Informacije in pomoč

Infopika odgovarja: Kakšna je razlika med odmorom in počitkom delavca?


Osnovna ugotovitev je, da se odmor nanaša na čas med dnevnim delovnim časom, o počitku pa govorimo, kadar mislimo na počitek med zaporednima delovnima dnevoma ter na tedenski počitek.

Med dnevnim delom pripada delavcu 30 minutni plačani odmor, če dela s polnim delovnim časom, če pa dela s krajšim časom, vendar vsaj 4 ure dnevno, pa ima pravico do odmora v dolžini sorazmerni s časom prebitim na delu (npr. pri 4 urah je 15 minut). Čas odmora se všteva v delovni čas in se lahko izrabi šele po eni uri dela in najkasneje eno uro pred koncem delovnega časa, ne glede na to ali gre za polni ali krajši delovni čas.

V zvezi s počitkom med zaporednima delovnima dnevoma ima delavec v obdobju 24 ur pravico do najmanj 12 urnega nepretrganega počitka, v primeru neenakomerne ali začasne razporeditve delovnega časa pa vsaj do 11 urnega nepretrganega počitka.

V zvezi s tedenskim počitkom pa velja, da ima delavec v obdobju sedmih zaporednih dni (torej koledarskih in ne delovnih dni) poleg počitka iz zgornjega odstavka še pravico do počitka v trajanju najmanj 24 neprekinjenih ur. Če pade razpored dela na dan tedenskega počitka, se mu zagotavlja tedenski počitek na nek drug dan v tednu.

Minimalno trajanje tedenskega počitka se upošteva kot povprečje v obdobju 14 zaporednih dni (npr. prvi teden 22 ur, drugi teden 26 ur).

Izjeme od fiksnih ur odmora in počitka ZDR določa v čl. 158, v smislu čl. 157 pa delodajalec ni dolžan upoštevati določil glede odmorov in počitkov, če gre za poslovodne osebe, vodje enot s pooblastili za samostojne odločitve ter če gre za delavce, ki opravljajo delo na domu.


Avtor: Edvard Longer