Imamo delavca, ki se že dalj časa izobražuje v svojem lastnem interesu. Pogodbe nismo sklenili. Zdaj prosi za odsotnost za pripravo zaključnih izpitov in diplome. Predlaga, da sporazumno opredelimo njegovo odsotnost zaradi izobraževanja v lastnem interesu kot suspenz pogodbe o zaposlitvi. Je to mogoče?
Suspenz pogodbe je institut, ki ne pomeni odstranitve delavca z dela, kot je veljalo po zakonodaji pred letom 2003, temveč pomeni, da delavec, dokler traja določena okoliščina, začasno preneha opravljati delo, delavčeve pravice in obveznosti iz sklenjene pogodbe o zaposlitvi pa se za določen čas ne izvršujejo.
Nekatere okoliščine za suspenz pogodbe določa že zakon o delovnih razmerjih (UL RS, št. 42/2002 in 103/2007; v nadaljevanju: ZDR) v 51. členu, kot na primer: prestajanje zaporne kazni, izrečenega vzgojnega, varnostnega in varstvenega ukrepa ali sankcije za prekršek, zaradi katerih delavec ne more opravljati dela šest mesecev ali manj, v primerih služenja različnih vojaških, civilnih in policijskih obveznosti ali v primeru pripora.
Suspenz je, razen z 51. členom zakonsko določenih primerih, mogoč, če se tako dogovorita stranki. Lahko se dogovorita za suspenz pogodbe s posebnim dogovorom, s pogodbo o zaposlitvi ali pa te primere predvidi že kolektivna pogodba. V praksi so taki primeri najpogostejši zaradi daljših izobraževanj v tujini, daljšega potovanja, tudi zdravljenja, ki ni dokumentirano z bolniškim staležem (denimo dolgotrajnejše zdravljenje odvisnikov od alkohola, mamil in podobno).
V času suspenza pogodba o zaposlitvi ne preneha veljati – le začasno se ne izvršuje. V petih dneh po preteku okoliščin za suspenz se ima delavec pravico in dolžnost vrniti na delo. Če po preteku tega roka delavca ni na delo, lahko delodajalec izredno odpove pogodbo zaposlitvi.
Avtor: Metka - Penko Natlačen, Pravna služba GZS