Predstavljamo vam tri finaliste za nagrado GoDigital, ki jo bo letos že drugič podelilo GZS - Združenje za informatiko in telekomunikacije. Strokovna komisija je izbrala naslednje finaliste: BE-terna d.o.o., Medius d.o.o. in skupna prijava podjetij Riko d.o.o. in Smartis d.o.o.
V Sloveniji bi morali letno usposobiti okoli šest tisoč strokovnjakov informacijske in komunikacijske tehnologije, a jih le okrog 2.500, kar Slovenijo uvršča na prvo mestu v EU po težavah pri pridobivanju IKT kadrov. Ravno zato je obvezen predmet računalništva in informatike (RIN) s primernim učnim programom, ki bi digitalno opismenjeval vse mlade v osnovnih in srednjih šolah, kritična nuja, je izpostavil Igor Zorko, predsednik Gospodarskega strateškega sveta GZS za digitalizacijo in predsednik GZS - Združenja za informatiko in telekomunikacije na posvetu z naslovom Temelje za stanje čez 10, 15 let je treba postaviti danes.
Na razpis za nagrado GoDigital za najboljši digitalni projekt leta 2023 je v roku prispelo 9 prijav projektov iz 8 različnih podjetij, ki jih je ocenila strokovna komisija za izbor nagrajencev. Komisijo je sestavljalo 7 članov, ki prihajajo tako iz IKT-panoge, kot velikih in malih gospodarskih družb iz različnih panog. Komisija je med drugim ocenjevala vpliv projekta na uspešnost organizacije, uporabo novih in naprednih tehnologij ter konceptov odprtosti in povezljivosti podatkov, izvirnost in inovativnost, varnost ter vrednost za naročnika. Prijavljeni projekti so se morali skladati tudi z rdečo nitjo letošnje konference GoDigital, ki je Vaši podatki, vaša super moč.
Objavljeno je Poročilo o digitalnem desetletju, ki nadomešča indeks digitalnega gospodarstva in družbe (DESI – angleško Digital Economy and Society Index). Iz njega je razvidno, da je Slovenija napredovala na področju digitalne infrastrukture.
V petek, 29. septembra 2023 je na Gospodarski zbornici Slovenije potekal poslovno-strokovni dogodek Kako do pametnih mest?, ki je odprl številna vprašanja glede prihodnjega razvoja mest in skupnosti in kaj lahko pametna mesta prinesejo družbi. Evropski način digitalne preobrazbe mest in skupnosti je pomemben in daje jasen poudarek gradnji povezljivih digitalnih rešitev, ki bodo vodile k dvigu kakovosti bivanja prebivalcev, pospešila razvoj gospodarstva ter prispevala k trajnostnem razvoju. Dogodek so organizirali ZIT, IKT hm, Častnik Finance ob podpori DS4SSCC projekta (DS4SSCC Data Spaces for Smart and Sustainable Cities & Communities – Podatkovni prostori za pametna trajnostna mesta in skupnosti).
Na poslovni konferenci Izvozna podjetja v novih globalnih ekosistemih so vodilni strokovnjaki in predstavniki podjetij razpravljali o ključnih izzivih in priložnostih, s katerimi se spoprijemlje slovensko gospodarstvo. Konferenca je ponudila vpogled v razmišljanja in strategije vodilnih podjetij v Sloveniji ter izpostavila izzive, ki bodo oblikovali prihodnost.
Na Ministrstvu za digitalno preobrazbo so objavili Nacionalni strateški časovni načrt za digitalno desetletje, ki določa osnovne politike, ukrepe in dejavnosti, ki v Sloveniji prispevajo k uresničevanju digitalnih ciljev za naslednje desetletje. Objavljamo pripombe, predloge in dopolnitve članov Združenja za informatiko in telekomunikacije na osnutek Nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje.
Na današnjem 13. posvetu E-zlorabe otrok, ki so ga organizirali Spletno oko, uprava kriminalistične policije in Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS so govorili o problematiki spletnih zlorab otrok in poudaril, da tveganja za spolne zlorabe otrok na spletu ob tehnoloških inovacijah in družbenih krizah še naraščajo.
V četrtek 14. september je Ministrstvo za obrambo organiziralo konferenco z naslovom »EU NEPOVRATNO FINANCIRANJE OBRAMBNIH ZMOGLJIVOSTI«, ki je osvetlila dosedanje zelo uspešno vključevanje slovenskih subjektov v razpise EDF, sliko obrambno varnostne situacije, tehnične napotke in poziv razvojno raziskovalnim organizacijam in podjetjem za sodelovanje v razvojnih aktivnostih s ciljem konkretnih produktov z visoko dodano vrednostjo.
V Sloveniji imamo veliko potrebnega znanja in dobrih praks in se iz tega lahko veliko naučimo. Z vidika uporabnika pa si želimo moderno, tehnološko napredno zdravstvo, ki bo dostopno in uporabnikom prijazno. To so ugotavljali na konferenci Zdravje 2023.Udeležence so uvodoma pozdravili Bojan Budja, odgovorni urednik Dela, Igor Zorko, podpredsednik GZS in predsednik sekcije eZdravje pri ZIT, ter Tine Kračun, direktor ISR.