JAVNE LISTINE

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.

         

      



    Preferencialno poreklo

    Izkoristite finančne ugodnosti trgovinskih sporazumov

     

    Genesis je nova storitev GZS, ki je namenjana izvoznikom. Omogoča finančne ugodnosti v obliki nižje ali proste carinske stopnje pri uvozu blaga na trge, s katerimi ima EU sklenjene trgovinske sporazume. 

    VSTOP V PLATFORMO GENESIS >>>


    Gospodarska zbornica Slovenija je članica Mednarodne trgovinske zbornice, ter v okviru te pooblaščena za preverjanje in certificiranje izjav o preferencialnem poreklu blaga z znakom kakovosti ICC - 
    Origin statement certified. 

    Preferencialno poreklo je obsežno in zahtevno področje, vendar vam lahko pomagamo. V kolikor izvažate v državo, s katero ima Evropska unija sklenjen trgovinski sporazum, obstaja možnost, da za vašo pošiljko koristite nižjo ali carinsko stopnjo prosto.  V okviru storitve Genesis preverimo izpolnjevanje pogojev za preferencialno obravnavo za vašo izvozno pošiljko in certificiramo ustrezno izjavo o poreklu, na podlagi katere boste upravičeni do finančnih ugodnosti. 

    Vlogo oddajte preko digitalne platforme Genesis na povezavi https://genesis.iccwbo.org/. Priložite vašo izvozno fakturo, izjavo o poreklu in dokazila o poreklu.

    Odvisno od predpisanih pogojev za preferencialno obravnavo za določeno vrsto blaga, poreklo blaga in državo uvoza, vas bomo po potrebi pozvali k priložitvi dodatnih dokazil.
    Za vas bomo preverili pogoje za izpolnjevanje preferencialnega porekla in ustreznost dokazil ter v primeru izpolnjenih pogojev certificirali vašo izjavo.
    Tako certificirana izjava bo tudi informacija za carinske organe v državi uvoza, da so bili pogoji za preferencialno obravnavo že preverjeni s strani zaupanja vredne inštitucije.

    ***

    Preferencialno poreklo blaga omogoča nižjo ali ničelno carinsko stopnjo pri uvozu blaga.  Pridobi se, če blago izpolnjuje predpisane pogoje določene v trgovinskem sporazumu med dvema državama ali skupino držav in če lahko izvoznik to dokaže. Če izdelek ne izpolnjuje pogojev za pridobitev preferencialne obravnave iz trgovinskega sporazuma, se bodo pri uvozu uporabljale običajne carinske dajatve (MFN).

    GZS s 1. junijem letošnjega leta vstopa tudi na področje preferencialnega porekla blaga. Preferencialno pomeni prednostno, ugodnostno. Omogoča finančne ugodnosti: nižje carinske dajatve ali uvoz blaga brez plačila carine. To pomeni, da če dosežete preferencialno obravnavo, bo vaše blago vstopilo v državo uvoza z nižjo carinsko stopnjo ali pa celo brez plačila carine. V praksi to pomeni, da lahko vaše blago vstopi na tretji trg po 40 % višji ali nižji ceni. To je kar pomembna razlika in ima velik vpliv na uspeh vašega izdelka v tej državi.

    Preferencialno poreklo je obsežno in zahtevno področje. Deluje na podlagi trgovinskih sporazumov med državami ali skupinami držav. EU ima sklenjene sporazume z več kot 70 državami. V vsakem sporazumu je obsežen del glede porekla. Za vsako državo velja drugačen način dokazovanja porekla. Poleg tega so sporazumi obsežni in se stalno spreminjajo, kriteriji za določitev preferencialnega porekla pa so zahtevni. Zato ni čudno, da imajo podjetja težave s tem oziroma sploh ne vedo, da obstaja možnost pridobitve znižane carinske stopnje.  Zato smo z Mednarodno trgovinsko zbornico (ICC) razvili novo storitev, ki bo pomagala podjetjem izkoriščati ugodnosti dogovorjene v trgovinskih sporazumih. 

    Z novo storitvijo Genesis bomo na GZS pomagali podjetjem dosegati finančne ugodnosti na tretjih trgih.
    Večina sporazumov določa, da morajo podjetja določiti poreklo in napisati ustrezno izjavo sama. Podjetja težko obvladajo to področje, ker je obsežno in se stalno spreminja. Na GZS bomo v postopku certificiranja preferencialnega porekla preverili več dejavnikov – od pravilne uvrstitve blaga v kombinirano nomenklaturo do tega, ali obstaja sporazum s to državo, ali nudi ugodnosti za določeno blago ter kakšni so pogoji za pridobitev preferencialnega porekla in kako se pravilno dokaže. Certificirana izjava bo tudi informacija za carino v državi uvoza, da je bilo poreklo pregledano s strani mednarodno akreditirane inštitucije in bo zato večje zaupanje v pravilno določitev porekla. Vse informacije v zvezi s poreklom blaga, preferencialnem in nepreferencialnem, boste torej po novem dobili na GZS.

    Pravila za dosego preferencialnega porekla 

    A.  izdelek v celoti pridobljen v eni državi
    B. izdelek izdelan več državah
    - pravilo dodane vrednosti
    - sprememba tarifne številke
    - posebni proizvodni postopki

    Dodatno je treba upoštevati še naslednje dejavnike: minimalni postopki - zadostna obdelava ali predelava, toleranca, kumulacija, neposredni prevoz.

    Dokazila o poreklu   

    So navedena v posameznem sporazumu. Običajno so to:
    - Potrdilo o gibanju blaga EUR.1 ali EUR-MED
    - izjava izvoznika -   13 različnih izjav > GENESIS 
    - vedenje uvoznika

    Postopek  


    Gospodarska zbornica Slovenije svetuje, preveri in certificira izjave o poreklu.
    Storitev je izvedljiva digitalno. Izvoznik odda vlogo preko spletne platforme.
    Certificiranje je možno samo, v kolikor blago izpolnjuje pogoje za pridobitev preferencialne obravnave.
    Storitev se računa, tudi v kolikor je certificiranje zavrnjeno zaradi neizpolnjevanja pogoja za preferencialno obravnavo.  
    Cena storitve je 24,40 EUR in  navedena v Ceniku . 

    Koliko časa traja postopek?

    Odvisno od zahtevnosti, so vloge rešene v enem do 5 delovnih dni.

    Obvezne priloge 

    Odvisno od pogoja za pridobitev porekla za določeno blago, ki je določeno v sporazumu za posamezno ciljno destinacijo.

    Kontakt

    Boštjan Perger, 01 5898 309, bostjan.perger@gzs.si
    Eva Žontar, 01 5898 119, eva.zontar@gzs.si

    Članek v reviji Glas gospodarstva >>>

     

    NACIONALNI ELEKTRONSKI REGISTER (NER)


    Nacionalni elektronski register licenc za opravljanje prevozov v mednarodnem cestnem prometu (NER) je javno dostopna baza vseh
    podjetij in upravljavcev prevozov z veljavno licenco Skupnosti za mednarodni prevoz blaga in potnikov v cestnem prometu, ter licenc za opravljanje prevozov v notranjem cestnem prometu izdano s strani Gospodarske zbornice Slovenije ali Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije  - izdajateljev licenc za prevoze v cestnem prometu.

    http://nerdcp.gov.si/javni/