Informacije in pomoč

Infopika odgovarja: Kdaj lahko delodajalec starejšemu delavcu odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga?


Ob svetovalnem delu oziroma informiranju s področja delovnih razmerij ugotavljam, da delodajalce pogosto zanima, kdaj lahko starejšemu delavcu odpovedo pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga, tako da odpoved ne bo v nasprotju z veljavnimi predpisi. Na tem mestu se ne bom spuščal v druge pogoje za odpoved (resnost in utemeljenost razloga, odpovedni roki, odpravnina ITD), ampak bo bistvo tega odgovora izključno na pojmu starejši delavec ter zaščiti pred odpovedjo, ki in dokler jo uživa delavec kot zaščitena kategorija.

Na prvi pogled se zdi sicer zadeva enostavna, vendar pa se velikokrat izkaže, da temu ni tako kar potrjujejo tudi številna vprašanja delodajalcev, članov GZS.

Za kompleksno razumevanje problematike je treba dobro poznati in pravilno upoštevati posamezna določila Zakona o delovnih razmerjih (ZDR), Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ) ter Zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (ZZZPB).

ZDR v čl. 114 določa, da delodajalec starejšemu delavcu brez njegovega pisnega soglasja ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, dokler delavec ne izpolni minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, razen če ima zagotovljeno pravico do denarnega nadomestila pri Zavodu za zaposlovanje do izpolnitve minimalnih pogojev za starostno pokojnino.

Po čl. 201 je moški starejši delavec od starosti 55 let dalje, za ženske pa je potrebno upoštevati prehodno obdobje po čl. 236 ZDR iz katerega izhaja, da je starostno zaščitena v letu 2005 pri starosti 51 let in 8 mesecev ter potrebna starost vsako naslednje leto narašča za 4 mesece, dokler se na koncu prehodnega obdobja ne izenači z moškim (55 let).

ZPIZ v čl. 36 določa minimalne pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine in sicer so možnosti naslednje:

1. Moški:

  • 58 let starosti in 40 let pokojninske dobe;
  • 63 let starosti in vsaj 20 let pokojninske dobe;
  • 65 let starosti in vsaj 15 let zavarovalne dobe.

2. Ženske v letu 2005:

  • 55 let starosti in 36 let pokojninske dobe;
  • 60 let starosti in vsaj 20 let pokojninske dobe;
  • 62 let starosti in vsaj 15 let zavarovalne dobe;

V zvezi z ženskami je treba opozoriti, da potrebna starost vsako leto narašča za 4 mesece, potrebna pokojninska doba pa le pri prvi alineji vsako leto za 3 mesece, do končnih 38 let do izteka prehodnega obdobja v letu 2014.

Starostni pogoj pa pri ženskah narašča po prvi alineji do 58 let starosti, po drugi do 61 let starosti in po tretji do 63 let starosti.

ZPIZ sicer vsebuje še določila o zniževanju potrebne starosti zaradi uveljavljanja otrok, za ženske za delo pred 18. letom, za uveljavljanje dodane dobe ITD, vendar to niso več minimalni pogoji za upokojitev temveč olajšave, ki lahko ob uveljavitvi dodatno znižajo starostni pogoj za upokojitev.

ZZZPB v čl. 25 določa čas trajanja pravice do denarnega nadomestila, ki je odvisno od starosti in delovne dobe delavca, vendar sta v kontekstu tega sestavka bistvena le nadomestilo za čas trajanja 24 mesecev, ki se prizna pri starosti 55 let in vsaj 25 let delovne dobe ter za čas trajanja 18 mesecev, ki se prizna pri starosti 50 let in vsaj 25 let delovne dobe. Nadomestila sicer lahko trajajo tudi 3, 6, 9 ali 12 mesecev, vendar zelo redko pridejo v poštev za situacije, ko je starejši delavec zaradi bližajoče upokojitve lahko odpuščen zaradi poslovnega razloga.

V 19 čl. istega zakona pa je določeno, da do denarnega nadomestila tudi ni upravičen delavec, ki mu je prenehalo delovno razmerje z njegovim pisnim soglasjem, ker je bil kot starejši delavec zaščiten pred odpovedjo ter je bil pismeno opozorjen na posledice danega soglasja.

Zgoraj navedena pojasnila so potrebna za razumevanje predmetne problematike, saj je očitno da je treba za pravilno odpuščanje starejših delavcev iz poslovnega razloga upoštevati in kombinirati določila iz treh zakonov.

Pri tem je zlasti pomembno vedeti, da Zavod za zaposlovanje pri starejših delavcih v zvezi z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ne upošteva različnih bonitet pri pokojninski dobi ali zniževanju starosti, saj so to okoliščine oziroma ugodnosti, ki jih zavarovanec lahko uveljavlja le ob upokojitvi in jih prizna le ZPIZ.

Izračunavanje je za moške bolj enostavno kot za ženske, saj se pri slednjih pogoji za upokojitev po prehodnem obdobju postopoma zvišujejo, zniževanje potrebne starosti za delo pred 18. letom starosti pa se ob upokojitvi upošteva le pri ženskah.

Podajam primera za oba spola in sicer se starejšemu moškemu lahko odpove pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga v naslednjih situacijah:

  • če je star vsaj 56 let in ima vsaj 38 let pokojninske dobe;
  • če je star vsaj 61 let in ima vsaj 25 let delovne dobe;
  • če je star vsaj 64 let in pol ter ima vsaj 14 let in pol delovne dobe ali pa je star vsaj 64 let in 3 mesece in ima vsaj 15 let delovne dobe.

Vsi zgoraj navedeni primeri so taki, da zavarovanec v času prejemanja denarnega nadomestila pri Zavodu za zaposlovanje (24, 12, 9 ali 6 mesecev) izpolni minimalne pogoje za upokojitev, kar pomeni, da starostno ni več zaščiten pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga.

Smiselno enako (upoštevaje pogoje upokojitve za ženske v posameznem letu) velja tudi pri "nepolni" starostni upokojitvi žensk, posebej pa prikazujem primer, ki se v kontekstu tega odgovora nanaša na njeno "polno" starostno upokojitev.

Vzemimo primer starostno zaščitene ženske, ki je roj. 01.10.1952 in bo imela 01.10.2005 36 let pokojninske dobe, od tega 1 leto pred 18 letom starosti, ima pa tudi 1 otroka, katerega lahko uveljavlja pri zniževanju potrebne starosti za upokojitev. Pogoj pokojninske dobe za upokojitev že izpolnjuje, ne pa tudi pogoja starosti. Le – ta bo upoštevaje znižanja v letu 2007 (1 otrok, delo pred 18 letom) izpolnjen 01.08.2007, kar bo tudi datum upokojitve. Ker pa Zavod za zaposlovanje navedenih znižanj potrebne starosti ne upošteva, je zanj uradni datum upokojitve šele 01.10.2008. To pa pomeni, da delavka zaradi poslovnega razloga sploh ne more biti odpuščena pred 01.04.2007, saj z vidika Zavoda za zaposlovanje šele odtlej dalje izpolni pogoje za upokojitev v času pripadajočega 18 mesečnega denarnega nadomestila. Po pogojih ZPIZ pa se bo ob uveljavitvi obeh olajšav sicer dejansko lahko upokojila že 01.08.2007.


Avtor: Edvard Longer