Informacije in pomoč

Kakšni so pogoji prodaje na drobno pirotehničnih izdelkov na slovenskem trgu?


Predpisa, ki se morata upoštevati pri prodaji pirotehničnih izdelkov, sta: 

  • Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih(Ur..l. RS, št. 35/08), ki skladno z direktivo 93/15/EGS in direktivo 2007/23/EC ureja pogoje za dajanje izdelkov na trg, tranzit in nakup razstreliva, pirotehničnih izdelkov in streliva, za nadzor nad izvajanjem zakona, ki naj bi varoval življenje in zdravje ljudi, premoženje ter zagotavljal varstvo okolja in javnega reda, in določa tehnične in varnostne zahteve za razstreliva in pirotehnične izdelke ter
  • Pravilnik o tehničnih in varnostnih zahtevah, obrazcih ter evidencah za eksplozive in pirotehnične izdelke ( Ur.l. RS št. 105/08 )

Pirotehnični izdelki obsegajo ognjemetne izdelke, pirotehnične izdelke za odrska prizorišča in druge pirotehnične izdelke. Glede na vrsto uporabe, namen, raven nevarnosti in glede na raven hrupa, ki ga pirotehnični izdelek povzroča, se razvrščajo v štiri razrede (kategorije):

I. razred - pirotehnične igrače (bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, konfeti - bombice, pokajoče žabice, male petarde itd.); ti izdelki pomenijo zelo majhno nevarnost.

II. razred - izdelki za male ognjemete (petarde, rimske svečke, majhna ognjemetna kolesa, bengalične bakle, topovski streli - Party Knaller, rakete itd.); izdelki pomenijo majhno nevarnost in povzročajo nizko raven hrupa ter so namenjeni uporabi na omejenih območjih na prostem.

III. razred - izdelki za srednje ognjemete; pomenijo srednje veliko nevarnost in so namenjeni uporabi na prostem, na velikih odprtih območjih, raven hrupa ni škodljiva zdravju ljudi.

IV. razred - izdelki za velike ognjemete, ki pomenijo veliko nevarnost in so namenjeni za uporabo le strokovno usposobljenim ljudem (splošno znani kot »ognjemetni izdelki za poklicno uporabo«).

Pirotehnični izdelki za odrska prizorišča se delijo na dve kategoriji:

  • kategorija T1: pirotehnični izdelki za uporabo na odru, ki pomenijo majhno nevarnost;
  • kategorija T2: pirotehnični izdelki za uporabo na odru, ki so namenjeni za uporabo samo ljudem s strokovnim znanjem.

Drugi pirotehnični izdelki obsegajo:

  • kategorijo P1, to so pirotehnični izdelki, ki pomenijo majhno nevarnost,
  • kategorijo P2: pirotehnični izdelki, s katerimi lahko delajo ali jih uporabljajo samo ljudje s strokovnim znanjem,

Pirotehnični izdelki morajo biti skladni s tehničnimi in varnostnimi zahtevami. Seznam slovenskih standardov, katerih uporaba ustvarja domnevo o skladnosti eksplozivov in pirotehničnih izdelkov, je sestavni del pravilnika in je objavljen v Prilogi 1.

Proizvajalec za vsak eksploziv in pirotehnični izdelek na podlagi dokazil o izpolnjevanju pogojev sestavi pisno izjavo o skladnosti in ga označi z oznako CE. Razstrelivo in pirotehnični izdelki, ki so v prodaji na trgu Evropske unije, morajo biti opremljeni z znakom CE, kar pomeni, da dobavitelj (proizvajalec, uvoznik, trgovec) zagotavlja, da izpolnjujejo zahteve varnostnih standardov.

Pirotehnični izdelki morajo biti označeni z naslednjimi podatki:

1. firma oziroma ime ter sedež in naslov sedeža proizvajalca ali če proizvajalec nima sedeža v Evropski uniji, firmo oziroma ime proizvajalca ter firmo oziroma ime ter sedež in naslov sedeža uvoznika;

2. ime in vrsto izdelka;

3. najnižje dovoljene starosti za kupce in uporabnike, ki jih določa Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih

4. kategorijo izdelka in navodilo za uporabo;

5. leto proizvodnje za ognjemetne izdelke kategorij 3 in 4;

6. neto maso eksplozivnih snovi (NEM);

7. če je primerno, minimalno varnostno razdaljo.

Dodatni podatki na deklaraciji so potrebni za pirotehnične izdelke za odrska prizorišča in sicer :

1. za kategorijo 1 navedba »za uporabo v zaprtem prostoru« ali »le za uporabo na prostem« in podatek o najmanjši varnostni razdalji;

2. za kategorije 2, 3 in T1 navedba »le za uporabo na prostem« in podatek o najmanjši varnostni razdalji;

3. za kategorijo 3, za kategorijo 4 in T2 navedba »le za osebe s strokovnim znanjem« in podatek o najmanjši varnostni razdalji,

4. za kategorijo 3 in 4. leto proizvodnje izdelkov

Preden gredo izdelki v promet jih je treba priglasiti ministrstvu, ki izda potrdilo o priglasitvi. Razstrelivo ali pirotehnični izdelek, za katerega je izdano potrdilo o priglasitvi, se uvrsti na seznam razstreliv ali seznam pirotehničnih izdelkov, ki se objavita na svetovnem spletu

Vsak pirotehnični izdelek mora biti označen v slovenskem jeziku. Oznaka mora biti na vidnem mestu, jasno berljiva in neizbrisna. Če na pirotehničnem izdelku ni dovolj prostora za označevanje, se podatek navede na najmanjši embalažni enoti.

Pravne osebe ali podjetniki, ki opravljajo trgovino na debelo s pirotehničnimi izdelki, vodijo: evidenco o nakupu in prodaji pirotehničnih izdelkov v trgovini na debelo (obrazec št. 16 in zapisnik o uničenih, pokvarjenih oziroma neuporabnih pirotehničnih izdelkih (obrazec št. 22).

Pravne osebe ali podjetniki, ki opravljajo trgovino na drobno s pirotehničnimi izdelki kategorije 1, 2 in 3, T1 ter P1, vodijo evidenco o nakupu in prodaji pirotehničnih izdelkov v okviru poslovnih evidenc. V evidenci se morajo zagotoviti naslednji podatki:

1. zaporedna številka vpisa v evidenco;

2. datum nakupa;

3. podatki o dobavitelju;

4. komercialno ime pirotehničnega izdelka;

5. količina kupljenih pirotehničnih izdelkov, izražena v kosih;

6. datum prodaje;

7. količina prodanih pirotehničnih izdelkov, izražena v kosih;

8. zaloga


Avtor: Mateja Tilia