Marsikatero podjetje je že spoznalo, da se trajnostno poslovanje splača! Veliko podjetij pa se še vedno sprašuje »Kako vpeljati nove okoljske trende in zahteve v vsakdanjo prakso svojih podjetij ter se pravočasno soočiti s stalnimi, novimi izzivi, ki jih med drugim prinaša tudi nova zakonodaja[1] še posebej, z vidika razvoja trajnejših proizvodov in njihovih sestavnih delov? Izhodišča in možne različne pristope k trajnostni in odgovorni zasnovi proizvodov in njihovih sestavnih delov bomo spoznavali na skupnem plenarnem delu in na treh delavnicah, ki bodo potekale istočasno v dvoranah A, E in F po uvodnem plenarnem delu. V odmoru med plenarnim delom in delavnicami si bomo skupaj ogledali razstavo krožnega gospodarstva na območju Podonavju, kjer bomo še posebej predstavili dobre prakse iz Slovenije.
Vljudno vas vabimo, da se nam pridružite na skupnem plenarnem delu,
v petek 19.10.2018 ob 9:00 uri, na GZS, v dvorani A v I. nadstropju
9:00-9:10
Uvod
Marko Bohar, Zbornica elektronske in elektroindustrije GZS
9:10-9:30
Razširjena odgovornost proizvajalcev terja nov dizajn proizvodov
Antonija Božič Cerar, varstvo okolja GZS
9:30-10:00
Izziv plastike in recikliranja plastike
Tina Kroselj, Ministrstvo za okolje in prostor
10:00-10:25
Novi poslovni modeli - primer Gorenja
10:25-10:50
10:50 – 11:30
ODMOR s skupnim ogledom razstave krožnega gospodarstva na območju Podonavja IV/V medetaža
DELAVNICE, dvorane A,E,F
11:30-13:30
Spreminjanje zasnove proizvoda z obvladovanjem snovnih poti
Marko Bohar in Antonija Božič Cerar
Družbeno odgovorni modeli inoviranja
Žiga Lampe
Poslovni modeli krožnega gospodarstva
Dana Maurovič Anžur in Aleš Mihelič
13:30-14:30
Mreženje in matchmaking
Vsi
Delavnice so namenjene vsem, ki se prepoznajo v vrednostni verigi (odpadne) embalaže, (odpadne) električne in elektronske opreme ter (odpadnih) baterij in akumulatorjev od proizvajalcev izdelkov in komponent, zbiralcev in predelovalcev odpadkov, uporabnikov do shem, ki podpirajo razširjeno odgovornost proizvajalcev:
Le z dobrim poznavanjem drug drugega in odprtim medsebojnim sodelovanjem lahko opravimo ustrezne premike v krožno in odgovorno ravnanje ter se soočimo z novimi gospodarskimi izzivi!
[1] Nedavno sprejete spremembe direktiv Evropske Unije na področju odpadkov poudarjajo pomen izboljšane zasnove proizvode, s katerim bo možno bolj učinkovito ravnati, ko se znajdejo med odpadki. Sheme razširjene odgovornosti proizvajalcev v katere se vključujejo proizvajalci in uvozniki embaliranih izdelkov, električne in elektronske opreme, ter baterij in akumulatorjev, bodo s svojo cenovno politiko spodbujali zasnovo izdelkov, ki bodo bolj trajni, lažje razstavljivi, popravljivi in bolj reciklabilni. Da bo zasnovo izdelka z vidika ravnanja z njim, ko pristane med odpadki vse pomembnejša, kaže tudi nedavno sprejeta strategija EU za plastiko in predlog direktive o zmanjšanju učinka določenih plastičnih izdelkov na okolje.