Zapri

Prodaja rabljenega blaga in DDV


Zavezanec za DDV v okviru opravljanja svoje dejavnosti kupuje od domačih fizičnih oseb in domačih pravnih oseb rabljeno blago za nadaljnjo prodajo. Zanima ga kako obračunava DDV.

Pri prodaji rabljenega blaga, umetniških predmetov in zbirk velja splošno načelo, da zavezanci za DDV od prodajne cene obračunajo DDV. Če rabljeno blago prodajajo končni potrošniki pa cena že vključuje DDV plačan ob nabavi.

V zakonu o DDV je v 48. do 52. členu predpisana posebna ureditev za primere, ko davčni zavezanec kupuje rabljeno blago, umetniške predmete, zbirke in starine za nadaljnjo prodaj o od končnih potrošnikov. S takšno ureditvijo je zakonodajalec odpravlja dvojno obdavčitev.

V skladu z omenjenimi določili davčni zavezanec (preprodajalec), ki v okviru opravljanja svoje dejavnosti kupuje ali pridobiva na davčnem območju Slovenije že naštete vrste blaga od:

  • oseb, ki niso davčni zavezanci,
  • od davčnih zavezancev, ki v skladu z zakonom o DDV za to blago niso imeli pravice do odbitka vstopnega DDV,
  • od davčnih zavezancev, ki so po prvem (mali zavezanci, ki v obdobju zadnjih 12 mesecev ne presežejo prometa 5.000.000,00 SIT) in drugem (kmetje katerih katastrski dohodek v preteklem letu ni presegel 1.500.000,00 SIT) odstavku 45. člena ZDDV, če gre za poslovna sredstva,
  • od drugega preprodajalca, ki je od opravljenega prometa obračunal DDV od razlike v ceni.

z namenom nadaljnje prodaje:

  • v svojem imenu in za svoj račun;
  • v svojem imenu in za tuj račun v skladu s pogodbo na podlagi katere se plača provizija;

obračunava DDV od ustvarjene razlike v ceni.

Davčna osnova je razlika v ceni, ki jo doseže preprodajalec, zmanjšana za DDV, ki se nanaša na razliko v ceni. Razlika v ceni je razlika med prodajno ceno, ki jo zaračuna preprodajalec za navedeno blago in nabavno ceno. Kaj pomeni prodajna cena in nabavna cena je podrobno predpisano v drugem odstavku 49. člena ZDDV.

Če se rabljeno blago izvaža in so izpolnjeni pogoji iz 31. člena ZDDV je promet naštetih vrst blaga (blago iz prvega odstavka 48. člena ZDDV) oproščen plačila DDV.

Preprodajalec, ki obračunava DDV v skladu s posebno ureditvijo (prepisano v 48. do 52. členu ZDDV) od dosežene razlike v ceni nima pravice do odbitka vstopnega DDV od tega blaga. Na računih, ki jih izdaja ne sme izkazovati DDV.

Račun mora vsebovati podatke predpisane v 34. in 35. členu ZDDV, pri čemer posebej opozarjamo, da mora račun izdan davčnemu zavezancu ali pravni osebi, ki ni davčni zavezanec vsebovati določbo zakona, na podlagi katere obračunava DDV od razlike v ceni. Na primer: » Na podlagi 48. do 50. člena ZDDV je DDV obračunan od razlike v ceni.«

Preprodajalec je dolžan v svojem knjigovodstvu zagotavljati vse podatke potrebne za pravilno in pravočasno obračunavanje in plačevanje DDV.


Avtor: Marija Ribič