Kako se izrablja in prenaša letni dopust v primeru suspenza pogodbe o zaposlitvi?
Primere in pogoje za suspenz pogodbe o zaposlitvi opredeljuje čl. 51 ZDR. V času suspenza pogodba o zaposlitvi ne preneha veljati, kar velja tudi za samo zaposlitev oziroma delovno razmerje delavca. Pravice in obveznosti iz zaposlitve v času suspenza pogodbe o zaposlitvi mirujejo, delavec pa ima pravico in dolžnost, da se v 5 dneh po prenehanju suspenza vrne na delo.
V zvezi z letnim dopustom velja, da delavcu pripada cel dopust najkasneje tedaj, ko mu preteče 6 mesecev nepretrgane zaposlitve. Če je delavec ta pogoj že izpolnil, lahko cel dopust ali vsaj 2 tedna za tekoče leto izrabi pred suspenzom pogodbe o zaposlitvi ali po končanem suspenzu, če se vrne na delo še v istem koledarskem letu. V naslednje leto pa lahko prenese in do 30.06 izrabi preostali dopust nad 2 tedna iz pretekla leta. Če v letu, ko je bila pogodba o zaposlitvi v suspenzu sploh ni izrabil nič dopusta to pomeni, da mu bosta 2 tedna propadla, saj ne bo mogel zahtevati prenosa celega pripadajočega dopusta iz preteklega leta. V vsakem primeru pa mu pripada cel regres, saj je ta v tekočem letu vezan na pravico do dopusta in ne na dejansko izrabo.
Podobno velja v zvezi s prenosom letnega dopusta v prihodnje leto v primeru bolniškega ali porodniškega staleža vendar s to razliko, da je možen prenos celega dopusta v naslednje leto, če je bil delavec oziroma delavka v tekočem letu na delu vsaj 6 mesecev (npr. bolniški stalež od 01.05. do 15.10. tekočega leta in v tem letu ne izrabi nič dopusta, lahko celega prenese v prihodnje leto in ga izrabi do 30.06.).
Avtor: Edvard Longer