Informacije in pomoč

Ali je možna pogodba o zaposlitvi za opravljanje dela na domu?


Tak način opravljanja dela ZDR ureja v oddelku Posebnosti pogodb o zaposlitvi, konkretno v čl. 67 do 71.

Delodajalec se lahko odloči, da se nekatera dela (če s predpisi to ni izrecno prepovedano) opravljajo na domu, pri čemer pa je delavec v delovnem razmerju bodisi za nedoločen ali določen čas. Pri delu na domu pa je potrebno obvezno upoštevati:

  • da gre za delo, ki se opravlja izven prostorov delodajalca
  • da delavec razpolaga s primernimi prostori;
  • da je zagotovljena varnost pri delu.

Kot delo na domu se lahko opravljajo le dela, ki spadajo v dejavnost delodajalca, sicer ne gre za delo na domu, ampak je potrebna sklenitev druge ustrezne pogodbe.

Pri delu na domu lahko da delodajalec delavcu na razpolago delovna sredstva in material ter mu določi normativ, delavec pa da na razpolago prostor, lahko pa tudi sredstva, za kar prejema nadomestilo opredeljeno v pogodbi o zaposlitvi. Delodajalec in delavec sicer podrobneje uredita razmerje s pogodbo o zaposlitvi (dostava materiala, obračun energije, nadomestilo za uporabo sredstev in prostora, odvoz izdelkov ITD). Delavčevi prostori morajo ustrezati zahtevam varstva pri delu, delavec pa mora delodajalcu dovoliti občasne preglede, saj slednji zagotavlja varne pogoje dela in mora pred začetkom dela obvestiti inšpekcijo za delo. Inšpekcija za delo prepove opravljanje dela na domu, če je delo škodljivo za delavca ali obstaja nevarnost, da postane škodljivo za delavca ali delovno in življenjsko okolje.

Pri delu na domu so važni roki in normativi, delovni čas pa praviloma ni določen. Za delodajalca je važno, da delavec v roku in upoštevaje dogovorjeno kvaliteto in količino izdela določene izdelke ali opravi določene storitve. Tak delavec prejema plačo ter nadomestila, saj ima vse pravice in obveznosti iz delovnega razmerja.

Če delodajalec zavaruje odgovornost za svojo dejavnost, se ta odgovornost nanaša na vse rizike, ki izhajajo iz organiziranega dela na domu. Šteje pa se, da delo na domu ni organizirano, če delavec sicer opravlja svoje redno delo v prostorih delodajalca in občasno odnaša delo domov ter ga tam opravi, dokonča ali dopolni. V takem primeru tudi delavcu ne gredo tiste pravice, ki izhajajo iz organiziranega dela na domu.


Avtor: Edvard Longer