Zbornica računovodskih servisov

5 jutranjih vaj za več energije


Po jutru se dan pozna. Če smo že zjutraj polni energije, dobro razpoloženi in pozitivno naravnani, bo tako potekal tudi naš dan. Vedno več pa je ljudi, ki zjutraj, ko vstanejo, še niso zares zbujeni (čeprav so spali dovolj) in nimajo prave energije – celo takrat ne, ko bi že morali aktivno pričeti z delom. Tudi jutranja kava ne pomaga, tovrstna utrujenost se ponavlja ter vodi celo do obolenj… Če so takšna tudi vaša jutra, vam ponujamo 5 kratkih in enostavnih jutranjih vaj za več energije, ki vas bo spremljala skozi dan.

 

Z gibanjem pričnimo zjutraj

Že 10 minut gibanja pred zajtrkom blagodejno vpliva na naše telo in možgane. Jutranje gibanje nas energijsko prebudi in pospeši metabolizem ter druge fiziološke procese v telesu. Posledica pospešene prebave je večja poraba kalorij čez dan, v času ko nismo telesno aktivni. Tudi manjši apetit je pozitivna posledica jutranjega gibanja, poročajo redni jutranji telovadci.

Jutranja telovadba sprošča endorfine, hormone sreče, ki pozitivno vplivajo na našo psiho in izboljšujejo razpoloženje, pa tudi na fizično zdravje vsake celice našega organizma. Z jutranjim gibanjem povečamo tudi svojo koncentracijo, ostrino uma in hitrost sklepanja. Ta pozitivni učinek na možgane traja celo do 8 ur.

Ne potrebujemo veliko časa

Za jutranjo vadbo ne potrebujemo veliko časa. Zadostuje že 10 minut. Bolj kot količina časa, ki jo namenimo jutranji vadbi, je pomembno, da osvojimo rutino in vadimo res vsako jutro. Jutro lahko pričnemo s 5 enostavnimi tibetanskimi vajami, ki jih imenujejo tudi »Vrelec mladosti«, saj naše celice napolnijo z energijo ter uravnotežijo in spodbudijo njihovo regeneracijo.

Tibetanske vaje – vrelec mladosti

Pet tibetanskih vaj je odlična oblika gibanja za vsakogar, še posebej, če smo omejeni s časom in prostorom za fizično vadbo. Vaje lahko izvajamo enostavno že ob vznožju postelje. Udobneje je, če jih izvajamo na ustrezni podlagi (armaflex, brisača ali preproga), ni pa nujno. Za vadbo tudi ne potrebujemo nobene športne opreme. Lahko vadimo v pižami ali v spodnjem perilu.

Na začetku se priporoča vsako vajo ponoviti enkrat do trikrat. Pri izvajanju teh vaj je izredno pomembno, da poslušamo svoje telo, se ne naprezamo preveč (nič nas ne sme boleti) in ves čas pazimo na enakomeren vdih in izdih. V pravi formi smo, ko vadba ne vrže iz ravnotežja našega umirjenega vdiha in izdiha. Vaje izvajamo s pozornostjo in v tišini, tudi kadar vadimo v družbi ali skupini.

Postopno zvišujemo število ponovitev vsak teden za 2, če smo uspešno ves teden vsak dan izvajali število ponovitev. Cilj je, da prispemo do 21 ponovitev vsake vaje, vendar pa smo popolnoma svobodni pri določanju svojega ritma. Nikamor naj se nam ne mudi – pomembno je, da ne pretiravamo in da vztrajamo.

Vaje lahko po želji izvajamo večkrat na dan, a ne izpustimo jutranjega termina!

Vaja 1 – (ENERGIJA) Sem poln energije

S to vajo pospešimo pretok energije v telesu.

Stojimo sproščeno in umirjeno. Stopala so v širini ramen, roke odročimo vodoravno, v višini ramen. Prsti na rokah so skupaj. Zavrtimo se okoli svoje osi v desno (smer urinega kazalca). Dihamo skozi nos. Nikoli se ne vrtimo v levo in s hitrostjo vrtenja ne pretiravamo!

 

Vaja 2 – (ZRAK) Moj um je čist in umirjen

Ležimo na hrbtu, dlani položimo poleg nog na tla.

Vdihnemo in hkrati dvignemo noge navpično in skupaj. Glavo čimbolj približamo prsim in za nekaj trenutkov zadržimo dih in ta položaj. Nato pa glavo in noge med izdihom počasi spuščamo na tla v začetni položaj. Dihamo skozi nos.

 


Vaja 3 – (VODA) Sem prilagodljiv in dojemljiv

Sedimo na peti ali klečimo na tleh s spodvitimi prsti na nogah, hrbtenica je vzravnana, dlani pa položimo na ritnici.

Med vdihom počasi potiskamo glavo in vrat kolikor mogoče nazaj in zadržimo dih. Med izdihom počasi položimo glavo na prsi. Dihamo skozi nos.

 
 

Vaja 4 – (ZEMLJA) Sem močan in uravnotežen

Sedimo na tleh, hrbtenica je zravnana, stopala so v širini bokov, dlani so obrnjene navzdol in položene na tla ob stegnih.

Med izdihom glavo potisnemo naprej in se z brado dotaknemo prsi. Vdihnemo in hkrati dvignemo telo naprej in gor, glavo pa potisnemo močno nazaj in napravimo most. Za trenutek zadržimo dih, potem pa se, med izdihom, usedemo v prvotni položaj. Dihamo skozi nos.

 

Vaja 5 – (OGENJ) Sem pozitiven in motiviran

Uležemo se s trebuhom na tla, roki (dlani so obrnjene navzdol), pa položimo ob prsi. Stopala so obrnjena navznoter, s prstmi se opiramo na tla.

Sprednji del trupa dvignemo, tako da iztegnemo roki in ukrivimo glavo čim bolj nazaj. Z vzdihom položimo brado na prsi in dvignemo telo v obrnjeno črko V. Noge in roke so iztegnjene. Zadržimo dih.

Z izdihom položimo spodnji del trupa na tla, zgornji del naj se opira na iztegnjene roke. Tokrat vdihujemo skozi nos in izdihujemo skozi usta.

Vir skic: http://samospoznanje.johnymas.info/?id=8

Priporočamo tudi ogled videoposnetka o izvajanju tibetanskih vaj: https://www.youtube.com/watch?v=qh4ZMeFJR2I.

 


 

V tej številki preberite še:

Zdravje meseca: LAHKO SODELAVCI VPLIVAJO NA MOJE ZDRAVJE?

Hrana zdravi: OD SOLATE DO REGRATOVE KAVE

Zdrava pisarna: HRUP V PISARNI? STRES!

Sprostitev: DIHANJE ZA OBVLADOVANJE STRESA

Razstrupimo se!: V JETRIH ZBIRAMO STRUPE, JEZO IN STRES!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdrave novice za vas pripravlja

 


Projekt Celosten pristop k sistematični promociji in izboljšanju zdravstvene ozaveščenosti zaposlenih (zavarovanih oseb) v računovodskih servisih in zmanjšanju absentizma v dejavnosti je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2013 in 2014 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.


Avtor: Zbornica računovodskih servisov