Zbornica za poslovanje z nepremičninami

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.

Prijava na aktualne novice ZPN

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.

    Novice


    Portorož po Portorožu - Zaključki 35. posveta Poslovanje z nepremičninami

    PORTOROŽ po PORTOROŽU

    GZS-Zbornica za poslovanje z nepremičninami je 4. decembra 2024 na dogodku Portorož po Portorožu predstavila ključne zaključke letošnjega 35. posveta Poslovanje z nepremičninami. Na posvetu v Portorožu se vsako leto zberejo nepremičninski strokovnjaki, ki razpravljajo o prihodnjih izzivih in priložnostih sektorja. Tudi letos so največ časa namenili aktualnim vprašanjem stanovanjske politike.

    Med najpomembnejšimi zaključki plenarnega dela so organizatorji na dogodku Portorož po Portorožu izpostavili:

    Stanovanjska politika

    • Poudarjena je bila potreba po uravnoteženju davčnih bremen za kratkoročno in dolgoročno oddajanje stanovanj, da bi spodbudili lastnike k oddajanju za dolgotrajno bivanje.
    • Regulacija kratkoročnega oddajanja stanovanj v turistične namene mora biti v največji meri prepuščena lokalnim oblastem, ki so odgovorne za strategijo lastnega razvoja pa tudi za prostorsko načrtovanje in posledično za komunalno opremljanje oziroma zagotavljanje javne infrastrukture.

     Zakonodajne spremembe na področju upravljanja nepremičnin:

    • Uvedba pogojev za opravljanje dejavnosti upravljanja nepremičnin je smiselna, pri čemer je treba v primeru uvedbe licenc najprej določiti, kateri organ jih bo izdajal, preverjal pogoje, izvajal izobraževanja in vzpostavil imenik operativnih upravnikov. 
    • Razmisliti bo treba o uvedbi obveznega zavarovanja stavbe kot celote, pri čemer bo treba najprej določiti nabor obveznih elementov zavarovanja in zavarovalne vsote, da se ne bi v primeru škodnih dogodkov soočili s podzavarovanjem stavb. 

     Spremembe gradbene in prostorske zakonodaje:

    • V zvezi z legalizacijo nelegalnih gradenj so se prisotni strinjali, da bi bilo smiselno razlikovati med neskladnimi gradnjami, ki ne povzročajo večjih posledic v prostoru in pravimi nelegalnimi gradnjami. V primeru legalizacije prvih bi veljalo omogočiti določene enostavnejše postopke, saj bi s tem lahko uredili velik del stavbnega fonda v Sloveniji, dosegli pa bi tudi nekatere druge pozitivne učinke (evidentiranje stavb, energetska sanacija, ipd.) 
    • Država bi morala občinam pomagati pri lažjem usklajevanju stališč nosilcev urejanja prostora v postopkih priprave občinskih prostorskih načrtov. Ta usklajevanja postajajo namreč vse bolj zahtevna, zato se številni postopki brez ustrezne intervencije sploh ne morejo zaključiti. 

    S sprejetimi zaključki si bo Zbornica za poslovanje z nepremičninami tudi tokrat prizadevala prispevati k izboljšanju razmer na nepremičninskem trgu, pri čemer pa so seveda škarje in platno v rokah odločevalcev oziroma politike.

     Zaključki 35. posveta Poslovanje z nepremičninami>>

    Fotogalerija

    Fotogalerija





     

    Arhivi