Krožno gospodarstvo v gradbeništvu – kako ga vnovčiti
petek, 24.2.2023, 10.00 – 13.00
Dvorana C, Gospodarska zbornica Slovenije, Dimičeva 13, Ljubljana. Kotizacije ni! Vljudno vabljeni.
Gradbeni sektor igra pomembno vlogo pri evropskih ambicijah za doseganje podnebne nevtralnosti do leta 2050, saj je odgovoren za več kot 35% celotne proizvodnje odpadkov v EU (Eurostat, 2016). Akcijski načrt za krožno gospodarstvo (marec 2020) opredeljuje gradnjo in stavbe kot ključna člena v verigi krožnega gospodarstva in podpira ukrepe, ki bodo izboljšali spretnosti in kompetence v gradbenem sektorju. Dobro poznavanje načel in principov krožnega gospodarstva v gradbeništvu postaja vse bolj pomembno znanje.
Ekipa GZS ZGIGM je v okviru projekta Green Growth v sodelovanju z ZAG in Centrom ponovne uporabe pripravila izobraževalni seminar o krožnem gospodarstvu v gradbeništvu. Na seminarju bomo predstavili nova učna gradiva, ki smo jih pripravili v okviru projekta, to pa bomo navezali na konkretne primere zelene in inovativne uporabe oziroma dobre prakse s poudarkom na gradbenih proizvodih in možnostih uporabe v gradbeništvu. Dogodek bo moderiral mag. Gregor Ficko, direktor ZGIGM.
Pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na seminarju pridobijo 2 kreditni točki iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.
Pooblaščeni arhitekti (člani ZAPS) prejmejo za udeležbo na dogodku 3 kreditne točke - sklop B (Teorija in referenčna praksa).
Za prijavljene je na voljo parkirišče v 1. nadstropju garaže ali na zunanjem parkirišču za stavbo GZS.
AGENDA
10.00 – 10.05
|
Uvodni nagovor
mag. Gregor Ficko, GZS Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala - ZGIGM |
10.05 – 10.20
|
Spoznajmo krožno gospodarstvo v gradbeništvu (novi učni komplet za učitelje in dijake, Projekt GREEN GROWTH
mag. Valentina Kuzma, GZS ZGIGM, 15 minut
|
10.20 – 10.50
|
Koncept doseganja krožnosti 9 R in demonstracijski center, Projekt Studio krožnega gospodarstva
dr. Marinka Vovk, CENTER PONOVNE UPORABE D.O.O., SO.P., 30 minut
|
10.50 – 11.10
|
Uporaba sekundarnih surovin v gradbeništvu, Projekt Cinderella
dr. Alenka Mauko Pranjić, Zavod za gradbeništvo - ZAG, 20 minut
|
11.10 – 11.30
|
Ponovna uporaba odpadne vode – projekt LIFE Hidaqua in trajnostno ravnanje s komunalnim blatom, Projekt Life HIdaqua
dr. Primož Oprčkal, ZAG, 20 minut
|
11.30 – 11.50
|
Alkalijska aktivacija, ena izmed zelenih poti gradbeništva, Alkalijska aktivacija -ARRS projekt
dr. Barbara Horvat, ZAG, 20 minut
|
11.50 – 12.10
|
ODMOR, 20 minut
|
12.10 – 12.30
|
Okoljsko vrednotenje uporabe sekundarnih surovin v gradbeništvu, Horizontalna aktivnost -LCA
dr. Davor Kvočka, ZAG, 20 minut
|
12.30 – 12.50
|
Priložnosti v skupnosti EIT RawMaterials, EIT Raw Materials HUB Adria
dr. Mateja Košir, ZAG, 20 minut
|
12.50-13.00
|
Diskusija in mreženje
|
PREDAVATELJI
|
Davor Kvočka je raziskovalec in gradbeni inženir z večletnimi mednarodnimi izkušnjami v znanosti, gospodarstvu in raziskavah in razvoju na področju hidro-okoljskega inženirstva in analize življenjskega cikla (LCA). Poklicno pot je začel v Veliki Britaniji, kjer je delal na raziskovalnih in strokovnih projektih s področja hidravličnega in geomorfološkega modeliranja, rečnega inženirstva in obvladovanja poplavne ogroženosti. Po povratku v Slovenijo je poklicno pot nadaljeval na področju krožnega gospodarstva in trajnostnega razvoja, kjer se ukvarja predvsem s presojo okoljskih, ekonomskih in socialnih vplivov recikliranih materialov in sekundarnih surovin.
|
|
Dr. Barbara Horvat, uni. dipl. fiz., je že v predšolskem obdobju v blokovskem naselju iskala opeke, ki jih je zlagala v zidove, plasti povezovala z blatom, trdnost končnega izdelka pa testirala takoj, ko je bil dokončan. Res je, da niti en izdelek testa ni prestal pozitivno, kar pa je ni ustavilo pri nadaljnji gradnji zidov. Poleg samoiniciativnega eksperimentalnega dela, jo je mama učila številk s štetjem smokijev, oče pa ji je prinesel zvezek, v katerega ji je mama pisala račune, ki jih ni bilo nikoli dovolj. Po končanem študiju fizike naravoslovne smeri na Fakulteti za matematiko in fiziko z diplomskim delom “testiranje očem varnega LIDAR-ja namenjenega sledenju aerosolov v zraku”, je znanje širila na oddelku za Nanostrukturne materiale na Institutu Jožef Stefan ter Mednarodni podiplomski šoli IJS na smeri nanofizika, kjer je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo na “sintetiziranem polprevodniškem materialu namenjenem čiščenju zraka in vode s pomočjo fotokatalize”. Po raziskavah polprevodnikov na nano-nivoju se ji je ponudila edinstvena priložnost delati nekaj, kar je delala že v svojem predšolskem obdobju, namreč na Oddelku za materiale Zavoda za gradbeništvo je v Laboratoriju za cemente, malte in keramiko začela raziskovati alternativne materiale sintetizirane iz sekundarnih surovin, uporabne v gradbeništvu ali kot nosilni izdelki ali pa kot izolacija, pri katerih najprej testira trdnost, kjer se potrudi, da jih uniči, za kar pa je z razliko od predšolskega obdobja celo plačana. |
|
Dr. Marinka Vovk bo predstavila investicijo »Studio krožnega gospodarstva«, ki poteka v Slov. Konjicah in Rogaški Slatini v okviru Norveškega projekta. 6 zavrženih ladijskih zabojnikov transformiramo v objekt »Studio krožnega gospodarstva«. Gre za demonstracijski center, kjer bomo prikazali krožni model, ki je trajnosten in prinaša pomembne koristi za okolje, pa tudi nove zaposlitvene in poslovne priložnosti v dejavnosti. Krožnost izvajamo v praksi s konceptom 9 R, s poudarkom na R2 Zmanjševanju, R3 Ponovni uporabi, R4 Popravilih, R5 Prenovi, R6 Predelavi, R7 Spremembi namembnosti. Krožno gospodarstvo je gospodarski sistem, v katerem se viri uporabljajo ponovno, izmenjujejo in reciklirajo, da se čim bolj zmanjšajo odpadki in onesnaževanje. V gradbeništvu je mogoče uporabiti pristop krožnega gospodarstva za zmanjšanje količine odpadkov z načrtovanjem stavb in infrastrukture tako, da jih bo enostavno razstaviti in ponovno uporabiti, z uporabo materialov, ki jih je mogoče reciklirati, ter z uvedbo sistemov za zbiranje in recikliranje odpadnih materialov. To lahko pripomore k ohranjanju virov in zmanjšanju vpliva na okolje, hkrati pa zmanjša stroške, povezane z odlaganjem odpadkov in nabavo materiala. |
|
Dr. Alenka Mauko Pranjić, univ. dipl. inž. geol. je vodja Oddelka za materiale na Zavodu za gradbeništvo Slovenije. Njeno področje je povezano z mikrostrukturnimi raziskavami in recikliranjem materialov za gradbeništvo. Je koordinatorka nacionalnih in mednarodnih projektov, med njimi Obzorje 2020 projekta CINDERELA – Novi krožni poslovni model za bolj trajnostno urbano gradbeništvo. Kot raziskovalka deluje v Laboratoriju za kamen, agregat in reciklirane materiale.
|
|
Mag. Gregor Ficko je po izobrazbi univerzitetni diplomirani gradbeništva z zaključnim magistrskim študijem gradbeništva. Po zaključku študija se je kot mlad inženir zaposlil v gradbeni operativi in sicer v GIP Gradis Ljubljana, kjer se je zelo hitro začel ukvarjati s projektnim vodenjem pri graditvi objektov. V tem času je sodeloval pri operativnem izvajanju in vodenju številnih velikih investicijskih projektov industrijskih, stanovanjsko-poslovnih in hidroenergetskih gradenj. Od leta 1994 je pri Družbi za državne ceste d.o.o. aktivno sodeloval pri operativnem izvajanju nacionalnega programa izgradnje avtocest, kjer se je ukvarjal s pripravo projektno-tehnične, investicijske, razpisne in planske dokumentacije ter vodenjem strokovnega nadzora nad gradnjo avtocest v Mariboru in okolici. Leta 2002 se je zaposlil na Ministrstvu za promet kot vodja sektorja za avtoceste, leta 2008 pa je prevzel vodenje Direkcije RS za ceste, kjer je bil zadolžen za vodenje, načrtovanje, organiziranje in usklajevanje upravnega in strokovno-projektnega dela direkcije na več kot 6.000 km državnega cestnega omrežja. V začetku leta 2015 je vodil podjetje JKP Radlje ob Dravi, oktobra 2020 je nastopil na mesto direktorja GZS organizacijske enote, Zbornice za gradbeništvo in industrijo gradbenega materiala. Njegove naloge so organizacija dela združenja dejavnosti v skladu z interesi in potrebami upravnega odbora, vzpostavitev področnih delovnih skupin, sodelovanje v organih GZS, aktivno sodelovanje v socialnem dialogu gradbenih dejavnosti in vsebini KPGD, razvoj sektorske politike in sodelovanja z javnimi organi, oblikovanje sektorskih stališč, posredovanje medijskih informacij, priprava dopisov za ministrstva in vsebinsko vključevanje v procese sprememb zakonodajnih aktov. Organizira redna srečanja s člani in oblikuje njihove skupne in posebne interese, člane in potencialne člane zbornice obiskuje na terenu zato je seznanjen z aktualno sektorsko problematiko in se nanjo tudi odziva. |
|
Mag. Valentina Kuzma je po izobrazbi univerzitetna diplomirana inženirka vodarstva in komunalnega inženirstva. Svoje znanje je nadgradila s podiplomskim interdisciplinarnim magistrskim študijem - Varstvo okolja. Poklicno pot je leta 2004 začela v projektivi (nizkogradnja), nadaljevala z izdelavo dokumentov iz postopka presoje vplivov na okolje (PVO), nekaj let sodelovala pri razvoju nepremičninskih projektov v Sloveniji in na Balkanu, zastopala investitorja pri finalizaciji izgradnje in primopredaji večje poslovne stavbe v Ljubljani. Od leta 2009 je del strokovne službe GZS ZGIGM. Uspešno je koordinirala 3 mednarodne večje projekte in sodelovala v več kot 30 sektorsko usmerjenih mednarodnih projektih v podporo krepitvam zmogljivosti virov socialnih partnerjev, promociji gradbenih dejavnosti, vseživljenjskemu izobraževanju in usposabljanju zaposlenih z različnih področij. Od 2011 predseduje Področnemu odboru za poklicne standarde GRADBENIŠTVO IN RUDARSTVO pri Centru za poklicno izobraževanje RS. Od leta 2021 predseduje tudi Svetu za tehnične ocene in soglasja pri ZAG. Aktivno deluje v 3 mednarodnih delovnih skupinah pri FIEC (zaposlovanje, PIU, VZD: področja socialnega dialoga gradbene dejavnosti na evropski ravni). Pripravlja strokovna besedila za objave v medijih s področja delovanja GZS ZGIGM. Je (so)avtorica več strokovnih tiskovin - monografij: Podpora socialnemu dialogu za učinkovitost gradbenega sektorja v prihodnosti, Sistem kvalifikacij na področju gradbeništva, arhitekture, prostorskega načrtovanja in urbanizma, idr. |
GREEN GROWTH - Kompetence zelene rasti za soočanje z izzivom krožnega gospodarstva v gradbenem sektorju
Vrsta: Erasmus + KA2 - VET
Trajanje: 30 mesecev
Začetek 15/11/2020-14/5/2023
Št. projekta: 2020-1-ES01-KA202-083246
Spletno mesto projekta: greengrowthproject.eu
Dogodek je sofinanciran s strani EU programa Erasmus+.
GRADIVO: