Informacije in pomoč

Katere obveznosti je potrebno izpolnjevati pri prodaji igrač v dejavnosti trgovine na debelo in drobno z igračami?


Pravilnik o varnosti igrač (Ur.l. RS, št. 62/03 in 35/04,47/07 ) ureja področje dajanja igrač v promet .Merklova: Obletnica začetka druge svetovne vojne bo za Nemce dan krivde

Kot določa pravilnik, se lahko igrače prodajajo ali brezplačno distribuirajo v primeru, če ne ogrožajo varnosti in zdravja uporabnikov in drugih oseb, pri tem pa morajo izpolnjevati osnovne zahteve glede varnosti, fizikalnih, mehanskih, kemijskih in električnih lastnosti ter vnetljivosti in higiene. Proizvajalec mora vsako igračo, preden gre v promet, označiti z oznako CE. Poleg tega pa lahko igrača ali njena embalaža vsebuje tudi drugo oznako, a tako, da ne zmanjšuje vidnosti in čitljivosti CE.

Vlogo za certifikat ES - pregled tipa (postopek, s katerim se ugotavlja skladnost vzorca igrače s slovenskimi standardi) lahko vloži proizvajalec pri organu za ugotavljanje skladnosti, ki pregleda proizvajalčevo dokumentacijo, preveri, ali igrača ogroža varnost in zdravje uporabnikov in drugih oseb, ter opravi ustrezne preizkuse in preglede.

Če vzorec igrače ustreza zahtevam pravilnika, omenjeni organ proizvajalcu izda certifikat ES, v nasprotnem primeru pa obvesti ministrstvi, pristojni za trg in za zdravje. Nadzor nad izvajanjem tega pravilnika opravljajo zdravstveni inšpektorji. Republiški zdravstveni inšpektorat v primeru, da igrača, ki je označena s CE, ogroža varnost in zdravje uporabnikov, sprejme ukrepe za omejitev ali prepoved dajanja tega izdelka na trg. O tem mora inšpektorat obvestiti ministrstvo, pristojno za zdravje, in ministrstvo, ki je pristojno za obveščanje Komisije Evropske unije.

V nadaljevanju  navajamo osnovne varnostne  zahteve za  igrače:

1. Fizikalne in  mehanske  lastnosti igrač

a) Igrače in njihovi sestavni deli, ter v primeru pritrjenih igrač, njihova pritrdišča, morajo imeti predpisano mehansko moč ter po potrebi stabilnost, da prenesejo obremenitve, ki so jim izpostavljene med uporabo, ne da bi se zlomile ali postale dovzetne za deformacije, pri katerih obstaja nevarnost za nastanek telesnih poškodb.

b) Nezavarovani robovi, štrleči deli, vrvi, kabli in elementi za pritrjevanje na igračah morajo biti tako oblikovani in izdelani, da je nevarnost za nastanek telesnih poškodb pri dotiku z njimi, čim manjša.

c) Igrače morajo biti oblikovane in izdelane tako, da je nevarnost telesnih poškodb, ki bi lahko nastale zaradi premikanja njihovih delov, čim manjša.

d) Igrače in njihovi sestavni deli ter katerikoli deli igrač, ki jih je mogoče sneti, in ki so nedvoumno namenjene otrokom mlajšim od 36 mesecev, morajo biti tako veliki, da jih otroci ne morejo pogoltniti in/ali vdihniti

e) Igrače in njihovi sestavni deli ter embalaža, v kateri so pakirane za prodajo na drobno, morajo biti takšni, da ni nevarnosti, da bi se uporabnik z njimi zadavil ali zadušil.

f) Igrače, namenjene za uporabo v plitvi vodi, ki držijo otroka na vodi ali mu dajejo oporo, morajo biti tako oblikovane in izdelane, da ob upoštevanju priporočene uporabe, v največji meri zmanjšajo vsakršno nevarnost za izgubo plovnosti in izgubo opore, ki jo igrača nudi otroku.

g) Igrače, pri katerih je mogoč dostop v notranjost, in ki torej predstavljajo zaprti prostor za uporabnika, morajo imeti izhod, ki ga lahko uporabnik z lahkoto odpre od znotraj.

h) Igrače, s pomočjo katerih se uporabnik lahko premika, morajo imeti, če je to možno, vgrajen zavorni sistem, ki ustreza vrsti igrače, in ki je sorazmeren s kinetično energijo, ki jo proizvaja igrača. Tak sistem mora biti enostaven za uporabnika, brez nevarnosti, da ga izvrže, ali povzroči telesno poškodbo uporabnika ali tretjih oseb.

i) Oblika in sestava izstrelkov ter kinetična energija, ki jo lahko ti proizvajajo, kadar so izstreljeni iz za ta namen izdelane igrače, morajo biti takšni, da ob upoštevanju vrste igrače, ne obstaja nepotrebno tveganje za nastanek telesne poškodbe uporabnika ali tretjih oseb.

j) Igrače, ki vsebujejo grelne elemente, morajo biti izdelane tako, da zagotavljajo:

da najvišja temperatura vseh dostopnih površin ob dotiku ne povzroča opeklin, da tekočine in plini, ki se nahajajo v igračah, ne dosežejo takih temperatur ali pritiskov, da bi ob uhajanju iz igrače iz drugih razlogov kot so tisti, ki so nujno potrebni za njeno pravilno delovanje, utegnili povzročiti opekline, oparine ali druge telesne poškodbe.

2. Vnetljivost

a) Igrače ne smejo predstavljati nevarnega vnetljivega elementa v otrokovem okolju. Zato morajo biti izdelane iz materialov, ki:

  • ne gorijo, če so neposredno izpostavljeni plamenu ali iskri, ali drugemu morebitnemu izvoru ognja;
  • niso hitro vnetljivi (ogenj takoj ugasne, ko izgine vzrok zanj);
  • gorijo počasi, če se že vžgejo, ogenj pa se počasi širi; ali
  • so, ne glede na kemijsko sestavo igrače, obdelani tako, da upočasnijo proces zgorevanja.

b) Igrače, ki vsebujejo nevarne snovi ali pripravke, ker so nujno potrebni za njihovo delovanje (predvsem materiali in oprema za kemijske poskuse, sestavljanje vzorcev, oblikovanje plastičnih mas ali keramike, emajliranje, fotografijo ali podobne dejavnosti) in so določeni v predpisu, ki ureja razvrščanje, pakiranje in označevanje nevarnih snovi in razvrščanje, pakiranje in označevanje nevarnih pripravkov, ne smejo kot take vsebovati snovi ali pripravkov, ki bi utegnili postati vnetljivi zaradi izhlapevanja nevnetljivih hlapnih sestavin.

c) Igrače ne smejo biti eksplozivne ali vsebovati elementov ali snovi, ki bi lahko eksplodirale, kadar se uporabljajo tako, kot je določeno v 3. členu tega pravilnika. To ne velja za strelne kapice igrač, pri katerih se je treba sklicevati na 10. točko Priloge I pravilnika.

d) Igrače, ter predvsem kemijske igre in igrače, ne smejo vsebovati snovi ali pripravkov, ki lahko, kadar jih mešamo:

  • eksplodirajo zaradi kemijske reakcije ali segrevanja,
  • eksplodirajo, če jih mešamo z oksidirajočimi snovmi,
  • vsebujejo hlapne sestavine, ki so na zraku vnetljive in tvorijo vnetljivo ali eksplozivno mešanico hlapov in zraka.

3. Kemijske lastnosti

Igrače morajo biti oblikovane in izdelane tako, da ne predstavljajo tveganja za zdravje ali nevarnosti za nastanek telesne poškodbe, če jih otrok zaužije, vdihne ali če so v stiku s kožo, sluznicami ali očmi. Biorazpoložljivost, ki izhaja iz uporabe igrač, zlasti zaradi zaščite otrokovega zdravja, ne sme dnevno preseči naslednjih količin:

  • 0,2 µg antimona,
  • 0,1 µg arzena,
  • 25,0 µg barija,
  • 0,6 µg kadmija,
  • 0,3 µg kroma,
  • 0,7 µg svinca,
  • 0,5 µg živega srebra,
  • 5,0 µg selena,

ali drugih vrednosti, ki so v skladu s predpisi in temeljijo na znanstvenih dokazih.

Igrače, ki jih uporabljajo otroci, ne smejo vsebovati nevarnih snovi ali pripravkov v skladu s predpisi, ki urejajo razvrščanje, pakiranje in označevanje nevarnih snovi in pripravkov v količinah, ki so lahko škodljive za zdravje otrok. V vsakem primeru je strogo prepovedano, da vsebuje igrača nevarne snovi ali pripravke, če se bodo ti uporabljali kot taki v času uporabe igrače.

Prepovedano je dati v promet igrače, ki jih otroci mlajši od 36 mesecev lahko dajo v usta in so narejene ali delno narejene iz PVC, ki vsebuje ftalatna mehčala, in sicer več kot 0,1 masnega % naslednjih substanc:

  • diizononil ftalat (DINP),
  • di-(2-etilheksil) ftalat (DEHP),
  • di-n-oktil ftalat (DNOP),
  • diizodecil ftalat (DIDP),
  • butilbenzil ftalat (BBP),
  • dibutil ftalat. (DBP).

4. Električne  lastnosti

a) Električne igrače se ne smejo napajati z električnim tokom katerega nazivna napetost presega 24 voltov, napetost nobenega dela igrače pa ne sme preseči 24 voltov.

b) Deli igrač, ki so priključeni na ali ki utegnejo priti v stik z virom električne energije, ki lahko povzroči električni udar, skupaj s kabli ali drugimi vodi, po katerih teče električni tok do teh delov, morajo biti primerno izolirani in mehansko zaščiteni, da se prepreči nevarnost tovrstnega šoka.

c) Električne igrače morajo biti tako oblikovane in izdelane, da se zagotovi, da najvišje temperature, dosežene na vseh neposredno dostopnih površinah, niso takšne, da lahko povzročijo opekline, kadar se jih dotakne.

5. Higiena

Igrače morajo biti tako oblikovane in izdelane, da izpolnjujejo higienske zahteve in zahteve glede čistoče, v izognitev vsakršnemu tveganju za okužbo, bolezen in onesnaženje.

6. Radioaktivnost

Igrače ne smejo vsebovati radioaktivnih elementov ali snovi v takih oblikah ali velikostih, ki bi utegnili škodovati otrokovemu zdravju v skladu s predpisi.

Proizvajalec mora vsako igračo, ki izpolnjuje vse zahteve iz tega pravilnika, preden jo da v promet, označiti z oznako CE. Priložiti mora ES izjavo o skladnosti.

Najenostavnejši način za ugotavljanje skladnosti igrač s pravilnikom je uporaba ustreznih harmoniziranih standardov, ki so podpora k pravilniku (objavljeni v seznamu - Uradni list RS, št. 41/04).


Avtor: Mateja Tilia