Združenje kemijske industrije

Predstavitev kemijskega lizinga


Kemijski lizing predvsem izboljšuje gospodarsko in okoljsko uspešnost sodelujočih podjetij ter pospešuje njihov dostop do novih trgov s ciljem povečanja učinkovitosti uporabe kemikalij ob hkratnem zmanjšanju nevarnosti kemikalij in varovanju zdravja ljudi ter okolja. Gre za nov poslovni model oziroma novo obliko plačevanja kemikalij in sicer na način, da je neposredni ekonomski interes vseh partnerjev usmerjen v optimizacije procesov in zmanjšanje porabe kemikalij. Izkušnje kažejo, da je ta poslovni model najbolje vpeljati za postopke, ki so uporabniku kemikalij postranski (razmaščevanje, barvanje, čiščenje, itd.).

Kemijski lizing prinaša tako ekonomske kot okoljske koristi, koristi pa tudi področju organizacije procesa in kakovosti. Uspeh ob uvedbi kemijskega lizinga naj bi se pokazal predvsem v spremembi obnašanja uprave in izboljšanju notranje komunikacije ter komunikacije v dobavni verigi s kemikalijami, pri učinkovitosti procesa, pri izmenjavi znanj in izkušenj med dobaviteljem in uporabnikom kemikalij, pri povečani operativni zmogljivosti osebja, izboljšanju zdravja in varnosti delavcev z izboljšanimi razmerami na delovnem mestu ter s pridobitvijo dragocenih tehnoloških in stroškovnih analiz.

Predavali so trije predavatelji, Petra Schwager iz organizacije UNIDO (United Nations Industrial Development Organization), Marjan Tušar iz Kemijskega inštituta in Mirko Lešnjak iz podjetja LIVEO d.o.o., dogodek pa je povezoval Viktor Grilc iz Kemijskega inštituta. Udeleženci so se na predavanjih podrobno seznanili s pojmom kemijskega lizinga, z »zeleno kemijo« v povezavi s kemijskim lizingom, s tem kakšne so sinergije in dodatne možnosti s kombinacijo kemijskega lizinga in čiste proizvodnje, s koncepti kemijskega lizinga ter v primerjavi s skritimi tveganji in stroški, ki jih predstavlja sedanji tradicionalni model, z razlikami med proizvajalcem kemikalij po klasičnem modelu in proizvajalcem kemikalij po modelu kemijskega lizinga in na kakšen način pridobiti dodano vrednost v podjetju s pomočjo kemijskega lizinga.

Podjetja, ki so zainteresirana, da se na način »naredi in se nauči« na svojih lastnih konkretnih primerih še podrobneje seznanijo s tem poslovnim modelom, se lahko vključijo v projekt, ki ga pripravljata Kemijski inštitut in podjetje Liveo d.o.o. (slednja sta pobudnika uvajanja kemijskega lizinga v Sloveniji po dogovoru z UNIDO kot nosilcem kemijskega lizinga na mednarodni ravni). Podjetja vljudno vabimo, da sporočijo svoj interes na zki@gzs.si najkasneje do 8.3.2012, to pa bo štelo tudi kot soglasje, da vaše podatke posredujemo omenjenima pobudnikoma. Zatem bosta ta dva stopila v stik z vami, da proučite podrobnosti v zvezi z morebitnim sodelovanjem v projektu. Sama prijava za podjetje v tej fazi ni obvezujoča, namenjena je zgolj temu, da se z zainteresiranimi opravi naslednji krog posvetovanj in potem projekt ustrezno zastavi s tistimi, ki se bodo zanj odločili.

GRADIVO:

Petra Schwager - UNIDO

Mirko Lešnjak - LIVEO d.o.o.

Marjan Tušar - KEMIJSKI INŠTITUT


Pripeti dokumenti