Informacije in pomoč

Kdaj lahko pride do odstopa kupoprodajne pogodbe oz. kakšne pravice ima kupec in kakšne obveznosti prodajalec v primeru prodaje izdelkov za dom preko interneta?


Zakon o varstvu potrošnikov (Uradni list RS, št. 126/07-upb 2) prodajo preko interneta ali spletno trgovino uvršča med t.i. prodajo na daljavo.

Pri tovrstni prodaji je kupcu omogočeno, da si premisli glede nakupa (brez razloga !!) in odstopi od že sklenjene pogodbe. To pravico do odstopa od pogodbe kupec lahko izkoristi  v roku 14 dni od prejema blaga. V primeru, da gre za storitev, začne teči rok z dnem sklenitve pogodbe ali z dnem, ko je podjetje izpolnilo svojo obveznost do naročnika storitve oz. kupca storitve .

V primeru, da se kupec odloči za odstop od pogodbe, mora to narediti pisno ali s pošto (najbolje priporočena pošta) ali prek faksa ali e-pošte. Zakon o varstvu potrošnikov izrecno določa, da se za odstop šteje tudi vrnitev blaga, če ga kupec vrne prodajalcu v roku, ki je z zakonom določen.

Zakon določa, da mora kupec pred sklenitvijo pogodbe biti seznanjen z možnostjo odstopa od pogodbe. V primeru , da je kupec blago že prejel ter od pogodbe odstopa, mora prejeto blago vrniti prodajalcu v tridesetih dneh. Prejeto blago mora vrniti nepoškodovano in v nespremenjeni količini, razen če je blago uničeno, pokvarjeno, izgubljeno ali se je njegova količina zmanjšala, ne da bi bil za to kriv kupec. Če je kupec odstopil od pogodbe, mu mora prodajalec vrniti vsa opravljena plačila.

Odstop od pogodbe ni vedno mogoč. Tovrstne izjeme opredeljuje zakon o varstvu potrošnikov v 43č. členu.

Pravice do odstopa od pogodbe ni v naslednjih primerih:

  • za blago, ki je naročeno po naši meri (posebej za nas izdelano pohištvo)
  • za blago, ki se lahko hitro pokvari, npr. rože ali sveža hrana
  • za avdio in video posnetke ali računalniško programsko opremo, če je odstranjen  varnostni pečat
  • za igre na srečo in loterijo
  • za časopise, periodične publikacije in revije
  • pri zavarovalnih pogodbah za potovanje in prtljago ali podobnih kratkoročnih zavarovalnih pogodbah, ki veljajo manj kot 1 mesec
  • pri pogodbah za blago ali storitev, katerih vrednost je odvisna od nihanj na finančnih trgih (posli z devizami, instrumenti denarnega trga, prenosljivi vrednostni papirji, ...).

Avtor: Mateja Tilia