Informacije in pomoč

Kako je možno odpovedati pogodbo o zaposlitvi invalidu?


V zvezi z invalidi je potrebno ugotoviti, da zanje več ne velja absolutna prepoved odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, seveda pod pogojem upoštevanja določil predpisov, ki se nanašajo na invalide. Prav tako je potrebno ločiti postopek za uresničitev pravic delovnih invalidov od postopka redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga. Delovni invalid je zavarovanec, ki je z dokončno odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije pridobil pravico do poklicne rehabilitacije, premestitve na drugo ustrezno delo ali do dela s krajšim delovnim časom.

Delodajalec mora v zvezi z invalidi pravilno uporabiti določila Zakona o delovnih razmerjih (ZDR), Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ) ter Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (ZZRZI).

Po čl. 116 ZDR ni možna odpoved pogodbe o zaposlitvi invalidu iz poslovnega razloga ter delovnemu invalidu zaradi ugotovljene invalidnosti ali iz poslovnega razloga razen, če pri delodajalcu ni drugega ustreznega dela ali dela s krajšim delovnim časom glede na dokončno invalidsko odločbo. V zvezi z morebitno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi je potrebno v skladu s čl. 199 in 200 ZDR, ki opredeljujeta varstvo in pravice invalidov ter delovnih invalidov, upoštevati predpise s področja pokojninsko invalidskega zavarovanja ter s področja usposabljanja in zaposlovanja invalidov.

Iz čl. 101 ZPIZ nesporno izhaja, da mora delodajalec invalidu, ki je v zaposlitvi za nedoločen čas ponuditi novo ustrezno delo v skladu s preostalo delovno zmožnostjo ali delo s krajšim delovnim časom glede na dokončno odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije oziroma v skladu s končano rehabilitacijo, saj neustrezno ponujeno pogodbo lahko invalid brez posledic odkloni.

Pred odpovedjo delavčeve zadnje veljavne pogodbe o zaposlitvi in ponudbo nove pogodbe je zelo priporočljivo, da novo delovno mesto oceni pooblaščeni zdravnik ali komisija pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, saj je v primeru pozitivne ocene delodajalec krit, da je delavcu ponudil ustrezno delo. Če je odgovor negativen pa je smotrno, da delodajalec išče drugo ustrezno delovno mesto za delavca dokler ne dobi odgovora, da gre za ustrezno ponudbo.

Delavec ima nato od ponudbe 30 dni časa, da se odloči za podpis ustrezne nove pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, sicer mu z iztekom odpovednega roka kot pri odpovedi iz poslovnega razloga preneha zaposlitev pri delodajalcu. V takem primeru mu ne pripada odpravnina.

Iz čl. 102 ZPIZ pa izhaja, kdaj lahko delodajalec invalidu izreče odpoved brez ponudbe nove pogodbe o zaposlitvi. Tak način je možen le v primeru, če delodajalec delavcu ne more zagotoviti pravice v skladu z dokončno invalidsko odločbo ter z obveznim soglasjem komisije pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi.

Ne glede na pristojnost zgoraj navedene komisije pa delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi brez soglasja komisije, če invalid:

  • v roku ne podpiše pogodbe o rehabilitaciji, je ne začne ali konča v roku;
  • ne izpolnjuje obveznosti iz pogodbe o rehabilitaciji;
  • ne nastopi dela, ki mu ga ponudi delodajalec na drugem delovnem mestu oziroma s krajšim delovnim časom glede na invalidsko odločbo.

Posledice za delavca so v takem primeru enake kot pri odklonitvi podpisa ponujene ustrezne pogodbe o zaposlitvi.

Za delodajalce pa sta v zvezi z invalidi pomembna še čl. 39 in 40 ZZRZI.

Iz čl. 39 izhaja, da invalidu brez statusa delovnega invalida ni mogoče odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti, če rezultatov ne dosega zaradi invalidnosti. Ponuditi mu je treba drugo delo za nedoločen čas v skladu s preostalo delovno zmožnostjo, strokovno izobrazbo in usposobljenostjo.

Čl. 40 istega zakona pa določa, da je možna odpoved pogodbe o zaposlitvi invalidu iz poslovnega razloga ali delovnemu invalidu zaradi ugotovljene invalidnosti II. ali III. kategorije ali iz poslovnega razloga, če se mu pri istem ali pri drugem delodajalcu hkrati ponudi nova ustrezna pogodba za nedoločen čas. Rok za odločitev delavca je 30 dni, sicer pride do prenehanja zaposlitve z iztekom odpovednega roka in brez pravice do odpravnine.

Brez ponudbe nove ustrezne pogodbe o zaposlitvi pa lahko pride do odpovedi le s soglasjem komisije pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, ki ugotovi da za invalida res ni ustreznega delovnega mesta pri delodajalcu.

Varstvo invalidov pa ne velja in se nanj ni mogoče uspešno sklicevati, če je uveden postopek za prenehanje delodajalca. Prav tako sta v skladu z ZDR možni tudi preostali delodajalčevi redni odpovedi (krivda, nesposobnost) ter izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi invalidu, v zvezi s čemer pa v morebitnem sporu dokončno odločitev sprejme delovno in socialno sodišče.


Avtor: Edvard Longer