjetjih, zainteresiranim pa bo med drugim predvidoma na razpolago tudi svetovanje o poslovnih priložnostih na področju recikliranja (www.we-een.eu). Ker so znanja kadrov na vseh ravneh v podjetjih ključna za gospodarski napredek, je v pomoč podjetjem na voljo tudi Kompetenčni center za kadre kemijske industrije (KoCKE; www.gzs.si/kocke), ki se vzpostavlja s pomočjo Evropskega socialnega sklada. Center KoCKE in nudištevilna praktična usposabljanja po meri podjetij pod sloganom »Strast go znanja - spodbuda za napredek«.

Pobudo za posvet o ravnanju z odpadki iz plastičnih mas so dali slovenski predelovalci plastičnih mas, organiziran pa je bil pod okriljem gospodarskih zbornic Slovenije in Hrvaške, evropskega združenja proizvajalcev plastike PlasticsEurope ter združenja organizacij s področja industrije plastike GIZ Grozd Plasttehnika.

Kontakt:

Združenje kemijske industrije – zki@gzs.si

Služba za varstvo okolja – svo@gzs.si

 

Izjave oz. intervjuje govorcev in gostov na posvetu si lahko ogledate tukaj.

Sporočilo si lahko prenesete na svoj računalnik s klikom na sledečo povezavo >>>

 

 

 


Pripeti dokumenti