Evropska komisija je objavila osnutek delovnega programa Obzorje Evropa za leti 2026–2027 za področje digitalnih tehnologij, industrije in vesolja. V nadaljevanju podajamo kratek pregled ključnih razpisov za vsakega od relevantnih ciljev na digitalnem področju.
Spoštovani člani! V šolskem letu 2023/24 se je tekmovanja ACM Bober iz računalniškega mišljenja udeležilo več kot 8.000 osnovnošolcev, za študij IKT področij pa se jih je odločilo skoraj polovico manj. Zakaj ta razkorak? Mladi pogosto ne poznajo vseh priložnosti, ki jih ponuja IKT – skupaj jih lahko spodbudimo in navdušimo za kariero v digitalnem svetu. 💡 Zato vas vabimo, da se nam pridružite na 17. Informativi!
Evropska komisija je predstavila novo Kvantno strategijo, katere cilj je do leta 2030 postaviti Evropo kot svetovno vodilno silo na področju kvantnih tehnologij. Ta ambiciozen načrt vključuje razvoj kvantnih računalnikov, komunikacijskih sistemov in senzorjev, ki bodo temeljili na evropskih vrednotah in standardih. Strategija predvideva tudi okrepitev sodelovanja med raziskovalnimi institucijami, industrijo in javnimi organi ter povečanje naložb v kvantne raziskave in inovacije.
Evropska komisija je izdala Poročilo o stanju digitalnega desetletja za Slovenijo za leto 2025, kjer ugotavlja, da ima Slovenija dobro razvito digitalno infrastrukturo, vendar zaostaja na področju digitalnih veščin. Aktivno sodeluje v evropskih tehnoloških projektih (kvantne tehnologije, polprevodniki, oblačne storitve, umetna inteligenca) ter si je zastavila 13 ambicioznih nacionalnih ciljev, usklajenih z evropskimi za leto 2030. Po trenutnem napredku je 63 % kazalnikov na pravi poti.
Na tradicionalnem poslovnem zajtrku ZITov Šmorn smo danes v prijetnem vzdušju naših članov podelili priznanja ZIT partner leta in ZITko leta. Nagrade prepoznavajo posameznike, organizacije in institucije, ki s svojim delom pomembno prispevajo k razvoju digitalne družbe ter uresničevanju ciljev slovenskega IKT sektorja doma in v tujini.
Na Ministrstvu za digitalno preobrazbo je potekalo srečanje z mednarodno udeležbo, kjer so zbrani naslovili področja digitalne infrastructure, ter izzive in priložnosti razvoja podatkovnih centrov v Sloveniji. Glavni poudarek dogodka je bil na ambicioznem cilju: pozicionirati Slovenijo kot regionalno digitalno središče.
Na gradu Jable je potekala četrta nacionalna konferenca z naslovom »Umetna inteligenca – nove smeri razvoja in izzivi za Slovenijo«. Dogodek so organizirala tri ministrstva – za digitalno preobrazbo, za zunanje in evropske zadeve ter za obrambo – v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije ter vodilnimi akademsko-raziskovalnimi institucijami.
V okviru evropskega projekta CyberHubs – European Network of Cybersecurity Skills Hubs sta bila izvedena dva mednarodna obiska, namenjena spoznavanju uspešnih praks na področju kibernetske varnosti, pri katerih je sodelovala tudi ekipa CyberHub Slovenija.
Gospodarska zbornica Slovenija, Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS in SRIP GoDigital vabijo k razpisu za nagrado GoDigital za najboljši digitalni projekt leta 2025. K razpisu vabljeni člani, ostale gospodarske družbe ali samostojni podjetniki s sedežem v Sloveniji.
Na predsedniškem vrhu DIGITALEUROPE v Köbenhavnu, ki se je odvil ob pričakovanju danskega predsedovanja Svetu EU, je sodelovalo 31 nacionalnih panožnih združenj ter številni predstavniki iz vladnega, gospodarskega in akademskega okolja. Slovenijo je na dogodku zastopal Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije. Dogodek je ponudil priložnost za skupno oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope ter okrepitev sodelovanja med ključnimi akterji.