Tema tovarn umetne inteligence (AI Factories) je zelo zanimiva in pomembna za številna naša podjetja oz. člane iz gospodarstva, ki so izrazili zanimanje glede sodelovanja gospodarstva.
V okviru evropskega projekta COcyber smo med 24. in 26. aprilom sodelovali na virtualnem hackathonu AI Cybersecurity Deephack, kjer so multidisciplinarne ekipe razvijale inovativne rešitve na področju umetne inteligence za boj proti enemu največjih sodobnih kibernetskih izzivov – phishing napadom.
Člani SeKV – Sekcije za kibernetsko varnost so sodelovali na eni največjih vaj kibernetske obrambe na svetu – Locked Shields 2025, ki jo je organiziral NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE). Vaja je ob svoji 15. obletnici združila več kot 4000 strokovnjakov iz 41 držav, ki so se v večnacionalnih ekipah soočali z zahtevnimi scenariji obrambe ključne civilne in vojaške infrastrukture pod intenzivnim kibernetskim pritiskom. Slovenija je sodelovala skupaj s predstavniki Italije in Nacionalne garde Kolorada iz ZDA.
Projekt Digital4Sustainability s ponosom predstavlja evropsko strategijo znanj in spretnosti za digitalno trajnost. Strategija predstavlja celovit načrt, kako evropsko delovno silo opremiti s kompetencami in spretnostmi, da bodo digitalne inovacije podpirale družbene, gospodarske in okoljske trajnostne vidike.
Danes, 9. maja 2025, smo na Gospodarski zbornici Slovenije že tretje leto zapored slovesno podelili nagrade najboljšim slovenskim tekmovalcem s področja računalništva in informatike. V ospredju dogodka so bili mladi vizionarji - dijaki in študenti, ki s svojim znanjem, radovednostjo in vztrajnostjo premikajo meje digitalnega sveta. Za nepozabno doživetje je s svojo energijo in humorjem poskrbel Nik Škrlec, ki je dogodek povezoval in mu dodal posebno igrivost.
Evropska komisija je sprejela in uradno objavila delovni program programa Digitalna Evropa (DIGITAL) za obdobje od 2025 do 2027. S skupno alokacijo v višini 1,3 milijarde evrov program pomeni ključno strateško naložbo v digitalno prihodnost Evropske unije.
Dogodek, ki ga je organizirala iniciativa AI4SI v sodelovanju z Združenjem za informatiko in telekomunikacije, je skozi številne poglede strokovnjakov raziskal, kako umetna inteligenca že danes spreminja naše delo, gospodarstvo in družbo. Strokovnjaki z različnih področij so predstavili strateške pristope k uvajanju UI, izpostavili konkretne primere dobrih praks ter poudarili pomen razvoja ustreznih kompetenc za prihodnost.
V prihodnjih mesecih v ZIT pripravljamo dva strokovno usmerjena spletna seminarja, namenjena predstavitvi uspešnih digitalnih praks, s katerimi podjetja odgovarjajo na izzive sodobnega poslovanja. Ob tej priložnosti vas vabimo, da pri ustvarjanju vsebine sodelujete tudi vi – s predstavitvijo primerov dobre prakse iz vašega podjetja, ki odražajo inovativne pristope in učinkovite digitalne rešitve.
Združenje za Informatiko in telekomunikacije za svoje člane in ostalo strokovno javnost v sodelovanju z različnimi partnerji izvaja delavnice, usposabljanja, izobraževanja in ostale aktivnosti za dvig kompetenc.
Šestega marca 2025 je Zveza za jezikovne tehnologije (angleško The Alliance for Language Technologies – ALT-EDIC) sprožila oblikovanje svojega Industrijskega konzorcija. Predstavniki podjetij in organizacij za poslovno podporo, ki jih zanimajo jezikovne tehnologije (LT) in imajo sedež v Evropskem gospodarskem prostoru (EGP), so vabljeni, da se pridružijo pobudi.
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), ki je lastnica nagrade Netko, in skrbnik slovenske nacionalne domene .si Register.si smo podelili nagrade Netko 2025 za najboljše spletne strani s končnico .si. Nagrade smo podelili v osmih kategorijah, podelili pa smo tudi dve posebni nagradi žirije. Naj agencija je postala Spletna postaja, naj spletna stran pa slovenia-explorer.si. Čestitke vsem nagrajencem!
Gospodarska zbornica Slovenije vas vabi k izkazu interesa za udeležbo na mongolsko-evropskem poslovnem in investicijskem forumu, ki bo potekal 9.–10. oktobra 2025 (TBC) v Ulan Batorju, Mongolija.
Nedavno poročilo Skupnega raziskovalnega središča Evropske komisije poudarja 221 nastajajočih tehnologij, ki oblikujejo prihodnost, vključno z umetno inteligenco, digitalnimi dvojčki, medicinskim slikanjem in shranjevanjem energije. Ti "šibki signali" so bili prepoznani s pomočjo naprednih tehnik rudarjenja besedil v znanstvenih publikacijah in patentnih prijavah.
Na 12. posvetu Platforme znanja, ki ga je organiziralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI), so se predstavniki gospodarstva, raziskovalnih institucij in države strinjali, da so Strateška razvojno-inovacijska partnerstva (SRIP) ključno orodje za dvig konkurenčnosti Slovenije. Dogodek je bil priložnost za oceno preteklih dosežkov in oblikovanje konkretnih usmeritev za prihodnost.
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je pripravilo osnutek Zakona o izvajanju Uredbe (EU) o določitvi harmoniziranih pravil o umetni inteligenci (UI), ki je trenutno v javni obravnavi na portalu eUprava.
GZS, Združenje za informatiko in telekomunikacije (ZIT) ter Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo GoDigital pozdravljamo odločitev o izgradnji novega superračunalnika in tovarne umetne inteligence v Sloveniji (SLAIF). Ta strateški projekt, v katerem sodeluje tudi GZS, bo pomembno okrepil tehnološko moč države ter prispeval h konkurenčnosti in digitalni preobrazbi slovenskega gospodarstva.
V Združenju za informatiko in telekomunikacije smo ponosni, da sta dve Nagradi GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke od skupno petih šli letos v ženske članske roke, in sicer Esteri Brajak, MEDIUS d.o.o. in Medeji Lončar, SIEMENS d.o.o.
Slovenski podjetniški sklad (SPS) je 21. februarja 2025 objavil javni poziv V6 – Vavčer za sofinanciranje priprave projektnih predlogov na razpise drugega stebra okvirnega programa EU Obzorje Evropa.
Geografski informacijski sistemi za transport in infrastrukturo (GIS-T) v letu 2025 predstavljajo stičišče naprednih tehnologij, ki spreminjajo način, kako razumemo in upravljamo naš prostor. GIS-T povezuje geolokacijske podatke z inovacijami na področju umetne inteligence, brezpilotnih letal, IoT in še več, kar odpira vrata številnim zanimivim priložnostim.
Z organizacijo Nacionalnega foruma Industrije 5.0, ki je usmerjal pozornost na revolucionarne spremembe v industriji, osredotočene na človeka, trajnost in gospodarsko odpornost je Slovenija postavila pomemben korak pri prehodu podjetij v Industrijo 5.0. Forum, ki so ga organizirali Inštitut NAPREJ, Tehnološki park Ljubljana, Zavod Inštitut 5.0 in SRIP GoDigital ter drugi partnerji je združil vodilne strokovnjake in odločevalce, ki so razpravljali o ključnih izzivih in priložnostih, ki jih prinaša Industrija 5.0.
V petek, 7. marca 2025, smo na Gospodarski zbornici Slovenije v sodelovanju z Javno agencijo za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (ARIS) uspešno izvedli Info dan Javnega razpisa »Spodbujanje izvajanja raziskovalno-razvojnih programov (TRL 3–6)«. Dogodek je privabil številne udeležence – tako v dvorani GZS kot tudi prek neposrednega spletnega prenosa, kar potrjuje velik interes za raziskave, razvoj in inovacije v Sloveniji.
SI-CERT je pripravil pregled ključnih statistik iz področja kibernetske varnosti v letu 2024. Obravnavanih je bilo 4.587 kibernetskih incidentov, kar predstavlja 7-odstoten porast glede na 2023. Ponovno tako po številu kot višini oškodovanj izstopajo kripto investicijske prevare. Kot v preteklih letih, se ponovno nadaljuje trend preusmerjanja napadalcev na naše mobilne naprave (izvabljanje podatkov pod krinko lažnih SMS-sporočil, zlonamerne aplikacije, namenjene zlorabi mobilnih bank ipd.)
Evropska komisija organizira ekskluzivni informativni dan in dogodek mreženja o priložnostih financiranja iz Evropskega obrambnega sklada (EDF) za leto 2025.
V šolskem letu 2023/24 se je šolskih tekmovanj ACM - Bober iz računalniškega mišljenja udeležilo 8.360 učencev od 6. – 9. razreda. Za študij na področju informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) se je v istem šolskem letu odločilo 4.372 posameznikov. Zakaj pride do takšnega upada? Ali osnovnošolci sploh vedo, kje lahko znanje računalniškega mišljenja dopolnijo na sekundarnem nivoju? Kakšen poklic lahko pridobijo, če svoje osnovnošolsko znanje dopolnijo v naslednjih letih? Je to sploh zanimiv poklic?
Industrija kibernetske varnosti je pred velikimi izzivi in priložnostmi. Kako povečati povpraševanje po vaših storitvah? Kako se strateško pozicionirati v evropskem prostoru in pridobiti večji delež investicij? Kako vplivati na oblikovanje regulativnih okvirov, ki bodo podprli razvoj sektorja? Kako lahko skupaj ustvarimo ugodnejše poslovno okolje in povečamo konkurenčnost vašega podjetja?
Svet EU je v januarju 2025 sprejel novo regulativo o Evropskem prostoru za zdravstvene podatke (EHDS), ki bo omogočila izboljšan čezmejni dostop do zdravstvenih podatkov znotraj Evropske unije. Ta pomemben korak predstavlja ključen mejnik za digitalno zdravstvo in inovacijski ekosistem v Evropi.
V akcijski načrt SRIP GoDigital smo kot eno izmed področij, kjer je tržni potencial v Sloveniji najmočnejši in kjer deležniki delujejo v smeri vzpostavitve verige vrednosti pod digitalno infrastrukturo prihodnosti, uvrstili tudi visokozmogljivo računalništvo (HPC).
Sodelovanje s CERN-om bo slovenskim IKT podjetjem omogočilo dostop do vrhunskih znanj in tehnologij ter spodbudilo inovacije, kar bo okrepilo njihovo konkurenčnost na globalnem trgu.
Tradicionalna konferenca, ki jo je organizirala GZS – Zbornica elektroindustrije skupaj z drugimi industrijskimi združenji GZS, tudi z ZIT, je udeležencem ponudila edinstveno priložnost, da spoznajo konkretne primere uporabe umetne inteligence, naprednih rešitev za financiranje digitalizacije ter optimizacije proizvodnih procesov.
GZS in Združenje za informatiko in telekomunikacije krepi sodelovanje z Ministrstvom za digitalno preobrazbo.
Predstavniki Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, minister dr. Vinko Logaj, generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal in direktor ZIT Nenad Šutanovac srečali na temo digitalizacije izobraževalnega sistema in uvajanja računalništva in informatike v osnovnošolski in srednješolski izobraževalni sistem.
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, je na konferenci GoDigital na Brdu pri Kranju v pogovoru z direktorjem Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS, Nenadom Šutanovcem, razpravljala o umetni inteligenci in ključnem pomenu digitalizacije.
21 % podjetij z 10 ali več zaposlenimi in samozaposlenimi uporablja tehnologije UI. 71 % podjetij se srečuje s težavami pri digitalni preobrazbi poslovanja, najpogostejša je pomanjkanje ustreznega kadra ali znanja (48 %). 69 % podjetij dosega vsaj osnovno stopnjo digitalne zrelosti.
Kibernetska varnost predstavlja eno izmed petih ključnih stebrov suverenosti države, ki so bili izpostavljeni na 19. vrhu slovenskega gospodarstva na Brdu pri Kranju. V kontekstu sodobnih globalnih izzivov, kjer digitalizacija postaja osrednji dejavnik napredka, je zagotavljanje kibernetske varnosti nepogrešljivo za zaščito tehnološke neodvisnosti in odpornosti pred naraščajočimi kibernetskimi grožnjami. Izzivi in potrebe malih in srednje velikih podjetij
Tokrat smo se v podkastu Poslovni nasveti posvetili eni najbolj aktualnih tem – uporabi umetne inteligence v gospodarstvu. Naša rdeča nit je letošnja nacionalna konferenca GoDigital, ki jo organizira GZS – Združenje za informatiko in telekomunikacije. Gostili smo zmagovalca nagrade GoDigital za najboljši digitalni projekt leta, in sicer Petra Kosino, generalnega direktorja podjetja Inea.
Vaše mnenje šteje! Slovensko gospodarstvo potrebuje vaše sodelovanje, da skupaj prepoznamo ključne potrebe, izzive in priložnosti za uvajanje umetne inteligence in visokozmogljivih računalnikov.
Evropska organizacija DIGITALEUROPE je nedavno razkrila nominirance za prestižno nagrado Future Unicorn Award 2025, ki nagrajuje najbolj obetavna tehnološka podjetja v Evropi. Med izbranci sta tudi slovenski podjetji, naša člana CREAPLUS d.o.o. in Rekono d.o.o., kar predstavlja izjemno priznanje za njuno delo.
Obveščamo vas, da je Evropska komisija objavila javno posvetovanje o definiciji umetne inteligence (UI) in prepovedanih praksah v podjetjih tako v IKT sektorju, kot tudi čez-sektorsko. Gre za izjemno priložnost, da tudi vi cenjeni člani ZIT/GZS sooblikujete stališča, ki jih bo GZS zastopala na evropski ravni skozi polnopravno članstvo v Eurochambres. Rok za zbiranje odgovorov je torek, 3. december 2024 do 16h.
Kje smo in kaj nas še čaka na področju digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti? je bil naslov dogodka, ki sta ga organizirali Skupnost občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije. Dogodek je združil predstavnike občin, državnih institucij in strokovnjake s področja digitalizacije, ki so razpravljali o trenutnem stanju in prihodnjih izzivih digitalne transformacije lokalnih skupnosti.
Na voljo je poročilo o analizi potreb po vlogah in veščinah, ki smo ga pripravili partnerji na projektu Digital4Sustainability. Poročilo ponuja poglobljen vpogled v znanja in spretnosti, ki jih Evropa potrebuje za doseganje ambicioznih ciljev trajnostne in digitalne prihodnosti. To izčrpno poročilo opredeljuje kritične vrzeli na področju kompetenc, spretnosti in znanja, ki zagotavljajo uporabne informacije za oblikovalce politik, inštitucije znanja in vodje organizacij.
Uporaba AI v gospodarstvu je hkrati evolucijska in revolucionarna, saj prinaša tako postopne izboljšave kot tudi prelomne spremembe. Kljub številnim primerom dobre prakse Slovenija pri digitalizaciji in digitalnih kompetencah zaostaja za evropskim povprečjem, zato je tu nujen pospešek, se je strinjalo prek 400 udeležencev največje neodvisne poslovne konference s področja digitalizacije v Sloveniji. Med nujnimi ukrepi so predlagali uvedbo obveznega predmeta računalništva in informatike v osnovne in srednje šole. Konferenco GoDigital 2024 je organizirala Gospodarska zbornica Slovenije v sodelovanju z Združenjem za informatiko in telekomunikacije, strateško razvojnim inovacijskim partnerstvom SRIP GoDigital, in Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport. Podeljena je bila tudi nagrada GoDigital za najboljši digitalni projekt leta 2024, ki ga je prejelo podjetje INEA v sodelovanju s Plastiko skaza za projekt »Vizualna kontrola ohišij števcev z uporabo umetne inteligence«.
Slovenija je letos z močno zasedbo ter večjim razstavnim prostorom nastopila na sejmu Gitex Global 2024 v Dubaju, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov na področju tehnologije in inovacij. Na sejmu je sodelovalo 11 slovenskih podjetij pod okriljem javne agencije Spirit Slovenija, ki je organizirala skupinsko predstavitev v okviru slovenskega paviljona. Med slovenskimi razstavljavci so bila podjetja, ki delujejo na področju rešitev za digitalizacijo poslovanja in procesov, kot tudi ponujanja pametne infrastrukture, obdelave velikih podatkov, platform za delovanje pametnih mest in skupnosti, itd.
Pedagoški inštitut in Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje sta na skupni novinarski konferenci v Ljubljani hkrati z mednarodno objavo predstavila rezultate mednarodne raziskave ICILS 2023 za Slovenijo.
Na spletnem seminarju, ki je potekal 16. oktobra 2024, so trije strokovnjaki razpravljali o konvergenci zdravstvenih standardov FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources) in OpenEHR, z namenom izboljšanja elektronskih zdravstvenih zapisov (EHR) ter oskrbe pacientov.
V zadnjih letih je umetna inteligenca (AI) postala ključni igralec v svetu podatkovnih tehnologij, ki omogoča podjetjem, da iz množice podatkov pridobijo smiselne in vredne informacije. Zmožnost AI, da obdela, analizira in interpretira velike količine podatkov, je bistveno izboljšala odločanje in inovacije v številnih industrijah.
Leta 2023 smo v okviru projekta ARtificial Intelligence Skills Aliance pripravili analizo potreb po veščinah na področju umetne inteligence (UI). V analizi smo se osredotočili na veščine, ki jih potrebujejo (tehnični) strokovnjaki s področja umetne inteligence, vodstveni kader, oblikovalci politik in svetovalci za umetno inteligenco.
Slovenija je v procesu priprave na razpis skupnega evropskega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence, ki bo umeščen v nastajajočem podatkovnem centru v Mariboru. Je del širših prizadevanj za digitalno preobrazbo in pospešeno uporabo umetne inteligence v državi. Slovenija pripravlja prijavo na razpis EuroHPC za sofinanciranje, ki jo koordinira Ministrstvo za digitalno preobrazbo, v pripravo pa so vključeni ključni deležniki na področju visoko zmogljivega računalništva in umetne inteligence.
Global AI Index 2024 uvršča Slovenijo na 34. mesto glede na stopnjo izvajanja, inovacij in naložb v umetno inteligenco! Vabljeni k ogledu celotnega poročila.
Člane obveščamo, da se članarina za Združenje za informatiko in telekomunikacije po sklepu Upravnega odbora ZIT dne, 3. 10. 2024 in kasneje na korespondenčnem online sestanku dne, 17. 10. 2024 , za leto 2025 poviša.
V sklopu meseca kibernetske varnosti je danes na Gospodarski zbornici Slovenija potekala konferenca KIBERNETSKI CUNAMI – Ali smo pripravljeni na spremembe ZInfV?, katere cilj je bil ozaveščanje slovenskih podjetij in organizacij ter širše javnosti o pomembnosti kibernetske in informacijske varnosti.