Informacije in pomoč

Ali delavcu pripada odpravnina ob invalidski upokojitvi?


Odpravnina ob upokojitvi po ZDR znaša 2 delavčevi plači ali povprečni plači v RS in sicer po kriteriju, kar je za delavca bolj ugodno (oziroma po kolektivni pogodbi npr. 3 plače). Gre za bruto znesek povprečja zadnjih treh mesecev, davčna oprostitev pa velja do zneska določenega z Uredbo Vlade RS. Ta odpravnina pripada delavcu ne glede na vrsto upokojitve (starostna, invalidska, vdovska) in ne glede na čas trajanja zaposlitve pri zadnjem delodajalcu, ki je po zakonu izplačevalec. Do odpravnine ob upokojitvi pa delavec ni upravičen, če je prejel odpravnino po čl. 109 ZDR in v primeru, če je delodajalec zanj financiral dokup pokojninske dobe (v poštev pride le morebitna razlika).

Pri odpravnini ob upokojitvi je dolžan delodajalec ugotoviti, katera osnova je za delavca ugodnejša (njegova ali povprečna Slovenska plača) ter obračunati in odvesti akontacijo dohodnine, kadar je to v primeru višje osnove potrebno, torej če po višini presega predpisane temelje določene v veljavnih predpisih.

Terjatve iz naslova odpravnin zastarajo v roku 5 let tako kot tudi drugi delavčevi denarni zahtevki iz delovnega razmerja. To pomeni, da lahko delavec v roku 5 let od zapadlosti zoper delodajalca vloži tožbo, če mu ni delno ali v celoti v roku izplačal pripadajoče odpravnine.


Avtor: Edvard Longer