Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Arhiv: V novembru smo obiskali večji italijanski center v okviru mreže Formedil za uposabljanje zaposlenih in dijakov za delo v gradbeništvu

V začetku meseca novembra 2017 smo v Vicenzi v Italiji v mednarodni zasedbi obiskali eno od 104 gradbenih šol (centrov za usposabljanje) - CENTRO EDILE ANDREA PALLADIO, ki so vključene v nacionalno mrežo izobraževalnih ustanov Formedil.  Nabor usposabljanj, ki jih ponuja sistem Formedil, zadovoljuje potrebe po kvalifikaciji in prekvalifikaciji gradbenih delavcev in njihovih ciljev pri njihovem strokovnem razvoju v celotnem delovnem življenju. Na ta način ta močna in prepoznavna ustanova zagotavlja stalno podporo za izpolnjevanje zahtev trga. Poleg osvežitvenih usposabljanj za delavce in tehnike, ki so v celoti vključeni v koncept vseživljenjskega učenja, vse gradbene šole izvajajo tečaje pred vstopom na delovno mesto, zagonsko delo, vajeništvo in varnostne tečaje ter dodatne aktivnosti v sodelovanju s šolami in univerz. Mnoge šole organizirajo tudi specializirane tečaje, namenjene delovnim fazam, ki zahtevajo tehnološko znanje ali uporabo specifičnih strojev, temveč se nanašajo tudi na posebne sektorje s posebnim povpraševanjem, od okolja do varčevanja z energijo, od obnove do kulturne dediščine in upravljanja kakovosti. Zanimivost gradbene šole (centra) je, da sodeluje tudi z umetniškimi šolami, in dijake ter dijakinje slednjih usposablja za delo z večjimi kompozicijami, instalacijami in posegi v prostor.

GZS Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala CENTRO EDILE ANDREA PALLADIO sodeluje na področju razvoja socialnih veščin v gradbeništvu in ozaveščanja o pomenu TIMSKEGA DELA,  VODENJA, KOMUNIKACIJE in      REŠEVANJU PROBLEMOV vodje posameznih del v gradbeništvu. Dvoletni panožni projekt SSHH Mehke veščine za poklice s čeladami – razvijanje vodstvenih sposobnosti za gradbene delavce delno sofinancira Evropska komisija, program Erasmus+