Zbornica za poslovanje z nepremičninami

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.

Prijava na aktualne novice ZPN

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.


    Arhiv: Poziv za posredovanje podatkov - dejanski stroški omrežnine

    Spremljanje vpliva spremenjene metodologije za obračunavanje omrežnine 

    Nova metodologija za obračunavanje omrežnine (Akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje (Uradni list RS, št. 146/22, 161/22, 50/23, 71/23 in 117/23)) se je začel uporabljati 1. 10. 2024. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je z začetkom leta 2024 svoje člane že pozvala k sodelovanju v anketi, kjer smo ugotavljali, kakšen vpliv bo omrežninska reforma imela na njihovo poslovanje, oz. kakšen strošek lahko podjetja pričakujejo ob njeni uveljavitvi. GZS je ob različnih priložnostih ugotovitve ankete predstavila tako svojim članom, kot širši javnosti. Ves ta čas pa si je aktivno prizadevala, da bi prišlo do daljšega prehodnega obdobja uveljavitve in do spremembe metodologije, ki bi upoštevala cilje reforme in specifiko slovenskega gospodarstva.

    Kljub vsem naporom nova metodologija velja in po prvih odzivih podjetij, predvsem tistih, ki so priključena na srednjo napetost na zbiralkah (US3) in visoko napetost (US4), se pričakovanja o dvigu stroška omrežnina za 2 do 4 krat uresničujejo in to ne na letnem nivoju, ampak v nižji sezoni, ob primerjavi prejetih računov za september 2024 (stari način obračunavanja) in oktober 2024 (novi način obračunavanja).

    Vlada je glede posledic omrežninske reforme ukrepala z zamejitvijo cen električne energije za gospodinjske odjemalce in obljubila pomoč tudi gospodarstvu, za kar bo ustanovljena posebna delovan skupina, ki bo ugotavljala, kaj je za gospodarstvo mogoče narediti.

    GZS bo še naprej aktivno prispevala k konstruktivnemu dogovoru z odločevalci. Z zbirom podatkov poslovnih odjemalcev po posameznih panogah želi GZS pripraviti analizo dejanskega dviga ali zmanjšanja stroška omrežnine in oceniti učinek reforme na posamezne poslovne odjemalce glede na njihovo velikost in dejavnost, ki jo opravljajo in uporabniško skupini v katero so razvrščeni (napetostni nivo), ter posledično oceniti vpliv na konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

    Za verodostojno zagovarjanje interesov gospodarstva pa potrebujemo vašo pomoč in sodelovanje. Zato vas vabimo k sodelovanju pri pripravi analize na način, da nam posredujete naslednje podatke:

    • Ime, velikost podjetja in glavna dejavnost, ki jo opravljate
    • Napetostni nivo, na katerega ste priključeni in dogovorjena obračunska moč
    • Kopije računov za mesec september (stari način obračuna), mesec oktober (nov način obračuna v nižji sezoni), mesece november do vključno februar (nov način obračunavanja omrežnine v višji sezoni) in mesec marec (nov način obračunavanja nižja sezona);
    • Če ne želite posredovati računov, lahko podatke z zneski brez DDV, ki se nanašajo na strošek omrežnine posebej za moč in posebej za energijo ter skupni strošek omrežnine navedete tudi v dopisu za vsak opazovan mesec posebej;
    • Navedite, s kakšnimi ukrepi poskušate zmanjšati negativen vpliv nove reforme na poslovanje (učinkovita raba, energetska učinkovitost, proizvodnja iz OVE in SPTE, drugi ukrepi, ki prispevajo k zniževanju stroška);
    • V kolikšnem delu zgoraj navedeni ukrepi prispevajo k zmanjševanju stroška omrežnine;
    • Navedite kako konkretno lahko povišan strošek omrežnine vpliva na konkurenčnost vašega podjetja.

    Zavedamo se, da so podatki zaupne narave in bodo uporabljeni zgolj in samo za namene analize, ter hkrati podlaga za nadaljnje aktivnosti za ublažitev posledic nesorazmernega dviga stroška omrežnine.

    Vljudno prosimo, da nam prejete račune v posameznem mesecu pošiljate sproti, oz. kmalu po njihovem prejetju. Tisti, ki računov za september in oktober 2024 še niste poslali, vas prosimo, da to naredite, čim prej.

    Za vsa dodatna pojasnila smo vam na voljo na telefonski številki 041 372 238 ali preko elektronskega naslova andreja.cerce@gzs.si, kamor pošljete tudi podatke, vezane na analizo.

    Za sodelovanje se vam najlepše zahvaljujemo.

    Dopis GZS>>

    Fotogalerija





     

    Arhivi