Zbornica računovodskih servisov

Letos je treba biti pri pripravi davčnega obračuna še posebej pozoren

1. 2. 2021
Letos je treba biti pri pripravi davčnega obračuna še posebej pozoren - Cekin.si

Letošnji davčni obračuni se bodo razlikovali od obračunov preteklih let predvsem zaradi prejete državne pomoči. Samostojni podjetniki morajo biti v prvi vrsti pozorni na to, ali izpolnjujejo upravičenost do te pomoči, svetujejo na Zbornici računovodskih servisov. 

Fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, morajo Finančni upravi vsako leto preko eDavkov najpozneje v treh mesecih po poteku koledarskega leta za preteklo koledarsko leto predložiti letni obračun davka od dohodkov za lani. Davčni obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti za preteklo koledarsko leto so dolžne predložiti vse fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, tako "normiranci" kot tudi "dejanski". Obračun lahko pripravijo sami ali pooblastijo računovodjo oziroma računovodski servis. Če bo letni obračun oddal računovodja, ga morajo pooblastiti po posebnem obrazcu.

Lansko leto je bilo posebno. Zaradi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa so bili primorali številni podjetniki prenehati opravljati dejavnost in zaradi izgubljenega dohodka so lahko zaprosili za državno pomoč. Zato se bodo ob pripravi davčnih obračunov morda pogosteje postavljala vprašanja in pojavljale morebitne nejasnosti. Na kaj morajo biti pozorni samostojni podjetniki, tako "normiranci", ki mesečno odvajajo določen znesek za davke ob upoštevanju normiranih stroškov, kot tudi "dejanski", ki davke plačujejo ob upoštevanju dejanskih stroškov, je razložila podpredsednica Zbornice računovodskih servisov pri Gospodarski zbornici Slovenije, Ksenija Prosen.

Bliža se rok za oddajo davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (obračun DohDej) za leto 2020. Mogoče ga je oddati le elektronsko v sistemu eDavki do 31. marca 2021. Pri izpolnjevanju letnih obračunov naj bodo podjetniki pozorni na upoštevanje oproščenih akontacij za meseca april in maj, poudarjajo na Finančni upravi.

Zaveda se, da se bodo letošnja letna poročila in davčni obračuni razlikovali predvsem zaradi prejete državne pomoči. "Samostojni podjetniki morajo biti v prvi vrsti pozorni na to, ali so upravičeni do te pomoči. Če so prejeli mesečni temeljni dohodek in so bili oproščeni plačila prispevkov v marcu, aprilu in maju, jim pomoči ne bo treba vračati, če so njihovi prihodki od prodaje v letu 2020 upadli za več kot 10 odstotkov glede na leto 2019. Če so prejeli mesečni temeljni dohodek v oktobru, novembru in decembru, so jim morali prihodki od prodaje upasti za več kot 20 odstotkov," je pojasnila.

"Pri tem je izredno pomembno vedeti, kaj predstavljajo prihodki od prodaje. Če povem malo bolj poenostavljeno  gre za prihodke, ki so nastali na podlagi izdanih računov za storitve, blago ali proizvode. Sem nikakor ne spadajo prihodki od prodaje osnovnih sredstev, niti ne prihodki iz naslova dobljene državne pomoči. To pomeni, da je izredno pomembno, da prihodke pravilno evidentirajo v svojih poslovnih knjigah," je opozorila. Državno pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka je treba evidentirati med drugimi poslovnimi prihodki. "Ker pa je ta pomoč oproščena vseh davkov in prispevkov, morajo za znesek pomoči v postavki 2.8 davčnega obračuna zmanjšati obdavčljive prihodke," je poudarila.

Omenjeno velja tudi za normirane samostojne podjetnike, kar zanje pomeni, da v davčni obračun ne bodo vpisali samo seštevka izdanih računov, ampak bodo morali pravilno evidentirati tudi državno pomoč. Zavezanci, ki pa zaposlujejo delavce ter so koristili ukrepe čakanja na delo, skrajšanega delovnega časa in drugo, bodo morali biti še toliko pozornejši na pogoje za upravičenost. Vsak ukrep ima namreč svoje pogoje, obenem ima isti ukrep lahko drugačne pogoje glede na čas, na katerega se nanaša, je nanizala.

Na Finančni upravi pozivajo podjetnike, naj bodo pri izpolnjevanju letnih obračunov pozorni na upoštevanje oproščenih akontacij za meseca april in maj. Na spletni strani vlade pa so objavili nekaj napotkov zavezancem pri izpolnjevanju obračuna. Svetujejo:

– da se v obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (obrazec DDD-DDD) vpisuje le znesek desetih obračunanih akontacij – brez obrokov akontacij za meseca april in maj 2020, ki ju ni bilo treba plačati. Znesek je na eDavkih v večini primerov v polju pod zap. št. 25 tudi že predizpolnjen iz Fursove evidence. Če ni ustrezen, ga lahko zavezanec sam spremeni, pri čemer pa ne sme v znesku upoštevati obrokov za april in maj 2020;
– da se v obračun davka od dohodkov pravnih oseb (obrazec DOD-DDPO)v zap. št. 22 vpisuje znesek vplačanih akontacij, pri čemer enako velja, da se obroka za april in maj 2020 ne vključujeta, saj ju v skladu z interventno zakonodajo ni bilo treba plačati. V polju pod zap. št. 22.Info je v obračunu v večini primerov predizpolnjena informacija o znesku obračunanih akontacij, ki bo upoštevan pri knjiženju razlike po obračunu (vračila ali doplačila).
– da se v obračunu (DOD-DDPO v zap. št. 22, DDD-DDD v zap. št. 25) upoštevajo vsi obroki akontacij (vseh 10 in ne 12), tudi če je bilo zanje odloženo plačilo, saj se obroki nanašajo na obračunsko obdobje.

Poleg protikoronskih ukrepov je treba biti pozoren še na spremembo davčne zakonodaje. "V davčnem obračunu za leto 2020 je pri samostojnih podjetnikih, ki vodijo knjige (dejanskih), omejitev zmanjšanja davčne osnove. Podjetniki, ki bodo imeli v letu 2020 dobiček in posledično pozitivno davčno osnovo, bodo to lahko z olajšavami in preteklimi izgubami znižali za največ 63 odstotkov. Tako dobljeno davčno osnovo pa bodo lahko zmanjšali še z osebnimi olajšavami in olajšavami za vzdrževane družinske člane. Pri 'normirancih' teh sprememb ni, saj ne morejo uveljavljati nikakršnih olajšav," je razložila.

Tako v obračun vključite pomoč, prejeto na podlagi interventnih ukrepov

1. Mesečni temeljni dohodek je oproščen vseh davkov in prispevkov. Vpisati ga je potrebno pod točko 2.8, v okviru katere zavezanci izvzamejo iz prihodkov mesečni temeljni dohodek, ki so ga prejeli na podlagi interventnih ukrepov. Izvzem prihodkov v točki 2.8 obračuna v davčnem obračunu akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti je mogoč samo v primeru, če je mesečni temeljni dohodek vključen v prihodke, pojasnjujejo na Finančni upravi. Upravičenci, ki ob pripravi finančnih izkazov ali pa že prej ugotovijo, da ne izpolnjujejo pogojev za mesečni temeljni dohodek, zaradi česar bodo morali v letu 2021 vrniti mesečni temeljni dohodek, prihodka ne vključujejo v izkaze za leto 2020 in ga zato tudi ne izvzemajo, so dodali.

Hitre spremembe predstavljajo tudi izziv za računovodje

Delo računovodij se je zaradi hitrih sprememb in obsežnih zakonodajnih ukrepih v epidemiji covida-19 zelo spremenilo in povečalo. "Hitre spremembe, ki s seboj prinesejo veliko nejasnosti, in nasprotujoča si pojasnila so nas nemalokrat postavila v položaj, ko nismo vedeli, ali stranki pravilno svetujemo oziroma ali jo pravilno informiramo. Naj omenim samo izplačila kriznih dodatkov, za katera do 11. aprila 2020 ni bilo jasno, komu pripadajo in v kakšni višini. Veliko delodajalcev pa ima izplačilni dan do 10. v mesecu. In enako se je zgodilo v januarju pri izplačilu decembrske plače," je izpostavila Prosenova.

Na preobremenjenost so tudi javno opozorili. Vlado so opozorili na preveliko preobremenjenost računovodske stroke, "ki je po skoraj celoletnem povečanem obsegu in štirih mesecih res intenzivnega dela na robu svojih zmogljivosti. Izpostaviti želimo predvsem prehitro spreminjanje interventne zakonodaje vključno z vsemi popravki in nedoslednimi pojasnili, ki se povrh vsega skoraj dnevno spreminjajo. To zelo otežuje izvajanje zakonodaje v praksi." Ponudili so strokovno pomoč pri načrtovanju protikoronskih ukrepov in predlagali podaljšanje roka za pripravo in predložitev letnih poročil za leto 2020 z 31. marca na 31. maj 2021. Rok "najpozneje tri mesece po poteku koledarskega leta za preteklo koledarsko leto" pa (vsaj za zdaj) ostaja.


 


lock

Zaklenjena vsebina

Vsebine in dodatne informacije so dostopne samo članom oz. registriranim uporabnikom.

Za ogled vsebine se prijavite (prijavno okno je na dnu te strani).