Informacije in pomoč

Finančni popusti za predčasno plačilo in DDV


Deveti odstavek 21. člena ZDDV določa, da se v davčno osnovo se ne vštevajo popusti, odobreni na računu v času opravljenega prometa in finančni popusti za predčasno plačilo(plačilo pred rokom zapadlosti).

Davčno osnovo lahko zmanjšamo samo v primeru, če je popust odobren v času opravljenega prometa in če je odobritev izkazana na računu. V praksi se najpogosteje dogajajo primeri, da je finančni popust  na računu odobren v določenem odstotku od prodajne vrednosti z DDV pod pogojem, da bo plačilo izvršeno pred rokom zapadlosti. Menimo, da tako izdan račun ne izpolnjuje zahtev, ki so za znižanje davčne osnove predpisane v devetem odstavku 21. člena ZDDV. Izhajajoč iz omenjenega predpisa , bo po našem mnenju potrebno na računu izkazati vrednost finančnega popusta in pripadajoči DDV, ki se v primeru da bo izpolnjen za prodajalca ugodnejši plačilni pogoj, ki bo prav tako naveden na računu, odbije od obveznosti za izstopni DDV.

Deseti odstavek 21. člena ZDDV ureja naknadno spremembo davčne osnove zaradi vračila, preklica naročila, popustov, nezmožnosti plačila ali znižanja cen po dobavi. V teh primerih davčni zavezanec prodajalec lahko zmanjša znesek DDV, če davčni zavezanec kupec zmanjša znesek vstopnega DDV in o tem pisno obvesti dobavitelja ( prodajalca ). Ker deseti odstavek ne omenja finančnih popustov, se postavlja vprašanje ali za naknadno odobrene finančne popuste ni mogoče popravljati DDV na način, kot je predpisan v desetem členu. Davčnim zavezancem priporočamo, da v izogib davčnim tveganjem, v primerih naknadnih finančnih popustov ravnajo previdno in jih opredelijo  kot popuste s katerimi zmanjšajo vrednost prodanega blaga. Vsebina dobropisa za popuste mora biti skladna z določili 34. člena ZDDV.

Spremembo davčne osnove obravnava še 46. člen PZDDV. Določil ne povzemamo in ne pojasnjujemo, saj se ne nanašajo na zmanjšanje davčne osnove v primeru finančnih popustov.


Avtor: Marija Ribič