Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je objavil Javni razpis "Pilotni projekti razvoja in uvedbe inovativnih rešitev za ohranjanje zavzetosti, produktivnosti in učinkovitosti starejših zaposlenih." Predmet javnega razpisa je izvedba pilotnih projektov razvoja in uvedbe inovativnih rešitev na področju starejšim zaposlenim prilagojenih delovnih okolij in delovnih mest. Vabimo vas tudi na informativno delavnico, ki bo v četrtek, 20. 12. 2018, v Ljubljani od 9. do 11. ure v prostorih GZS, na kateri bo predstavljena vsebina in dokumentacija javnega razpisa.
Evropski parlament, Svet in Evropska komisija so dosegli politični dogovor o uredbi o kibernetski varnosti, da bodo države članice pridobile boljšo podporo pri spopadanju z grožnjami in napadi na področju kibernetske varnosti. Uredba vzpostavlja tudi okvir EU za certificiranje kibernetske varnosti, ki spodbuja kibernetsko varnost spletnih storitev in potrošniških naprav. Certifikacijski okvir bo sistem „vse na enem mestu“ za certificiranje kibernetske varnosti, kar bo podjetjem, zlasti malim in srednjim, ki bi sicer morala zaprositi za več potrdil v različnih državah, prihranilo znatne stroške. Enotno certificiranje bo odpravilo tudi morebitne ovire za vstop na trg. Poleg tega bo podjetja spodbujalo k vlaganju v kibernetsko varnost njihovih izdelkov, tako da bo ta postala konkurenčna prednost.
1. januarja 2019 začnejo veljati spremembe in dopolnitve Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2). Novela v slovenski pravni red delno prenaša Direktivo Sveta 2016/1164 o določitvi pravil proti praksam izogibanja davkom, ki neposredno vplivajo na delovanje notranjega trga. Določa novo splošno pravilo o preprečevanju zlorab, ki se uporabi takrat, ko vsa druga pravila določena v zakonu, ne preprečijo pridobitve davčne ugodnosti na nepristen način, posledica njegove uporabe pa bo obdavčenje brez priznanja davčne koristi oz. ugodnosti, ki je bila pridobljena s prakso izogibanja davku. S spremembami je dodano tudi novo poglavje, ki določa definicijo nadzorovane tuje družbe ter obravnavo in izračun njenega dohodka.
Javna agencija SPIRIT Slovenija je na podlagi predlogov podjetij in združenj sestavila seznam mednarodnih sejmov, na katere prihodnje leto vabi slovenska podjetja. K udeležbi v skupinskih predstavitvah vabljena predvsem tista, ki želijo predstaviti svoje izdelke in storitve, pridobiti nove poslovne kontakte ter spoznati konkurenco in trende. Prijave so mogoče še na sejme: 1. TUTTOFOOD, 6. - 9. maj 2019, Milano Italija, rok za prijavo: 20. 12. 2018 2. MOULDING EXPO, 21. - 24. maj 2019, Stuttgart Nemčija, rok za prijavo: 7. 12. 2018 3. ANUGA, 5. - 9. oktober 2019 Köln, Nemčija, rok za prijavo: 14. 12. 2018 4. METSTRADE, 19. - 21. november 2019 Amsterdam, Nizozemska, rok za prijavo: 19. 12. 2018 5. AF - L 'ARTIGIANO IN FIERA december 2019, Milano Italija. Je v pripravi, rok za prijavo še ni znan. Javna agencija SPIRIT Slovenija v okviru skupinskih predstavitev na mednarodnih sejmih krije stroške neopremljenega razstavnega prostora, zakupa tehničnih priključkov in vpisa v katalog. Poleg tega se s sejmišči dogovarja za najboljšo možno lokacijo razstavnega prostora, poskrbi za najem tehničnih priključkov in vpis razstavljavcev v katalog in podjetjem svetuje, kako se na sejemsko predstavitev kar najbolje pripraviti. Podjetja krijejo stroške postavitve stojnice, službenih poti zaposlenih in prisotnosti osebja na stojnici.
V Uradnem listu RS št. 76/18 so objavljene spremembe in dopolnitve Javnega razpisa za ugodna razvojna posojila začetnim podjetniškim projektom na problemskih območjih z visoko brezposelnostjo in obmejnih problemskih območjih v Republiki Sloveniji – BP2. Spremenjeni so: - skupna višina razpisanih ugodnih razvojnih posojil za projekte na problemskih območjih z visoko brezposelnostjo ter obmejnih območjih, ki po novem znaša 17.854.946,59 EUR na račun povečanja sredstev za območje Pomurja; - roki za oddajo prijav, ki so po novem: 31. 5. 2018, 31. 8. 2018, 31. 10. 2018 ter za vsa območja, razen za problemsko območje Pomurja pa še 30. 11. 2018 ter 25. 1. 2019. Hkrati se javni razpis v delu problemskega območja Pomurja zaradi porabe sredstev zapre.
V obravnavi je Predlog pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost. Bistvene spremembe in dopolnitve predloga pravilnika so povezane z izvajanjem Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1J, katerega rešitve bodo uveljavljene s 1. januarjem 2019. V predlog pravilnika so vključene tudi nekatere druge spremembe, povezane z administrativnimi poenostavitvami za davčne zavezance. Ministrstvo za finance zbira pripombe v zvezi s predlagano ureditvijo do vključno petka, 7. decembra 2018.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je objavil Sklep o javnem razpisu za izvajanje programov izdaje in izposoje medicinskih pripomočkov. Zavod zbira ponudbe najkasneje do 28. 12. 2018, do 10. ure.
Zavod za zaposlovanje je objavil novi javni povabili za usposabljanje dolgotrajno brezposelnih, starejših in nižje izobraženih ter brezposelnih mladih na delovnih mestih pri delodajalcih iz vse Slovenije. Vključeni si tako izboljšajo zaposlitvene možnosti, delodajalci pa kandidate preizkusijo in jih usposobijo za konkretno delo. Na javno povabilo se lahko prijavijo delodajalci, ki izpolnjujejo pogoje, določene v javnem povabilu. Ponudbe za usposabljanje lahko oddajo elektronsko prek Portala za delodajalce, od 7. decembra 2018 do razdelitve sredstev oziroma najkasneje do 31. maja 2019.
GZS se strinja z vsakoletnim usklajevanjem minimalne plače, kot izhaja iz obstoječega Zakona o minimalni plači, ki upošteva inflacijo in druge kriterije, kot je produktivnost. Rast minimalne plače tako ni pod vprašanjem. Ne more pa o minimalni plači odločati, mimo socialnega partnerstva, samo politika; in to celo tako, da podpira novosti, ki povsem spremenijo osnovne postulate, kot je definicija plače. Takih tektonskih premikov se ne dela brez usklajevanja in se jih ne dela v mesecu ali dveh.
Po novem je na portalu e-VEM vzpostavljena e-storitev za oddajo vloge in pridobitev potrdila A1 za delavce s področij izvajanja montaž in servisov ter opravljanja mednarodnega cestnega prometa. Od 30. novembra 2018 je tako možno oddati e-vlogo za pridobitev potrdila A1 še za voznike, monterje in serviserje, ki svoje delo običajno in v daljšem obdobju opravljajo v več državah. Preko portala e-VEM delodajalec lahko zahteva tudi predčasno razveljavitev potrdila A1.