Zaposlenci so odšli na sejem s službenim avtomobilom v petek in so se vrnili v nedeljo. Ali se jim prizna nadurno delov v soboto in nedeljo ter ali jim pripadajo poleg dnevnic tudi ure za soboto in nedeljo?
Zaposlencem se obračuna za petek 8 ur. Kako se obračuna obisk sejma v soboto in nedeljo je odvisno od internega pravilnika o delovnih razmerjih in od podpisanih pogodb o zaposlitve med delodajalci in delojemalci.
Če je v pravilniku in v pogodbah opredeljeno delo in delovni čas od 8.00 do 16.00 od ponedeljka do petka, je opredeljen fiksni delavnik. V pravilniku in pogodbah je lahko opredeljeno tudi delo v podaljšanem času in način obračuna tega dela. Lahko je opredeljeno tudi drugačno razporeditev delovnega časa v skladu s 147. in 148. členom Zakona o delovnih razmerjih (ZDR). Pri neenakomernem razporejanju delavnega časa tedenska razporeditev ne sme presegati 56 ur (147. člen ZDR). Odvisno od internega pravilnika in pogodbe mora biti opredeljeno, da lahko delavci višek ur koristijo kot proste ure oziroma, da jih v skladu s 143. členom ZDR obračunamo, kot nadurno delo. Ne predlagamo obračun in izplačilo nadurnega dela, saj obisk sejma ne predstavlja dela v skladu s 143. členom ZDR.
Predlagamo prerazporeditev delavnega časa s sklepom direktorja podjetja, potem lahko obračunamo navadne ure (delavci imajo možnost koriščenja viška prostih ur).
Delavcem lahko pripada dodatek za nedeljsko delo. V takšnem primeru delodajalec obračuna ure glede na čas prisotnosti na sejmu (z sklepom delodajalec določi število ur (lahko manj kot 8 ur) prisotnosti na sejmu, ki se zaposlencu priznajo in obračunajo ali se koristijo kot proste ure).
Avtor: mag. Lidija Robnik