Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Arhiv: Mnenje pravne službe GZS v zvezi z Odlokom o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v RS

Odlok o začasni prepovedi zbiranja ljudi na javnih krajih ne preprečuje opravljanja gospodarske dejavnosti »ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb«.

Nekoliko je nejasna dikcija, da velja le za posameznike:

Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju je ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb ne glede na določbe 1. člena za posameznike dovoljeno za:

– prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog,
– opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti,
- ...

V pravni službi GZS menijo, da ograjeno oz. označeno gradbišče ni javni prostor in zato zanj odlok ne velja, saj na njemu veljajo posebna pravila. Torej odlok na označena gradbišča nima vpliva.  To stališče bomo danes poslali na MNZ, saj je policija že posredovala pri našemu podjetju, ki je izvajalo dela na vodotoku in jih je prijavil nek občan. Zadeva je bila urejena in delo do lahko nemoteno nadaljevali.

Poleg tega bo pravna služba GZS naslovila na zakonodajalca še posebej vprašanje, kako je z obnovitvami cest.

STROKOVNA SLUŽBA GZS ZGIGM