V petek, 10. aprila, je bil v Uradnem listu RS objavljen Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP). Veljati je začel naslednji dan po objavi, to je 11.04.2020. To pomeni, da lahko od 11. aprila dalje, delodajalci v elektronski obliki oddajo vlogo za povračilo nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo in višje sile na portalu za delodajalce ZRSZ.
Izsek odgovorov na najpogostejša vprašanja na davčnem področju za blažitev posledic koronavirusa. Izpuščena so področja, ki so za kovinsko industrijo drugotnega pomena (imetje, samozaposleni,..)
Zavod RS za zaposlovanje je 06.04.2020 objavil novico, da dosedanjo vlogo za začasno čakanje na delo do nadaljnjega umika s portala za delodajalce. V skladu z novo, ugodnejšo zakonodajo pripravljajo novo vlogo, ki jo bo v kratkem možno oddati na portalu.
Izteka se rok za oddajo vloge, s katero delodajalec uveljavi pravico do delnega povračila izplačanih nadomestil plače. Rok je 8 dni po začetku čakanja oz. v primeru, da se je začetek zgodil pred uveljavitvijo tega zakona (t.j. 29.03.2020), v 8 dneh po uveljavitvi. Za take primere je torej skrajni rok 5. april.
»Ob sumu covid-19 smo 01.04.2020 delavca poslali k osebnemu zdravniku. La-ta je delavcu odprl bolniški stalež ...ter ga nato preko dneva preklical«. Poiskali smo obširen odgovor na vprašanje Kdo plača karanteno oz. izolacijo delavca in kako je z ostalimi nadomestili za bolniško odsotnost?
AMANDMAJI k Zakonu o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo.
"Zdravje ljudi je na prvem mestu. To je postala prevladujoča mantra politikov in gospodarstvenikov. Naslednja skrb pa je zdravje gospodarstva. Pravzaprav zdravje zaposlenih in ohranjanje poslov ter delovnih mest – ključnih pogojev za preživetje v času po koronski epidemiji. Panoga, ki je med močneje ogroženimi, a se ob odgovornem odnosu do zdravja zaposlenih na vse pretege trudi za ohranitev zdravja in delovnih mest, je tudi slovenska kovinska industrija."
Državni zbor je na seji dne 20.3.2020 sprejel Zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov, ki bo predvidoma stopil v veljavo 29. marca 2020.
GZS je danes predsedniku Vlade RS Janeza Janšo, ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravku Počivalšku ter vodji posvetovalne skupine vlade posredovala nabor ukrepov za zagotavljanje finančne stabilnosti in likvidnosti, ukrepov na področju trga dela ter ukrepov za zagon gospodarstva. Razmere v slovenskem gospodarstvu se namreč izjemno zaostrujejo, kar GZS dnevno spremlja na panožnem in regijskem področju.
Gospodarska zbornica Slovenije članom GZS, katerih komercialne pogodbe s tujimi poslovnimi partnerji vsebujejo klavzulo, da se višja sila dokazuje s potrdilom Gospodarske zbornice Slovenije oz. lokalne zbornice po sedežu podjetja, izdajamo potrdilo, da je Vlada Republike Slovenija sprejela Odredbo o razglasitvi epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) na območju Republike Slovenije (Uradni list Uradni list RS, št. 19/20 z dne 13. 3. 2020), ki razglaša, da se na območju Republike Slovenije razglasi epidemija nalezljive bolezni COVID-19.