Do kdaj delodajalec doječi materi ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi?
V skladu s čl. 115 ZDR delodajalec doječi materi ne sme redno odpovedati pogodbe o zaposlitvi ves čas, ko doji otroka razen, če za tako odpoved pridobi soglasje inšpektorja za delo. V kakšnih primerih pa bi inšpektor lahko podal soglasje pa je v celoti odprto vprašanje, gotovo pa bo moral upoštevati zlasti starost otroka in njegovo zdravstveno stanje.
Varstvo doječe matere vnaprej ni vezano na nek časovni rok, saj nekatere dojijo otroka tudi do dveh ali treh let starosti pa tudi dlje. Ves čas dojenja pa je mati varovana kategorija. Mati pa dojenja ne more le zatrjevati, ampak ga mora delodajalcu tudi dokazati z ustreznim zdravniškim potrdilom. Verjetno je najbolj verodostojno dokazilo o dojenju potrdilo otrokovega pediatra, za posameznega delodajalca pa je lahko sprejemljivo tudi potrdilo materinega izbranega zdravnika ali ginekologa. V primeru redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca ter pravočasno vloženi tožbi delavke – doječe matere pa bo dokončna odločitev sprejeta po dokazanem postopku na sodišču.
Ne glede na zaščito doječe matere pa delodajalec lahko taki delavki odpove pogodbo o zaposlitvi, če so podani razlogi za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi ali v primeru uvedbe postopka za prenehanje delodajalca.
Avtor: Edvard Longer