Blago, ki je predmet trgovanja, je treba zaradi pravilne obravnave uvrstiti v nomenklaturo carinske tarife. Pravilna uvrstitev blaga v nomenklaturo carinske tarife je pogoj, da se v carinskem postopku uporabijo pravilni ukrepi (višina dajatev, netarifni ukrepi, ugotavljanje porekla ipd.). Z izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2016/2033, ki začne veljati 12. 12. 2016 se barvilo za zobe uvršča pod oznako KN 3204 19 00. Steklena tuš kabina pa se skladno z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2016/1962, od 30. 11. 2016, uvršča pod oznako KN 7020 00 80. Na spletni strani FURS je objavljen seznam vseh uredb o uvrstitvi določenega blaga v kombinirano nomenklaturo, ki jih v spornih primerih sprejme Evropska komisija in so zavezujoče v vseh državah članicah EU.
Člani Združenja malih trgovcev Slovenije, ki so se povezali v skupni nabavi in prodaji, so razstavljali na sejmu NARAVA ZDRAVJE. Lokalni proizvajalci, ki oskrbujejo t.i. VERIGO malih trgovcev, so se predstavili z okusnim pršutom, naravnimi sokovi, domačimi siri.... Na razstavnem prostoru so nas obiskali tudi drugi trgovci in predstavniki Ministrstva za kmetijstvo.
Finančna uprava RS je objavila opis postopka in potrebno dokumentacijo, ki jih morajo osebe, ki v Sloveniji poslujejo z elektronskimi cigaretami in tobakom za segrevanje, izvesti v primeru iznosa obravnavanih izdelkov s plačano trošarino v druge države članice. V zvezi s problematiko vračila trošarine za elektronske cigarete in tobak za segrevanje , ki so odpremljeni v druge države članice velja, da določba prvega odstavka 20. člena ZTro-1 omogoča vračilo plačane trošarine tudi v primerih odpreme novih tobačnih izdelkov, ki so že bili sproščeni v porabo v Sloveniji, v drugo državo članico.
Finančna uprava je dopolnila pojasnila v zvezi z davčnim potrjevanjem računov. FURS pojasnjuje, da mora avtomat za prodajo storitev, ko so izpolnjeni pogoji za izdajo računa, izdati račun brez dodatnega posredovanja kupca in ne da mora kupec s pritiskom na tipko zahtevati izpis računa.
Ne spreglejte dopolnjenega seznama izvajalcev Izvensodnega reševanja potrošniških sporov (IRPS). Zakon o izvensodnem reševanju potrošniških sporov ureja izvensodno reševanje domačih in čezmejnih sporov med podjetji in potrošniki s posredovanjem izvajalca izvensodnega reševanja potrošniških sporov. Skladno z 32. členom ZIsRPS: - mora podjetje, ki priznava določenega izvajalca IRPS kot pristojnega za reševanje sporov s potrošniki, potrošnike preko svojih spletnih strani in splošnih pogojev poslovanja ali na drug primeren način (če nima spletne strani in splošnih pogojev) seznanjati katerega izvajalca IRPS priznava (navesti mora vsaj firmo, elektronski naslov in telefonsko številko). V primeru zavrnitve potrošnikove pritožbe mora podjetje potrošniku to informacijo poslati tudi na trajnem nosilcu podatkov skupaj z razlogi za zavrnitev pritožbe. - mora podjetje, ki ne priznava nobenega izvajalca IRPS, to navesti na svojih spletnih straneh in v splošnih pogojih poslovanja ali na drug primeren način (če nima spletne strani in splošnih pogojev). - morajo podjetja, ki se ukvarjajo s spletno prodajo ali spletnimi storitvami, na svojih spletnih straneh objaviti tudi elektronsko povezavo na platformo za spletno reševanje potrošniških sporov.
Gospodarska zbornica Slovenija je postala članica Mednarodne akreditacijske verige za potrdila o poreklu blaga in je tako mednarodno akreditirana za izdajo potrdil o poreklu blaga. Potrdila bodo bolj prepoznana in imela večjo veljavo v svetu.
Podjetnike, ki delate v mestnih središčih vabimo, da si 28. marca 2017 med 10. in 16. uro rezervirate čas, saj boste lahko dobili odgovore na številna vprašanja, ki se nanašajo na delo v mestnih središčih. Na 4. MSP konferenci bo osrednja tema Model Upravljanja mestnih središč - Town centre manangement (TCM), ki se v Sloveniji razvija že od leta 2011 in prav GZS Podjetniško trgovska zbornica je model takrat predstavila slovenskim občinam.
Upravni odbor GZS-Podjetniško trgovske zbornice je na 7. redni seji sprejel dopolnitev pravilnika, na podlagi katerega članom zagotavljamo sofinanciranje skupnih sejemskih nastopov. GZS-PTZ prispeva za skupni sejemski nastop članic finančna sredstva v skupnem znesku največ 500 €, pri čemer je podjetje (član GZS-PTZ) upravičeno do finančnih sredstev enkrat v obdobju treh let, do višine ene letne članarine Podjetniško trgovske zbornice.
Evropska komisija je odprla Javno posvetovanje o trošarinah, ki veljajo za tobačne izdelke. V zvezi s tem poziva vse zainteresirane, da podajo svoje mnenje glede pravil EU, ki jih določa Direktiva Sveta 2011/64 / EU glede strukture in stopnje trošarine, ki velja za predelani tobak. Zainteresirana podjetja lahko izpolnite vprašalnik do 16.02.2017.
Z namenom, da delodajalcem in zaposlenim predstavimo sodoben pristop k izdelavi ocene tveganja na delovnih mestih in jim podamo smernice za sprejem učinkovitih ukrepov, ki bodo pripomogli k vzpostavitvi zdravega in varnega delovnega okolja smo s partnerji ob zaključku projekta »SKUPAJ - gradniki zdravja« izdali interdisciplinarno zaključno publikacijo, v kateri smo strnili priporočila, znanja in dobre prakse do katerih smo prišli tekom projekta.