Informacije in pomoč

Ali je delavec upravičen do letnega dopusta, glede na to, da je odpovedal pogodbo o zaposlitvi in mu s 1.9.2009 poteče odpovedni rok? Delavec je zaposlen za nedoločen čas, letos pa je pridobil pravico do 25 dni letnega dopusta.


V zvezi s tem vprašanjem v nadaljevanju pojasnjujemo veljavno ureditev pridobitve pravice do letnega dopusta oziroma koriščenja le tega, kot ga ureja Zakon o delavnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/2002, 103/2007, v nadaljevanju ZDR), predvsem glede različne možnosti izrabe letnega dopusta. Ker niste navedli podatka, ali je morebiti delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, vam predstavljamo vse možnosti ureditve nastale situacije v skladu z veljavno zakonodajo.

V skladu s 161. člena ZDR ima vsak delavec pravico do celotnega letnega dopusta, ko izpolni pogoj neprekinjenega delovnega razmerja v trajanju najmanj 6 mesecev. Navedeno pravico pridobi ne glede na to, ali je v tem času tudi dejansko opravljal delo ali pa je bil na primer opravičeno odsoten z dela (zaradi bolniške), oziroma ne glede na to, da bo v bodoče prenehal delati pri delodajalcu. Zakon torej veže pogoj na trajanje delovnega razmerja in ne na bodoče opravljanje dela ali na bodoči obstoj delovnega razmerja. Kot tudi sami v dopisu navajate je delavec pogoj 6 mesečnega neprekinjenega dela izpolnil in tako pridobil pravico do 25 dni letnega dopusta v letošnjem letu. 

V nadaljevanju vas želimo opozoriti na zakonske določbe v zvezi z izrabo letnega dopusta.

ZDR v 162. členu določa pravico delavca do sorazmernega dela letnega dopusta. Delavec ima v skladu z navedenim členom pravico do izrabe 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela v posameznem koledarskem letu, če mu delovno razmerje v tekočem koledarskem letu preneha pred 1. julijem. Glede na to, da mu bo delovno razmerje prenehalo s 1.9.2009, mu torej pripada in ima pravico izkoristiti celotni letni dopust.

Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem letu, razen če se dogovori z delodajalcem drugače (drugi odstavek 162. člena ZDR). Prejšnji delodajalec je delavcu dolžan ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dati potrdilo o izrabi letnega dopusta.

V skladu z zgoraj navedenimi zakonskimi določbami in glede na to, da bo delavcu delovno razmerje prenehalo s 1.9.2009, mu pripada in ima pravico izkoristiti celotni letni dopust. Če pa bo sklenil delovno razmerje z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se dogovori z delodajalcem drugače.


Avtor: Vesna Uršič, Pravna služba GZS