Informacije in pomoč

Med delavci, ki smo jim vročili odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga in jim odpovedni rok še ni potekel, je tudi delavka, ki je zanosila. Vprašujemo se, ali gre za zaščiteno kategorijo zaposlenega oziroma ali odpoved v takem primeru sploh učinkuje?


Zakon o delovnih razmerjih (UL RS, št. 42/02, 103/07 – v nadaljevanju: ZDR) vsebuje varstvene določbe dveh vrst: v določenih primerih delodajalec sploh ne sme zakonito podati odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavki; prav tako je pa varovana delavka, ki je noseča ali doji otroka in ji delovno razmerje ne more prenehati. Gre torej za varstvo pred odpovedjo in varstvo pred prenehanjem pogodbe o zaposlitvi. 

Če je delavka že noseča, ji delodajalec ne more zakonito odpovedati pogodbe o zaposlitvi. V vašem primeru je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi vročena že prej, delavka je zanosila v času odpovednega roka in to povzroči le časovni zamik odpovedi. Če do nosečnosti ne bi prišlo, bi delovno razmerje prenehalo z iztekom odpovednega roka, tako pa bo poteklo šele z zaključeno nosečnostjo oziroma en mesec po prenehanju izrabe starševskega dopusta v polnem trajanju oziroma, ko delavka prekine z dojenjem otroka. Določba 115. člena ZDR je takšna, da mora biti delodajalec na vsebino njenega izvajanja ves čas pozoren.  

Varstvo pred odpovedjo za prej navedene primere pa ne velja v primeru pogojev za izredno odpoved s strani delodajalca. Zakon v takem primeru predvideva, da lahko delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi po predhodno pridobljenem soglasju inšpektorja za delo.


Avtor: Metka Penko Natlačen, Pravna služba GZS