Sporočilo 08 – oktober 2021
KLUB DIREKTORJEV
6. oktober 2021
V okviru oktobrskega srečanja Kluba direktorjev so člani obravnavali štiri aktualne teme: aktuialno na področju »covid in PCT v podjetju«, s čimer se je v drugi polovici septembra intenzivno ukvarjal krog kadrovikov. Srečanji sta bili izvedeni dan pred in teden po začetkom veljave novega odloka, pri čemer je hitra in številčna odzivnost potrdila nujnost in pomembnost srečanja. VEČ…
Sledila je predstavitev trenutnega stanja na socialnem dialogu, kjer je direktorica predstavila srečanje med vodstvom pogajalske skupine SKEI in vrhom ZKovI. Problem, na katerega podjetja vse bolj opozarjajo, je ta, da delavci ne poznajo razlike med najnižjo osnovno plačo in svojo izplačano plačo. Ob navedeni pereči problematiki je direktorica predstavila osnutek komunikacijskega načrta, katerega bi podjetja lahko uporabila z namenom zmanjšanja nejevolje med delavci. Komunikacijski načrt bo vseboval navodila in napotke, kako delavcem na preprost način predstaviti razliko med NOP in OP. Problem se namreč izhaja iz pomanjkljivega znanja: zaposleni so prepričani, da dvig NOP sam po sebi pomeni dvig plače. Zaposleni se ne zavedajo, da so OP v večini podjetij že v osnovi višje kot NOP - namen načrta je tako pojasniti razliko in s tem zmanjšati pritisk na posamezne delodajalce.
Nekaj besed je bilo namenjenih tudi težko pričakovanemu razpisu za digitalno transformacijo podjetij, katerega objava je obljubljena v zadnjem kvartalu. Na razpisu bodo lahko kandidirala velika in večja srednje velika podjetja, ki bodo V KONZORCIJIH z malimi inovativnimi ali start-up in scale-up podjetji in/ali podpornimi okolji izvedla stopenjsko ali celovito digitalno transformacijo podjetij. Za konzorcijski projekt bodo lahko prejeli med 1 mio in 2,5 mio evrov subvencije. Razpis bo objavljen po obstoječih shemah državnih pomoči, in sicer bo kombinacija RRI pri stroških dela ter regionalne ali MSP sheme pri investicijskemu delu.
Nato je direktorica na kratko predstavila na pobudo UO: zgledu kadrovske in nabavniške skupine bomo oblikovali tudi skupino Zeleno-ustvarjalno-pametno, z delovnim imenom digi obroč. Fokus njenega delovanja bodo izbrani sogovorniki in izmenjava izkušenj med strokovnjaki, ki so v podjetjih zadolženi za digitalno preobrazbo (najsi za produktivnost ali razvoj; digitalizacijo proizvodnje, robotizacijo, virtualne dvojčke, senzorji in aktuatorji,..). Udeležence srečanja je povabila, da posredujejo kontakte svojih strokovnjakov, ki bodo sodelovali v tej skupini.
Zadnja obravnavana tematika na srečanju je bila obnovitev srečanja foruma nabavnikov s predsednikom uprave Kovintrade, ki se je osredotočalo na gibanje cen vhodnih surovin in materialov. Pri tem je direktorica na kratko povzela, da so se jeklarne v preteklosti, ko je bila ponudba večja od povpraševanja, soočale z nizkimi cenami materialov in posledično z izgubo. To je vodilo k zaprtju železarn in padcu proizvodnje, posledično pa je bilo manj kapacitet za proizvodnjo surovin. Hkrati se je v vmesnem obdobju zgodila »korona« ter nepričakovana visoka gospodarska rast na Kitajskem. Surovin je začelo primanjkovati, zaradi zapiranja jeklarn ni bilo več dovolj lastnih kapacitet za proizvodnjo, istočasno pa se je povečalo povpraševanje po določenih surovinah. Na vse podane dejavnike se je celoten svetovni trg odzval z drastičnim povišanjem cen surovin in materialov. VEČ…
Sledila je osrednja točka vsakega klubskega srečanja – diskusija, v kateri so direktorji izpostavili, da je glede naročil tržna situacija dobra. Vsi so zadovoljni s prebujanjem trga in z rastjo naročil, saj jim to omogoča boljše poslovne rezultate v primerjavi s predhodnim letom in pričakovati je nadaljevanje trenda rasti naročil tudi v prihajajočem letu.
Problem, katerega opažajo, je omejitev rasti zaradi pomanjkanja delovne sile. Vsi so se strinjali, da vlada splošno primanjkovanje kadra (ne le usposobljenega, ampak tudi takega, ki bi ga lahko usposobili). Glede na rast naročil bi lahko realizirali boljše rezultate, vendar kadra ni. Soočajo se s problematiko odhajanja in zadrževanja kadrov. Nekateri direktorji so v svojih podjetjih opazili, da mlajši vodje ne želijo prevzemati dela in odgovornosti, ker njihovi podrejeni dobijo višje plače (zaradi dodatkov delovne dobe).
Skrb vzbujajoče je nenehno dviganje cen vhodnih surovin in materialov, pri čemer je opazno, da vedno večji stroški nažirajo letošnje dobičke. Poleg vedno višjih cen surovin, podjetja opažajo drastično rast cen energentov. Pri primerjavi cen energentov so nekateri zaznali 100% povišanje glede na preteklo leto. Za prihodnje leto so napovedane visoke cene energentov, podjetja na tem področju ne vidijo stabilnosti, predvidevajo pa, da bo to najverjetneje vplivalo na njihovo cenovno politiko. Oblikovala se je pobuda, da Združenje izvede analizo trenutnih cen zakupljene energije ter – če bo izvedljivo – tudi projekcijo za leto 2022, pri čemer so udeleženci izrazili pripravljenost sodelovati pri aktivnostih.
Direktorica združenja Janja Petkovšek je sejo zaključila s povabilom na jubilejno 20. srečanje, ki bo potekalo v decembru 2021.