Nezaželeno uhajanje plastike v okolje je ena ključnih tematik, povezanih z odgovornim ravnanjem z okoljem. Plastični proizvodi za enkratno uporabo predstavljajo po številu približno polovico vseh morskih odpadkov, najdenih na evropskih obalah. Lončki za pijačo, posode za živila, pribor, krožniki, slamice in mešalne palčke za pijače, plastenke in drugi vsebniki za pijačo so v široki uporabi v vseh gostinskih obratih. SUP Direktiva zahteva zmanjšanje uporabe teh izdelkov, za nekatere pa dajanje na trg celo prepoveduje. Kateri so že dogovorjeni ukrepi EU na tem področju? Kako se odzivajo in pripravljajo podjetja na te zahteve? O tem bomo razpravljali na delavnici, v okviru 19. Okoljskega dneva gospodarstva, v petek, 5. junija 2020 ob 14:00, z naslovom “SUPer GOSTINCI - Kako zmanjšati uporabo plastike za enkratno uporabo v gostinskih dejavnostih" .
Vljudno vabljeni na tradicionalni, 19. Okoljski dan gospodarstva "S plastiko po pameti - Nekoč je bila plastika za enkratno uporabo ..." v petek, 5. junija 2020, s pričetkom ob 9:30. Letošnji dogodek bo poseben. Okoljski dan bomo pripeljali k vam »domov«, saj bo potekal na daljavo, preko Zoom aplikacije. Ne le to. Tokratna konferenca bo mednarodna – z vrhunskimi strokovnjaki in govorci iz cele Evrope. Zato bo dogodek potekal v angleškem jeziku.
Namen zakona je zagotoviti in spodbuditi zmanjšanje rabe energije ob upoštevanju načel trajnostnega razvoja in temeljnih načel energetske politike.
Odpadki, obratovalni – interni monitoring odpadnih vod, možnost povračila za posredne emisije toplogrednih plinov, problematika upravnih postopkov v pristojnosti MOP-a, embalaža, odpadna embalaža in okoljska dajatev, pPrihodnje naloge SSO GZS
Pobuda za podaljšanje rokov za oddajo letnih okoljskih poročil.
Konec februarja 2020 se je zaključil slovensko-italijanski projekt RETRACKING, sofinanciran v okviru programa sodelovanja Interreg V-A Italija-Slovenija. Zahvaljujemo se vsem za dobro sodelovanje in si želimo nadaljnjega povezovanja pri uresničevanju ciljev na tem področju!
V okviru projekta smo pripravili dve tehnični publikaciji s področja reciklaže odpadkov iz kompozitov, ojačanih s steklenimi vlakni (GFRP) ter sledljivosti izdelkov iz recikliranih GFRP-jev. Na ogled sta naslednji publikaciji v treh jezikih, "Nove možnosti uporabe recikliranih kompozitov, ojačanih s steklenimi vlakni, v gradbenem sektorju", katero je pripravilo podjetje Gees Recycling (slovenska, angleška in italijanska verzija) ter "Razvoj metodologij za aplikacijo in branje RFID čipov v panelih iz polimerov ojačanih s steklenimi vlakni", katero je pripravilo podjetje Infordata Sistemi (slovenska, angleška in italijanska verzija).
Ministrstvo za okolje in prostor je podaljšalo javno obravnavo do 6. marca 2020.
Vabimo vas na delovni sestanek, kjer bi se pogovorili o obstoječem stanju na področju ravnanja s temi odpadki, z vidika dejanske možnosti trenutnega ravnanja in porasta stroškov ravnanja z njimi v zadnjem letu. Dotaknili bi se možnosti zmanjševanja in preprečevanja nastajanja teh odpadkov pri povzročiteljih, ter izoblikovali skupna stališča in pričakovanja deležnikov vrednostne verige glede tega problema.
Ljubljana, 31. januar 2020 – Člani Strateškega sveta GZS za okolje so na ustanovni seji kritično razpravljali zlasti o predlaganem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN), odprli pa so tudi druga, za gospodarstvo trenutno najbolj pereča okoljska vprašanja, kot so ravnanje z odpadki, vključno s termično obdelavo odpadkov, ter okoljevarstvena dovoljenja.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.