Združenje kemijske industrije

VinylPlus


VinylPlus je prostovoljna pobuda več kot 21.000 evropskih podjetij (države EU z Norveško in Švico), ki izdelujejo izdelke iz PVC-ja. To je tretja najbolj pogosto uporabljana vrsta plastike (primeri uporabe: vinilne plošče, izolacijski materiali).

Podjetja so se zavezala, da bodo 10 let upravljala s svojimi izdelki v smislu trajnostnega razvoja v celotni življenjski dobi izdelka. Zato neprestano izboljšujejo svoje proizvodne procese in izdelke, vlagajo v raziskave in razvoj, si prizadevajo zmanjšati izpuste v okolje in količine proizvedenih odpadkov. Hkrati podjetja v okviru pobude spodbujajo bolj učinkovito zbiranje plastičnih (PVC) odpadkov in njihovo recikliranje oz. vračanje v proizvodnjo. Do leta 2020 naj bi tako namesto sedanjih 200.000 ton zbrali 800.000 ton PVC odpadkov. Poskusili bodo rešiti tudi problem substanc, ki morda ne bodo dovoljene v prihodnosti, jih pa vsebuje recikliran PVC.

CEFIC (Evropsko združenje kemijske industrije) je pobudo uvrstilo med svoje vodilne pobude glede trajnostnega razvoja, njen cilj pa je vzpostaviti dolgoročen razvojni program po vsej vrednostni verigi v vseh EU državah.

Pet izzivov pobude VinylPlus:

  • Bolj učinkovita uporaba in nadzor PVC-ja v njegovem celotnem življenjskem krogu.
  • Zagotoviti, da se organske spojine, ki rabijo veliko časa, da se razgradijo, ne bodo kopičile v naravi in da bodo tudi drugi izpusti zmanjšani.
  • Revizija dodatkov za PVC in uveljavitev bolj trajnostnih dodatkov.
  • Zmanjšanje vpliva na okolje z manjšo porabo energije in surovin, po možnosti uporaba obnovljivih virov in vpeljava trajnostnih inovacij.
  • Ozaveščanje celotne vrednostne verige PVC izdelkov glede trajnostnega razvoja, tako znotraj kot tudi izven industrije.

 Več o pobudi VinylPlus si lahko preberete na domači spletni strani programa, s klikom tukaj pa si lahko prenesete kratek povzetek aktivnosti v okviru pobude v letu 2012.

(Vir: www.cefic.org)