Vročitev odpovedi delavcu
Vročanje redne ali izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi ureja ZDR v čl. 87 in sicer predvideva osebno vročitev na delu ali na naslovu prebivališča, s katerega delavec prihaja na delo. Upoštevajo se tudi pravila pravdnega postopka, če pa delavec nima stalnega ali začasnega prebivališča v Sloveniji, se odpoved objavi na oglasni deski na sedežu delodajalca, pri čemer se šteje, da je vročitev izvršena po preteku 8 dni.
V skladu s pravdnim postopkom, če ni možna takojšnja osebna vročitev, vročevalec poizve, kdaj in kje bi naslovnika našel ter pri odrasli osebi gospodinjstva pusti sporočilo delavcu, naj bo določen dan in uro doma ali na delovnem mestu, da sprejme pisanje. Če vročitev sporočila kot je zgoraj navedeno ni mogoča, vročevalec sporočilo pusti v hišnem predalu ali nalepi na vrata.
Če vročevalec niti potem ne najde naslovnika ravna v skladu z zakonom o pravdnem postopku in velja, da je vročitev opravljena in sicer:
-
se pisanje skuša vročiti tako, da se izroči odraslemu članu gospodinjstva, ki ga je dolžan sprejeti, če pa teh ni pa pod pogojem privolitve hišniku ali sosedu;
-
če vročitev na način iz točke a) ni mogoča, vročevalec pisanje izroči pošti naslovnikovega prebivališča, na vidnem mestu naslova (vrata, predal, deska ITD) pa pusti obvestilo o tem, kje je pisanje in rok 15 dni za njegov dvig. Na obvestilu in pisanju vročevalec navede razlog za tako ravnanje, datum tako puščenega obvestila ter podpis. Če naslovnik pisanja ne dvigne v 15 dneh je šteti, da je bila vročitev opravljena na dan puščenega obvestila, o čemer se naslovnika v obvestilu opozori.
Avtor: Edvard Longer, Anton Lotrič