Kako izrabi letni dopust delavec, ki je v koledarskem letu zaradi bolniškega ali porodniškega dopusta odsoten več kot šest mesecev?
Zakon o delovnih razmerjih (UL RS, št. 42/2002, 103/2007, v nadaljevanju ZDR) v tretjem odstavku 163. člena določa, da ima delavec pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 30. junija naslednjega koledarskega leta, če je v koledarskem letu, v katerem mu je bil odmerjen dopust, delal vsaj šest mesecev.
Citirani člen pomeni, da lahko delavci, ki so bili odsotni zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, vendar so v koledarskem letu delali vsaj šest mesecev, v naslednje koledarsko leto prenesejo cel letni dopust.
Tretji odstavek 163. člena ZDR določa izjemo od pravila, določenega v drugem odstavku 163. člena ZDR, po katerem je delodajalec dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta do konca tekočega koledarskega leta, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanke letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.
Zaključiti gre, da delavci, ki v koledarskem letu, zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, niso delali vsaj šest mesecev, lahko v naslednje koledarsko leto prenesejo le letni dopust zmanjšan za dva tedna. Dva tedna letnega dopusta morajo, skladno z določbo drugega odstavka 163. člena ZDR, izrabiti najkasneje do konca tekočega koledarskega leta v katerem jim je bil dopust odmerjen.
Avtor: Nina Globočnik, vodja Pravne službe GZ