Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.
Nadzor nad glodavci je pomemben del varovanja zdravja ljudi in zaščite premoženja v večstanovanjskih stavbah. Ukrepi zatiranja glodavcev se lahko izvajajo na več načinov, med drugim z mehanskimi pastmi, elektronskimi odganjalci, naravnimi repelenti ter po potrebi tudi z uporabo biocidnih proizvodov.
Zelo razširjena praksa je t. i. »preventivna deratizacija« s stalnim nastavljanjem biocidnih vab (običajno so to antikoagulantni rodenticidi - t. i. AVK rodenticidi). Za tak način uporabe je v Sloveniji registriranih le nekaj proizvodov, poleg tega pa po sodobnih smernicah stalna uporaba teh vab ni priporočljiva oziroma celo ni dovoljena, če zanjo ni izkazane potrebe.
Nastavljanje biocidnih vab, je upravičeno pod natančno določenimi pogoji, za določen čas, ter v obsegu, ki jih določa dovoljenje za posamezen proizvod. Ker biocidne vabe v večstanovanjskih stavbah predstavljajo tveganje za zastrupitve domačih živali oziroma ljubljenčkov, otrok in sekundarne zastrupitve, se lahko uporabljajo samo ob dejanski prisotnosti glodavcev. Za preprečevanje njihovega pojavljanja pa naj se uporabljajo drugi, predvsem nekemični ukrepi (mehanske pasti, elektronski odganjalci in naravni repelenti).
Skladno z zgoraj navedenim upravljalcem večstanovanjskih stavbah svetujemo, naj ne naročajo rutinskih spomladanskih in jesenskih deratizacij z nastavljanjem biocidnih vab z AVK rodenticidi (ki vsebujejo bromadiolon, difenakum, flokumafen, brodifakum, difetialon, varfarin, klorofacinon, kumatetralil), ampak zagotovijo celostni nadzor nad glodavci, ki vključuje spremljanje njihove prisotnosti in uporabo rodenticidov le ob dejanski potrebi. S stanovalci naj uvedejo preventivne ukrepe za preprečevanje vdora glodavcev v stavbo, z izvajalci DDD dejavnosti pa naj zagotovijo spremljanje prisotnosti glodavcev (monitoring). Izvedbo deratizacije z uporabo rodenticidov pa le, ko je pojav glodavcev zaznan (vidni znaki njihove prisotnosti) in v skladu z dovoljenjem za njihovo uporabo.
Dopis Urada za kemikalije MZ>>